Mehmet Ali Birand
 
PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
 
 

PKK VURUYOR, ANCAK

       KIŞKIRTAMIYOR...


 Herhalde sizde, benim gibi aynı soruları soruyorsunuzdur. PKK ne yapmak istiyor? Sivilmiş, çocukmuş kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Hergün bir yeri vuruyor, insan öldürüyor. Dikkat ediyor musunuz, Türk toplumu bu cinayetleri genelde soğukkanlılıkla izliyor. PKK tüm tahriklerine rağmen, bir türlü Türk-Kürt çatışması çıkartamıyor ve çıkartamayacak.

İnanamıyorum.

 

PKK'nın ne yapmak istediğini anlayabilmek imkansız .

 

Mutlaka kendilerine göre birçok gerekçesi vardır, ancak uzun vadeli düşünüldüğünde , bu terör yaklaşımına bir anlam verilemez. Özellikle Kürt Hareketine ne getirip ne götüreceği hesap edildiğinde, tüm işaretler olumsuz çıkıyor.

 

Merak ediyorum, çoluk çocuk, sivil asker veya polis öldürerek, acaba gerçekten Kürt Hareketini ileri götüreceklerini mi sanıyorlar? Örneğin, Türk kamuoyunun artık bıkıp "verin gitsin" diyeceğini mi sanıyorlar ?

 

Sanıyorlarsa, çok yanılıyorlar. Tam aksine, Türk kamuoyunu kemikleştiriyorlar.Kürt davasına bir yerde büyük zarar veriyorlar.

 

Bu örgütü kimler yönetiyorsa, birileri  biryerlerde yanlış hesap yapıyorlar .

 

Kürt kökenli vatandaşlarımızın nice haklı isteklerini körletiyor, erteletiyor. Haklı istekleri, haksız konuma sokuyor. Daha fazla kan akıtarak işleri daha da zorlaştırıyor.

 

Ankara'da, barış ortamında çok daha fazla sıkışılacağını bilen çevrelerin,  savaşın yayılmasını isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyor.

 

Bütün bu olumsuzlukların arasında tek olumlu gelişme, PKK'nın tüm tahriklerine, tüm  yanlış hesaplı cinayetlerine rağmen, bir Türk-Kürt sürtüşmesi, açıkça söyleyelim, bir çatışma yaşanmaması.

 

Burada Ankara'ya da iki çift sözüm var.

 

Asıl PKK'nın tuzağına düşmemesi gereken taraf, Devlet olmalıdır. Terörle mücadele edilirken aynı zamanda da müzakere kapısının ardına kadar açık tutulması çok önemlidir.  BDP'yi silip, oyun dışına itmek yerine, tam aksine siyasete sokmak ve onları diyaloğa katmak kaçınılmazdır.

 

Devlet, sadece silahına ve vurucu gücüne güvenmemeli...

 

TERÖR, İKTİDAR-MUHALEFET

İŞBİRLİĞİNİ GEREKTİRİYOR...

 

Bugün bir kamuoyu yoklaması yapalım ve "Terörle mücadelede muhalefetten ne beklersiniz?" diye soralım, alacağımız yanıtın büyük bölümü "Kavga etmesinler, birlikte hareket etsinler" şeklinde çıkar.

 

Gerçekten de, hem iktidardan hem de muhalefetten beklenen budur. Birbirleriyle sürekli kavga etmek yerine, hiç değilse bir tek terör konusunda işbirliğine girmeleridir.

 

Halen terörle mücadele eden veya eskiden etmiş ülkelere baktığınızda aynı manzara ile karşılaşırsınız. Hiçbir iktidar tek başına başarıya ulaşamamıştır. Ne zaman ki, muhalefet ile birlikte hareket etmişlerdir, o zaman mesafe alınmıştır.

 

Türkiye'nin önündeki engellerin en büyüğü PKK terörüdür.

 

Bu terörü hiçbir zaman tümüyle yok edemeyiz. Uzun yıllar hayatımızın bir parçası  olarak kalacaktır. Ancak, yaşanabilir bir noktaya indirilebilir. İşte bu hedefi yakalamadan, Türkiye ne zenginleşebilir, ne de bölgesinin lideri olabilir. Sürekli kanayan, anaların ağıt yaktığı, ağladığı, cenazelerin kaldırıldığı bir ülke olmaktan kurtulabilir.

 

Ak Parti prim yapmasın diye, terör konusunda attığı her adımın karşısına çıkmak yerine, muhalefetten beklenen, yine gerektiğinde eleştirisini sürdürmesi, ancak temel konuda iktidara destek vermesidir.

 

PKK terörü hepimizin canını yakıyor.

 

Hepimizin istediği de, bu alanda iktidar-muhalefet işbirliğinin başlamasıdır.

 

 

PKK TERÖRÜ, TÜRKİYE'NİN

LİDERLİĞİNİ ENGELLİYOR...

 

Türkiye'nin bölgedeki yıldızının giderek parladığı ve etkinliğinin arttığından söz ediyoruz. Akdeniz'de bayrak göstermeye başlayan, Suriye'de iktidara ince ayar, Mısır'a laiklik önerisi yapan, Gazze'ye sahip çıkan, İsrail'in bugünkü iktidarını köşeye sıkıştırıp döven, Somali'nin sözcüsü konumuna giren birTürkiye var karşımızda.

 

Ekonomik gelişmesi hemen herkesin hayranlığını topladığı, sesini yükselttikçe dikkatleri çeken bu Türkiye'nin topuğunda sürekli kanayan bir çıban var.

 

Onun adı da, PKK terörü.

 

Parasını, enerjisini harcadığı, gündeminin önemli bir bölümünü kaplayan bir olay.

 

Türkiye'nin giderek yükselen yıldızından rahatsız olan herkesin kullanmak istediği ve kullanacağı bir PKK'dan söz ediyorum.

 

Kimi para veriyor...Kimi silah yollayarak destek sağlıyor...Kimileri de faaliyetlerine göz yumuyor. Bu şekilde, Türkiye'yi ayağından aşağıya doğru çekmeye çalışıyorlar.

 

Kendimizi aldatmayalım.

 

PKK terörünü yavaşlatmadan, Kürt kökenli vatandaşlarımızın beklentilerini belirli ölçülerde tatmin etmeden, bölgede liderlik rolü oynayabilmemiz zordur. Topuğumuzdaki çıbanı tedavi edemedikçe ileriye doğru adım atamayız.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…
- "KANSER DEĞİLİM..."