Mehmet Ali Birand
 
SARKOZY, TÜRKİYE’YE İKİ JEST YAPTI...
 
 

SARKOZY, TÜRKİYE’YE

İKİ JEST YAPTI...


Aslında sadece bizim değil, hem Avrupa’nın hem de Fransa’nın Sarkozy adlı bir sorunu var. Her koyun kendi bacağından asılırmış, Avrupa ile Fransa’nın bu sorunu nasıl çözecekleri beni hiç ilgilendirmiyor, ancak Sarkozy Türkiye’nin AB yolu üzerindeki en önemli engellerden biri olduğu için, her gelişme ilgimi çekiyor.

Son haftalarda Elysee sarayından önemli sinyaller gelmeye başladı.


Bunların en başında, Sarkozy’ nin Türkiye aleyhtarı konuşmalarının kesilmesi geliyor. Sesi çıkmıyor. Herhalde gereksiz şekilde ileri gittiğini , ikili ilişkilere böylesine darbe vurmanın Fransa’ya daha fazla zarar verdiğini anladı ve retoriği bıraktı. Üstelik, artık Türkiye de kendi kendini Avrupa gündeminden düşürdüğü için, iç politikada Türk aleyhtarlığı da prim yapmıyor. Gerekçesi ne olursa olsun, çok şükür sustu.

Diğer bir gelişme, birkaç ay öncesine kadar Sarkozy’nin istemediği ve projeden vazgeçeceği konuşulurken, birden bire Türkiye yılının yapılmasına karar verildi. 2009 ilkbaharı ile 2010 başına kadar Fransa’da Türkiye yılı ilan edilecek. Paris, Türkiye’yi yeniden keşfedecek, Türkiye’yi konuşacak. Tabii biz iyi oynayabilirsek. Kılıç Kalkan veya Mehter Takımını Champs Elysee’de dolaştırmak gibi çağ dışı girişimler yerine, bu ülkeyi kültürü ve ihracat ürünleriyle tanıtacak bir program (bu konuda çok kötümser olduğumu da söyleyebilirim) hazırlayabilirsek, harika sonuç alınabilir. Tek ümidim, organizasyonun büyük bölümünü Fransızların yapması. Onların bizi, bizden daha iyi tanıtacaklarından eminim. Zaten planlamanın başına da AXA ’nın patronu Henri  de castries getirilmiş. Geçenlerde Dışişleri müsteşarı Ertuğrul Apakan’ın Paris gezisi vardı ve harika geçmiş. Paris en üst düzeyde ikili ilişkileri canlandırmak istediğini açıkça belirtmiş.

En önemli gelişme ise, Sarkozy’nin Türkiye ile ilişkileri oturtması için, UMP’li (Cumhurbaşkanının partisidir) Pierre Lelouche’u getirmesidir. Tanıyanlar çok iyi bilirler, Lelouche Türkiye’nin Avrupa’da yeri olduğuna inanan, bunu Sarkozy ile açıkça ters düşme ve tartışma pahasına savunmuş bir kişidir. Türkiye’yi gayet iyi tanır. Çok sık gidip gelir ve hem eleştirileri, hem de övgüleriyle saygın bir yer edinmiş Fransızdır. Lelouche, Sarkozy’nin özel temsilcisi olarak sadece 6 ay süresi var. Fransız kurallarına göre, bir parlamenter eğer daha uzun bir süre, bu tip bir görev yapmak isterse, milletvekilliğinden istifa etmek zorunda kalır ki, Lelouche’un hiç böyle bir niyeti yok. Yani 6 ay içinde bu iş rayına oturacak veya uzayacak. O zaman da Lelouche yerine bir başka isim gelecek. Ne yazık ki bizim içerdeki işler çok karışık ve Başbakan Erdoğan’ın dışa bakmaya ne vakti, ne de niyeti var. Ancak bilinmez, bakarsınız öyle bir pazarlık başlar ki, her şey farklılaşır.


Durum böyle...

İkili ilişkilerin yine eskisi gibi rayına oturtulmasında Türkiye gibi, Fransa’nın da çıkarları vardır. Avrupa’nın en güçlü ülkesiyle sürtüşmeye gerek olmadığı gibi, Avrupa’nın lideri konumundaki Fransa’nın da, Türkiye’yi iç politika uğruna harcamasının hiçbir mantığı yoktur.

Bunlar sağlıklı işaretler.


Geriye, gölün maya tutması kalıyor !

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…