Mehmet Ali Birand
 
ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…
 
 
ÖCALAN DAVASI YAKINLAŞTIKÇA DİKKATLER  ÜZERİMİZE DÖNÜYOR.

BU DAVA, YILIN EN ÖNEMLİ OLAYLARINDAN BİRİ OLACAK. TÜRKİYE'Yİ İÇERDE VE ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE SIKIŞTIRABİLECEK.

İÇERDE HER ÇEVRE TARAFINDAN DAKİKASI DAKİKASINA İZLENECEK VE ÇIKACAK SONUÇ  FARKLI TEPKİLER YARATACAK. DENGELER ETKİLENECEK, BAZI BÖLGELERDE, BAZI KESİMLERDE SEVİNÇ DUYULACAK, DİĞERLERİNDE ÖFKE YARATACAK.

DIŞARDA, ÖZELLİKLE AVRUPA'DA VE ORTA DOĞU- KAFKASLAR'I KAPSAYAN BÖLGE'DE NEFESLER KESİLECEK. BATILI BAŞKENTLERDE GÖSTERİLERLE KARŞI KARŞIYA KALINACAK.

KISACASI, HAZİRAN-TEMMUZ AYLARINDA, AĞIRLIKLA ÖCALAN DAVASINI KONUŞACAĞIZ. İMRALI'YA BİNLERCE GAZETECİ DOLACAK. TÜRKİYE'NİN DOSTU DA , DÜŞMANI DA DAVAYI İZLEYECEK. HER ANI DİDİK DİDİK EDİLECEK.

TÜRKİYE'Yİ VURMAK İSTEYENLER İÇİN, BUNDAN DAHA İYİ BİR FIRSAT BULUNAMAZ. BÜYÜTEÇ ALTINA ALACAKLAR VE BİNBİR SPEKÜLASYON YAPACAKLAR.

İŞTE, BU OYUNA DÜŞMEMEMİZ GEREKİR.

TEK ÇIKIŞ YOLU DA. AÇIKLIK, ŞEFFAFLIKTIR.

NE KADAR GİZLİLİK OLURSA, SPEKÜLASYONLAR DA O ORANDA ARTACAKTIR. ÖCALAN'IN İŞKENCE ALTINDA TUTULDUĞUNDAN, HASTA EDİLDİĞİNE; BASKI ALTINDA KONUŞTURULDUĞUNDAN,  GEREKEN SAVUNMA İMKANI VERİLMEDİĞİNE KADAR YAZILAR YAZILACAK… YORUMLAR YAPILACAK. HİÇBİRİ DOĞRU OLMAYAN BU YAKIŞTIRMALARA DAYANILARAK, TÜRKİYE ULUSLARARASI  KAMUOYUNDA YARGILANACAK.

BU DURUMA DÜŞMEMEK, HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞMEMEK İÇİN, DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN SON DERECE BASİT, ANCAK AYNI ORANDA ÖNEMLİ NOKTALAR VAR.

MAHKEMEYİ TV'DEN
YAYINLAYALIM

HER İSTEYEN GAZETECİ VEYA TV KANALINI MAHKEME SALONUNA ALMAK İMKANSIZDIR. UNUTMAYALIM Kİ, YERLİ VE YABANCI GAZETECİ SAYISI BİNLERİ BULACAKTIR.

BU TALEBİ KARŞILAMANIN TEK YOLU VARDIR.

MUDANYA'YA BÜYÜK BİR  BASIN MERKEZİ YAPILIR. BU MERKEZDE, BASININ YARARLANABİLECEĞİ TÜM TEKNİK OLANAKLAR SAĞLANIR. TV STÜDYOLARI, MONTAJ VE YAYIN İMKANLARI YERLEŞTİRİLİR. AYNI ŞEKİLDE, YAZILI VE SÖZLÜ BASIN İÇİN DE  AYNI İMKAN VERİLİR.

TÜRK VE YABANCI BASIN, DAVAYI BURADAN İZLEYEBİLİR.

YAPILACAK TEK İŞ, İMRALI ADASI İLE MUDANYA'DAKİ MERKEZ ARASINDA CANLI YAYIN BAĞLANTISI YAPMAK VE YARGIÇLAR SALONA GİRDİĞİ ANDAN, ÇIKIŞLARINA  KADAR HİÇ KESİNTİSİZ YAYIN SÜRDÜRMEKTİR.

İSTEYEN KENDİ ÖZEL TERCÜMANINI GETİREBİLECEĞİ GİBİ, ADALET BAKANLIĞI VEYA ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÜREKLİ İNGİLİZCE TERCÜME DE YAPTIRABİLİR.

BUNDAN DAHA ŞEFFAFLIK OLMAZ.

KİMSE DE AĞZINI AÇAMAZ.SÖZCÜLER
GÖREVLENDİRELİM

BU DAVAYI İZLEYECEK OLAN GAZETECİLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ TÜRK HUKUK SİSTEMİNİ VE UYGULAMALARI BİLMEYECEKLERDİR.

SADECE BU DEĞİL, YİNE ÇOK BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ PKK OLAYINI DAHİ BİLMEYEN KİŞİLER OLACAKTIR.

BUNLARI DÜŞÜNEREK BAZI TEMEL ÖNLEMLER ALMAK ÇOK YARARLI OLUR:

1. HUKUK DİLİNİ BİLEN, ADALET BAKANLIĞI ADINA KONUŞUP BİLGİ VEREBİLECEK BİR RESMİ SÖZCÜ GRUBU  KURULMASI, SAYISIZ SORUNLARI ÇÖZECEKTİR.

2. PKK'NIN FAALİYETLERİNİ - BASİT BİR PROPAGANDA KOKMAYACAK BİÇİMDE- ANLATACAK FİLM, KİTAP VE BROŞÜR HAZIRLAMALI, AYRICA YİNE AYNI KONUDA BİLGİ VERECEK BİR BAŞKA SÖZCÜ GRUBU OLUŞTURULMALI Kİ, DAVANIN GERÇEK ANLAMI ANLAŞILABİLSİN.

3. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞININ DA KENDİ SÖZCÜLERİNİ BU MERKEZDE GÖREVLENDİRMESİ ÇOK YERİNDE OLACAKTIR. YABANCI GAZETECİLER, DAVA SÜRESİNCE TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI İLİŞKİLERİNİ DOĞRU BİR ÇERÇEVEYE OTURTABİLİRLER.

BUNLAR YAPILMADIĞI TAKTİRDE, CAHİLCE YAZILMIŞ YAZILAR SONUCU TAMAMEN ÇARPITILMIŞ BİR DAVA İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ.


AVUKATLARA
İMKAN SAĞLAYALIM

DAVA'NIN ÜSTÜNE GÖLGE DÜŞMEMESİNİN EN ÖNEMLİ UNSURU, ÖCALAN'IN SAVUNMA HAKKINI  SONUNA KADAR KULLANABİLMESİDİR. KİMSE AVUKATLARIN ASKERLİKLERİNİ YAPIP  YAPMADIKLARINI VEYA BÜTÜN KAĞITLARININ MUNTAZAM OLUP OLMADIĞI İLE İLGİLENMEZ. GETİRİLEN HER BÜROKRATİK KISITLAMAYI "SAVUNMAYA DARBE" OLARAK GÖRÜR.

AVUKATLARIN ADAYA GİDİŞ GELİŞLERİNDE, NE KADAR HAKLI OLURSA OLSUN, HALKIN TEPKİLERİ KONTROL ALTINDA TUTULABİLİR VE ÖCALAN'I GÖRMEK İÇİN AŞIRI  "BÜROKRATİK TİTİZLİK" YERİNE, KOLAYLAŞTIRICI ÖNLEMLER ALINABİLİRSE, GEREKSİZ SUÇLAMALARDAN KURTULABİLİRİZ.


 

MAHKEME'NİN
ASKERİ YARGICI…

DGM'LERDEKİ ASKERİ YARGIÇLARIN VARLIĞI, BAŞIMIZA BÜYÜK SORUN YARATACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR. 

TÜRKİYE'NİN İMZALADIĞI ULUSLARARASI ANLAŞMALAR, ASKERİ YARGICIN BULUNDUĞU MAHKEME HEYETİNİN VERDİĞİ KARARLARI KABUL ETMİYOR. BU YÖNDE SAYISIZ  UYARILAR ALDIK. BİZİM, BİR YASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE BU SORUNU ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR. AKSİ HALDE,  ÖCALAN,  AVRUPA MAHKEMESİNE BAŞVURACAK VE MAHKEME DGM'NİN ALACAĞI KARARI BOZACAK.

BÖYLE BİR DURUM TÜRKİYE'Yİ ÇOK ZOR BİR DURUMA SOKACAKTIR.

ÜSTELİK, DGM'DE ASKERİ YARGIÇ BULUNMASI VEYA BULUNMAMASI HİÇBİR ŞEYİ DE DEĞİŞTİRMEYECEKTİR. GENELKURMAY'IN BİLE, ASKERİ YARGIÇ KONUSUNDA ISRAR ETMEDİĞİ BİR DURUMDA, BASİT BİR YASA ÇIKARTMAYI BECEREMEMEK İNANILMAZ BİR İHMALDİR.


SONUÇ

BUGÜNÜN DÜNYASINDA BİR KONUDA HAKLI OLMAK YETMİYOR. HAKLI OLDUĞUNUZU İYİ GÖSTERMENİZ, GÖRÜŞÜNÜZÜ "SATMANIZ" GEREKİYOR. ULUSLARARASI  İLİŞKİLERDE DE AYNI KOŞULLAR GEÇERLİDİR. EĞER GÖRÜŞÜNÜZÜ İYİ  SATAMAZSANIZ, İSTEDİĞİNİZ KADAR HAKLI OLUN, KİMSE HAKKINIZI VERMEZ.

BELKİ SİZLERE BASİT GELECEKTİR, ANCAK YUKARIDA SAYDIKLARIM, BUGÜNÜN DÜNYASINDAKİ EN GEÇER AKÇELERDİR.

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- "KANSER DEĞİLİM..."