Mehmet Ali Birand
 
Ermeni konusunda da, 12 Eylül'de ektiğimizi şimdi biçiyoruz...
 
 
İsveç’teki oylama beni 1980’lere götürdü. Kürt asıllı İsveç’li parlamenterlerin oylamayı nasıl etkilediğini gördükçe, Askeri yönetimin kulaklarını çınlattım.
12 Eylül askeri yönetimi bu  ülkeye en büyük zararı, binlerce kürt kökenliyi, solcu veya farklı düşünenleri vatandaşlıktan atıp, yurt dışında yaşamaya zorlamakla verdi.
Aynı dönemlerde ben de, Milliyet’in  Avrupa editörü olarak, Brüksel’de yaşıyordum. Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosundaki, Türkiye tartışmalarını izlerdim. Bizzat tanıklık ettiğimden dolayı, biliyorum.
Pasaportları ellerinden alınan ve yurtdışına atılan bu insanlar, en hiddetli “Türk aleyhtarı lobiyi” oluşturmuşlardı.

Kimi Kürt  milliyetçisi, kimi DHKP-C’li, kimi Süryani, kimi kominist aktivist, Terörist değil, resmi ideolojiye karşı  çıkanlardı. Polis veya askerden kaçıp yurt dışına gidince vatandaşlıktan atılmışlardı.
Vatansız kalmış, bulunduğu ülkenin eline bakan bu insanları kendi elimizle kendimize düşman ettik. Duydukları tepkiyle, ellerinden gelen propagandayı yaptılar. Bulundukları ülkelerin siyasetçileri, gazetecileriyle yakın dostluk kurdular. Türkiye hakkında ne söylerlerse doğru kabul edildi. Resmi yetkililer ağızlarıyla kuş tutsalar da işe yaramadı. Yabancılar için, ülkelerindeki asker rejimine karşı çıkan Türk muhalifler daha inandırıcıydılar.
Yıllar boyunca bu kesimin cezasını çektik. Haksız değillerdi. Çok sonra vatandaşlıkları  geri verildi, ancak çocukları veya torunları Türk devletinin ailelerine çektirdiklerini  unutmadılar. Şimdi onlar da intikamlarını alıyorlar.

Neden, tutuksuz yargılanmıyorlar?
Ergenekon yargılamasına karışmış olanların büyük bir bölümüyle başka dünyaların insanlarıyız. Aralarında, yaşamları boyunca bana karşı komplo kurmuş, hayatımı mahvetmeye çalışmış olanlar da var. Ancak yine de onların haklarını savunurum. Aralarında, yakından tanıdığım, farklı düşünsem dahi saydığım, sevdiğim kişiler de var.
Örneğin, Mustafa Balbay
Mustafa bir yıldır tutuklu. 
Davasının ne kadar süreceği de belli değil. Yine aynı dava ile ilgili olarak ilk başta da gözaltına alınmış, sonra serbest bırakılmıştı. Hiçbir zaman kaçmaya kalkışmadı. Tekrar gözaltına alınacağını bilmesine rağmen, polisi bekledi. Üstelik delilleri karartmaya da kalkışmadı. Zaten böyle bir şey yapmaya ne moral açısından, ne de fiilen imkanı vardı...
Neden hala tutuklu ?
Tutuksuz yargılanamaz mı ?
Dışarı çıktığında, şimdi mi delilleri karartacak ?
Mustafa Balbay’ın durumunda olan çok kişi var.
Kamuoyunun vicdanı, bu davanın sonunda suçluların cezalandırılmasını arzuluyor, ancak aynı zamanda tutukluluk konusunda da tatmin olmayı arzuluyor. Mustafa Balbay gibi, elinde veya evinde bomba ile yakalanmamış, muhalefet yapmakla iktidarı devirmek arasındaki çizginin neresinde olduğu kesinlikle saptanamamış kişilerin, hapiste tutulmaları artık kabul edilmiyor.
Eğer dışarı çıktıklarında aleyhte propaganda yapacaklarından korkulduğu için içerde tutuluyorlarsa, daha da kötü. Böyle bir muameleye kimsenin hakkı olmamalı.
Bu durum hepimizi rahatsız ediyor.
Gayet tabiidir ki, karar yargıca aittir. Ancak, bir de kamuoyu vicdanı var ki, bir davanın sonucu kadar önemlidir.
Önüne geleni tutuklayıp, yıllarca süren yargılamada hayatları mahveden bu sistemin ve sonunda beraat edenlerin hikayeleri gazetelerde yayımlandıkça, sadece yargımız yara alıyor.
Artık yargının kendi kendine ince ayar yapma vakti geldi de geçiyor bile...

Depremde öleceğiz, umrumuzda değil...
İnanılır gibi değil...
Lütfen şu manzaraya bakın...
Yeni değil, yıllardan beri aynı tehlikeye dikkat çekiliyor. Hele son aylarda, bu işin uzmanı olan herkes yazıyor, çiziyor.
“Deprem geliyor, önlem almazsanız öleceksiniz” diyorlar.
Kimse kıpırdamıyor.
32.Gün’de Prof. Dr. Celal Şengör ile Prof. Okan Tüysüz ekrana çıkıp haykırdılar.
Çığlık attılar.
Depremin nereleri vuracağını, bir haritanın üstünde çizerek gösterdiler. Celal hoca “Ben felaket tellalıyım, ancak kimselerin dikkatini çekemiyorum” dedi.
Kimse meraklanmıyor...
Eskiden herkes çok dikkatli davranırdı. Örneğin, deprem olasılığından  söz  ederken, toplum paniklemesin diye, son derece üstü kapalı uyarılar yaparlardı.
Zaman içinde bakıldı ki, Türkiye’nin her yanı depreme açık ve insanların neredeyse tümü hazırlıksız, uzmanlar açtılar ağızlarını, yumdular gözlerini... Demediklerini bırakmadılar. Toplumu korkutup, biraz  duyarlılık yaratmak için en felaket dolu senaryoları anlatır oldular. Üstelik, ardı ardına gelen  depremler yaşandıkça, bu söylemlerini arttırdılar.
Ne paniklemesi, halkımız seyretti...Hala da seyrediyoruz. En bilinçli, en uygar, hayata en çok değer verenlerimiz dahi umursamıyor.
Bir sayım yapalım, göreceğiz ki evlerinin dayanıklılığını kontrol ettiren, çürük görülenleri güçlendiren, evlerinin içinde gereken önlemleri alanlarımızın sayısı bir elin beş parmağını geçmez.
Düşünebiliyor musunuz, depremin geleceği, gücünün 7 civarında olacağı biliniyor. Bu durumda İstanbul’da 90 bin kişinin öleceği, kentin yarıdan büyük bölümünün yok olacağı da biliniyor.
Buna rağmen kimselerin kılı kıpırdamıyor.
“İnanılır gibi değil” dememin nedeni de bu işte... “Kendinizin hayatını hiçe sayıyorsunuz, bari çocuklarınızı, torunlarınızı, sevdiklerinizi düşünün” diyoruz, onu da umursayan yok... “Canım bize birşey olmaz... Zaten baksana, ya 50 gün veya 50 yıl sonraki bir deprem için şimdiden dert edinmeye, para harcamaya ne gerek var” mantığı geçerli...


Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…