Mehmet Ali Birand
 
BATI AKP’YE FARKLI BAKIYOR
 
 

BATI AKP’YE

FARKLI BAKIYOR


Adalet  ve Kalkınma Partisi (AKP) artık gündemimize oturdu ve bundan sonra kolay kolay gitmeyecek. Eğer bu parti  milyonlarca insan tarafından destekleniyorsa, o zaman Siyaset yelpazesinde yerini alacakır. Ancak, bunun tek koşulu vardır. O da, AKP’nin  Demokratik-laik sisteme uymak zorunluğudur. Nasıl AKP’nin Demokrasi içinde yaşama hakkı varsa, sistemin de kendini koruma hakkı bulunmaktadır.


Ne yazık ki, bu sistemin kedini koruma mekanizmalarını henüz demokrasi kuralları içine yerleştiremedik. Sistemi koruyalım derken inanılmaz bir hukuk kargaşası içine düşülmektedir. Evrensel Demokratik kurallara ters düşen yöntemlere başvurulmaktadır.


Batın dünyası’nın AKP olayına bakışını da işte bu çerçeve içinde görmek gerekmektedir.


BATI AKP’DEN

RAHATSIZ OLUR MU?


“Batı ne düşünüyor?” diye  sorunca, sanki Avrupa ülkeleri ve Amerika aynı görüşü paylaşıyorlarmış gibi gibi bir izlenim doğuyor. Oysa her ülkede farklı görüşler var. Ancak ben burada sadece ortak yaklaşımları size yansıtacağım.


AKP genelde AB ve ABD’yi ilk aşamada (bir koalisyon üyesi oldukları taktirde) rahatsız edecektir. Olmamasını tercih edeceklerdir. Ancak yapabilecekleri bir şey olmayacağından dolayı da, AKP’nin performansını izlemeye başlayacaklardır. Zaman içinde laik sistemi değiştirme eğilimi sezdikleri anda da, seslerini yükselteceklerdir. Giderekte AKP’nin iktidardan uzaklaşmasına çalışacaklardır. Demokrasinin kendini koruma hakkı bulunduğuna inandıkları için, bu şekilde hareket edeceklerdir.


TAYYİP ERDOĞAN’IN

YASAĞINA NASIL BAKARLAR?


Batı’nın çoğumuza çelişki gibi gelebilecek diğer yaklaşımı da, Tayyip Erdoğan’ın olası bir yasaklanma kararına tepki göstermesidir. Göreceksiniz, AB’nin çeşitli çevreleri  (eğer yasaklama olursa) tepki verecektir.


“Hem AKP’den rahatsıklık duyacaklar, hem de Erdoğan’ın yasağına karşı çıkacaklar. Bunun neresinde mantık var?” diye soranlar olacaktır.


Evet, Batı Demokratik anlayışı hem rahatsızlık duyacak, hem de yasağa karşı çıkacaktır. Zira Batı’nın Demokrasi anlayışı budur. Batı Demokrasisi kendini belirli kurallarla korumaya alışmıştır. Çok sağlam yasalarla sınırlar çizilmiştir. Yasaklama, parti kapama çok nadir uygulanmaktadır. Bu görev öncelikle Sivil Toplum örgütlerine, seçim sandıklarına verilmektedir. Hukuk  cambazlığı ile durmadan parti kapatmak ve lider yasaklamak, Batı Demokrasilerine ters düşmektedir. Bundan dolayı da çelişki gibi görünen tepkilerle karşılaşılmaktadır. Oysa Batı ülkeleri, Demokrasinin, korunucaksa da kendi kuralları içinde korunması gerektiğine inanmaktadır.


AKP’ye de işte bu iki ayrı pencereden bakacaklardır.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…