Mehmet Ali Birand
 
Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
 
 

Darbeciliğe kimse itiraz etmedi (!)

Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında, hepimizin bildiği, ancak söyleyemediği bir gerçeği yazdım. Nitekim, kimseden bir itiraz da gelmedi.

Birkaç gün önce Posta’daki bu köşede “darbecilik laik medyanın genlerine işlemişti” başlıklı  yazımın çok yankısıoldu. İlginçtir kimse itiraz etmedi. Zira yazdıklarım doğruydu.

Bizler böyle yetiştirilmiştik.   Demokrasi anlayışımızın sınırları vardı. Devlet daima haklıydı.

Bu yazı hakkında değerlendirme yapanların bir kesimi, “ M. Ali kendiyle yüzleşiyor” demiş. Ben kendimle yüzleşmeyi çok eskilerde, 1980-90’larda yaptım. Kitap ve yazılarımla tepkimi ortaya koydum. Bundan dolayıda, başıma gelmeyen kalmadı

Bu yazı, yüzleşme değil, gerçekçi bir saptamaydı. Şimdi, eski “askerci medya mensupları” harekete geçeceklerdir mutlaka... Varsın konuşsunlar, gerçeği hiçbir zaman saklayamayacaklar.

KILIÇDAROĞLU REYTİNGİNİ ARTIRIYOR...

19 Mayıs Perşembe günü 32.Gün’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladım. Programın ertesi günü, Kılıçdaroğlu’nda görülen özgüvenin nedeni de reytinglerle birlikte anlaşıldı.

Çünkü Kılıçdaroğlu programı AB’de ortalama 5.4 reyting ve 20.6 izlenme oranıyla 32. Gün için bu sezon enfalza reyting getiren programlardan biri oldu. Kanal D o gün, o saatte en fazla izlenen TV kanalı oldu.

Biraz rekabet, biraz da meraktan hemen Kılıçdaroğlu bundan 10 gün önce sevgili dostum Ali Kırca’nın SiyasetMeydanı Seçim Özel Programı’na katıldığında Ali’nin  aldığı reytinge baktım. Hemen hemen aynı çıkıyor.

Tabii ki izleyici olarak siz bu programları beni ya da Ali Kırca’yı  kara kaşı kara gözümüz için izlemiyorsunuz.

Bu Kılıçdaroğlu’nun reytingi.

Ve  görülüyor  ki, Kılıçdaroğlu reytingini artırıyor. 
Seçim meydanları ve tartışmalar belli ki Kılıçdaroğlu’na yarıyor. 

Programı kaçırdıysanız ya da yeniden izlemek isterseniz mehmetalibirand.com.tr adresinde, “videolarım” bölümünden istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Programla ilgili görüşlerinizi de sitemin iletişim bölümündeki  mail adresini kullanarak bana iletebilir, benimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

YAZICI’YA GÜVENDİĞİM KADAR VARMIŞ...

ÖSYM’den torpil isteyen ve Hayati Yazıcı’nın imzasını taşıyan e-mail ortaya çıktığı zaman “Yazıcı böyle şeyyapmaz” diye yazmıştım. Kendisiyle yakınlığım veya uzun bir tanışıklığım da yoktu. İzlediğim kadarıyla böyle bir algılamam olmuştu. Mert olduğu belli bir insanın torpil isteyeceğine inanmamıştım. 

Yanılmamışım.

Umarım, aynı algılamalarım, başka siyasetçiler için de geçerli olur(!)

FAİLİ MEÇHULLER NE ZAMAN ARAŞTIRILACAK?

Kimse, faili meçhul cinayetlerin bir gün unutulacağını ve üstlerinin kapanacağını sanmasın.

1990’larda, devlet ya da derin devletin öldürdüğü veya öldürttüğü faili meçhuller unutulmayacak.  O aileler hesap sordukça, hesap sormaya devam ettikçe, dosyalar açık kalacak.

Üstelik, meçhul failler incelenmedikçe veya sorumluları bulunmadıkça, Güneydoğu’da durulmayacak, rahat vehuzura kavuşamayacaktır.

Kafamızı kuma gömelim.

PKK terörü ile mücadele etme adına, Kürt sorununa destek verenler öldürüldü. Hem de, sorgusuz cevapsızvuruldu ve dere kenarlarına atıldılar.

Bunları görmezden mi geleceğiz?

Devletin bazı kesimleri korkuyor olabilir. Geçmişteki suçların hesabını vermek istemeyebilirler. Ancak bizler korkmamalıyız. Korkunun ecele faydası yoktur.

FATİH TERİM, EN DOĞRU TERCİHDİR

Biliyorum, Fatih Terim’in en doğru tercih olduğuna itiraz eden GS’liler, beni fena halde eleştirecekler. Nedense,yıllar içinde bu Fatih antipatisi oluştu ve GS delegeleri de kendilerini bundan kurtaramıyorlar. Ancak, biryandan da, tribünler Fatih Terim’i seviyor.

Bu kırılganlığın iki nedeni var.

Biri, Fatih’in dünyanın en mütevazi kişisi olmaması, kendine aşırı güven duyması, zaman zaman medyayatepeden bakıp, kimilerine de açıkça haddini bildirmesidir.

Diğeri, “İmparator” diye abartılı bir sevgi avansı verilmesine rağmen GS’ye her gelişinde ve ardından da millitakımlar antranörlüğünde, ondan beklenen performansı gösterememesidir. Yani, Terim’i tepemize çıkardık, omuzlarda taşıdık, sonra çukura attık. Büyük haksızlık ettik.

GS’Yİ TERİM’DEN BAŞKASI TOPARLAYAMAZ

Fatih Terim analizini bir yana bırakalım ve GS’nin durumuna bakalım.

Kulüp iflas durumunda. Kasasında günü çevirecek parası yok. Futbol takımı, tam bir başıboşluk içinde yuvarlanıp gidiyor. Kimin satılıp, kimin alınması gerektiğine hemen karar verilmesi ve futbol şubesinin sıkı birdisipline sokulması gerekiyor.

Ünal Aysal’ın yerinde olsanız ne yaparsınız?

Avrupa’dan ünlü bir teknik direktöre, milyon euro verip takımın başına geçirmeyi ve bu kişinin Türkiye ve takımı tanıması için en az bir sezonu harcamasını mı beklerdiniz?

Yoksa, eli sopalı, disiplinli, GS’yi çok iyi tanıyan, tüm dezavantajına rağmen, Fatih Terim’i mi tercih ederdiniz?

TERİM DE ARTIK İMPARATOR OLMAMALI...

Ünal Aysal, teknik direktör olarak Fatih Terim’i seçerek, delegeden çok eleştiri alacak. Başına  gelecekleri deçok iyi biliyor.  Ancak kabul edelim ki, hisleriyle değil, mantığıyla hareket ediyor.

Aysal kaderini Terim’in tutumuna ve başarısına bağlıyor. Giderlerse, birlikte gidecekler. Aysal en sonunda işininbaşına dönecek, ancak bu defaki,  Terim’in son GS  denemesi olacak.

Terim de bütün bu durumun farkında. Göreceksiniz, farklı bir yaklaşım sergileyecek. İmparator gibi değil, GSkulübünün bir neferi gibi, tevazu içinde elinden geleni yapacaktır.

GS taraftarı takımından mucize beklemiyor.

Hatta, olsa çok memnuniyet duyacak, ancak şampiyonluk dahi beklemiyor. Doğru dürüst futbol oynayan, ilk üç sıraya oturacak, her önüne gelene yenilmeyecek bir takım düşlüyor.

Bu kadarını, hatta fazlasını Fatih Terim başaracak güçtedir.

DSK, TÜRKİYE’NİN ŞANSIYDI...

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Khan (DSK)’ın başına gelenleri genelde “yaşlı keçiazarsa, işte böyle olur” diye izliyoruz. Oysa bu olayın Türkiye’nin geleceğini de etkileyecek bir yanı var.

Strauss-Khan, 2012’deki Fransız Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti adayı olarak Sarkozy’ninkarşısına çıkacaktı. Kazanma şansı da çok yüksekti. Strauss-Khan, çeşitli konuşmalarında Türkiye’nin ABüyeliğine inancını açıkça belirtmişti. Kazanması durumunda da, Türkiye’nin AB yolundaki en büyük engeli aşmaşansı artacaktı.

Bu olay sadece DSK’yı bitirmedi, dolaylı şekilde Türkiye’yi de olumsuz yönde etkiledi. Sosyalistlerin diğer adayı  Hollande, AB konusunda DSK kadar kararlı değil. Üstelik, Sarkozy’nin karşısında hafif siklet kalıyor.

Gördünüz mü, basit bir olay siyaseti nasıl etkiliyor...

ZULÜMDAR

Mustafa Balbay'ın, “Silivri Üçlemesi” adını verdiği üç kitaptan üçüncüsü “Demokrasi Tanrısı -Zulümdar”Cumhuriyet Kitapları'ndan çıktı. Balbay, Zulümdar'da bize gerçeği anlatmıyor.  Hatta kendisi de “Bu kitaptaki olaylar gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçek çok daha öte bir içerik taşımaktadır. Kitabı okuyunca belki degerçeğe siz, kendiniz ulaşacaksınız.” diyor. Çok farklı bir çalışma olmuş. “Hepbaşkan” ve adamlarının nasılyönettiklerini, neler yaptıklarını anlatıyor. Tavsiye ederim. (www.kitap.cumhuriyeti.com.tr)
      *
SELANİK'TE SONBAHAR

Tuna Kiremitçi'nin merakla beklenen son romanı “Selanik'te Sonbahar” Doğan Kitap'dan çıktı. Kitap “Kimölümden daha romantik olabilir ki?”sorusu ile karşımıza çıkıyor. Kiremitçi, son romanında bize Osmanlı'nın sondönemlerinde aşk- cinayet sarmallı bir roman sunuyor. Çok sürükleyici olmuş. Çok beğendim. (http://www.dogankitap.com.tr)
      *

ÇÖKÜŞ

Ortadoğu'nun yıllar boyunca hep kan ile barut ile anılmasını, petrol kaynaklarına bağlarlar. Batılı devletlerinoyunları ile ilişkilendirirler. Eski devlet bakanlarından, emekli asker olan Orhan Kilercioğlu bize Ortadoğu'nunhuzurlu yıllarından, savaşa, kana geçişinin nasıl olduğunu anlatıyor. Külercioğlu'nun Çatı Kitapları'ndan çıkanson kitabı “Çöküş – Bir Devrin Dramı” konu ile ilgili yazılmış son derece önemli eserlerden biri.(www.kitapart.com)Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…
- "KANSER DEĞİLİM..."