Mehmet Ali Birand
 
OLLİ REHN ’i MUMLA ARAYACAĞIZ…
 
 

OLLİ REHN ’i

MUMLA ARAYACAĞIZ…


Avrupa Birliği Komisyonu Genişlemeden sorumlu Komiseri Olli Rehn, görevi çerçevesinde belki de son defa Türkiye’ye geldi.Bugünkü Boğaziçi Konferansına katılacak ve uzun süredir geceli gündüzlü birlikte çalıştığı Türklere veda edecek. İlerde, mutlaka başka görevle Türkiye’ye yine gelecektir, ancak ziyaretleri eskisi kadar heyecan yaratmayacak.


Olli Rehn, neredeyse otuz yılı aşkın süredir izlediğim Avrupa Komisyonunda, Türkiye ile ilişkilerin en tepesinde görev almış kişiler arasında, Ankara’nın gerçek değerini en iyi algılamış ve bunu da açıkça ortaya koymuş bir AB bürokratıdır.


Ne Türkiye’yi abartılı şekilde övmüş, bizim çok sevdiğimiz tarzda sırtımızı sıvazlamış, ne de gereksiz ve abartılı bir eleştiri yağmuruna tutmuştur.


Ülkesine özgü soğukkanlığı, buna karşılık son derece ince bir espri yeteneğine sahip olan Rehn, Ankara’ya daima doğruları söylemiştir. Kimseyi aldatmamış, gereksiz ümitler vermemiş, tam aksine Ankara’daki bürokraside derin bir güven ortamı oluşturmasını bilmiştir.


Bazı kesimlerden sert eleştiriler almasına rağmen, kırılmamış , tepki göstermemiş, ancak doğru bildiğinden de şaşmamıştır.


Türk kamuoyunun duyarlıklarını da çok yakından izlemiş, gerektiğinde ince ayar yapmış, zamanında AKP ’nin demokratik yaklaşımlarını açıkça desteklemiş, sınırı aşan tutumlarını da, son raporda olduğu gibi eleştirmesini bilmiştir.


Bu yaklaşımlarıyla, Olli Rehn’i çok arayacağız.


Onun sağlıklı analizlerini, gerektiğinde uyarılarını, gerektiğinde de yapıcı eleştirilerini özleyeceğiz. Bu kaliteler, Uluslar arası kuruluşlarda çalışan bürokratlarda nadiren bulunur. Olli Rehn de o nadir kişilerden biriydi.


Türkiye’ye verdiği emeğe, harcadığı zamana ve katkılarına teşekkür etmemiz gerekir.SARKİSYAN VE GÜL’ÜN

İNCELİK YARIŞI…


Ermenistan Milli maçının kazasız bitmesinden hemen herkes çok memnun oldu. Zira olmadık olaylarla karşılaşabilirdik. Baksanıza, Taha Akyol’u köşesinde okuduk, Ülkücü bir gurup genç sahaya havadan inip, Azeri bayrağı açacakken son dakikada engellenmiş. Aslında bu tip gösteriler normaldir. Yeter ki işin içine silah girmesin.


Türk-Ermeni açılımının ne kadar kişisel riskler taşıdığını günlerdir görüyoruz.


Doğrusunu söylemek gerekirse, en büyük riski alan kişi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan. Aynı zamanda son derece kibar. Maçta dikkatinizi çekmiştir, Türk takımı gol atınca Gül’ün elini sıkma nezaketini gösterdi.Daima güler yüzlüydü ve omuzlarındaki büyük baskıyı hiçbir zaman etrafına hissettirmedi.


Abdullah Gül de bu açılımın başarısı için büyük risk aldı. Hem risk, hem de ince jsetlerle insanların kalbini kazandı. Bence en güzeli, Bursa’daki maça Hrant Dink ’in eşini ve ailesini davet etmesiydi. Her ne kadar, bayan Dink katılamamış, ancak kızıyla oğlu oradaymış.


Bu iki insan gerçekten barış ödülüne layık biçimde hareket ediyorlar.

BARZANİ İLE BALAYI

GİDEREK UZUYOR…


Türkiye’nin Kuzey Irak ile ilişkileri, çok ilginç iniş ve çıkışlarla doludur.


Bir aralar, birlikte silah kullanır ve PKK’ya karşı savaşırdık.


Sonra aramıza karakediler girdi ve açıkça düşmanlaştık.


Şimdi bakıyoruz, yine ilişkiler düzeliyor. Üstelik sadece düzelmekle kalmıyor, derinleşiyor.


Hasan Cemal ile Cengiz Çandar’ın perşemde günü CNN TÜRK’ te yayınlanan söyleşilerini okurken gözlerime inanamadım. Barzani kollarını açmış, Ankara’ya geleceği günleri saydığına dikkat çekiyor ve Pkk’nın silah bırakması gerektiğini tekrarlıyordu.


Barzani’nin genel yaklaşımı, daima Türkiye ile iyi ilişkiler kurmaya dayandırılmıştır. Zaman zaman Ankara’dan çıkan sert söylemlere tepki gösterir ve Pkk ’yı sanki koruyormuş gibi konuşursa da, temel politikası daima sırtını Türkiye’ye dayamak üzerine kurulmuştur. Kuzey Irak Kürdistan’ının uzun vadede ancak Türkiye ile iyi ilişki kurabildiği taktirde istikrar içinde yaşayabileceğine ve zenginleşebileceğine inanır.


Doğrusu da budur.


Türkiye ile Kuzey Irak Kürtleri birbirlerine ne kadar yakınlaşırlarsa, o kadar rahatlayacaklarını bilirler. Türkiye’nin ,Pkk ile mücadelesinde eli güçlenir, aynı zamanda güneydoğu bölgesi de, iki ülke arasındaki ticaret sayesinde zenginleşir. Aynı şekilde, Kuzey Irak Kürtleri de, Türkiye üzerinden hem batıya açılabilirler, hem de birçok temel ihtiyaçlarını elde edebilirler.


Önemli olan, karşılıklı sorunlarımızı birbirimizi kırmadan çözebilmektir. Sanıyorum o konuda da önemli adımlar atılıyor.NEDİR BU TERİM

ALERJİSİ ?


Spor kamuoyunun, Fatih Terim ile garip bir “aşk-nefret” ilişkisi var. Yeni değil, yıllardan beri hep aynı sinemayı izliyoruz.

Özellikle GS seyircisi aslında Terim’i İMPARATOR olarak alkışlıyor. FB veya BJK seyircisinin sempati duymaması ise normal. Ancak nedense, Fatih Terim’in sorunu yıllardır spor yöneticileri ve spor yazarlarıyla yaşandı.


Nedense sevmediler ve sevmediklerini de hep gösterdiler.


Neden ?


Zira, başkaları gibi onlara boyun eğmedi. Zamanında kafa tutmasını bildi. Gerektiğinde futbolcusunu korudu.


Sıradan bir kişilik değildi.


Dünyanın en sıcak, en sempatik insanı olduğunu iddia edemeyiz, ancak bazılarından gördüğü muameleyi de hiç hakketmediğini söylemeliyiz.


Kişilikli ve farklı duruşu olanların daima eleştirildiğini biliriz de, bu insanın bu ülkeye acaba hiç mi katkısı olmadı, sorusunu da sormadan geçmemeliyiz.


Herneyse;


Benim gibi düşünenler adına konuşmak istiyorum…


Fatih Kaptan, ellerine sağlık. Milli takıma katkılarını unutmayacağız.

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…