Mehmet Ali Birand
 
BUGÜN BÜYÜK BİR KRİZ YAŞANABİLİR
 
 

BUGÜN BÜYÜK BİR

KRİZ YAŞANABİLİR 

 

BRÜKSEL.

 

Bugün öğle saatlerinden itibaren, Brüksel’in Schumann meydanına bakan, Bakanlar Konseyi binası bütün dikkatleri üstüne toplayacak.

           

AB’nin Türkiye doruğu, öğleden sonra başlayacak.

           

25 üye ülke ve Türkiye dahil dört aday ülke Başbakanları da orada olacaklar. Bu dorukta çok şey konuşulacak, ancak adı Türkiye doruğu kalacak.

           

Avrupa Birliği, hem kendi hem de Türkiye’nin geleceğini baştan sona değiştirecek bir karar alacak.

 

Karar, 25 liderin katılacağı yemekte oluşacak.

           

Liderler görüşlerini açıklayacaklar. İtirazı olanlar sesleri yükseltecek, aksi görüştekiler tutumlarını sürdürecekler. Üç nokta üzerinde karar alacaklar.

 

Türkiye ile müzakerelerin başlama tarihini saptayacaklar. Müzakerelerin niteliği (tam üyelik hedefi ve anlaşmazlık durumunda ne yapılacağı) kararlaştırılacak ve nihayet Kıbrıs paragrafını konuşacaklar.

 

Bu tartışmanın ne kadar devam edeceğini tahmin etmek imkansız. Eğer, Fransa, Almanya ve İngiltere kendi aralarında görüş birliğine varmışlarsa, Kıbrıs veya diğer bir üye ülke ne kadar itiraz ederse etsin, sonuç pek değişmez. Tabii, büyük bir kavga da çıkabilir. Rumlar büyük bir direniş gösterebilirler. Ancak prestijleri pek yüksek olmadığı için, sözlerini geçirebileceklerini sanmıyorum. Sonunda yine İngiltere’nin dediği kabul edilecektir. Kıbrıs sorunuyla sadece Londra ve Rumlar ilgileniyorlar. Diğerlerinin pek umurunda değil.

 

Yemekteki bu tartışmalar sırasında liderler arasında tam bir görüş birliği çıkarsa, sorun kalmayacak. Eğer görüş ayrılıkları devam ederse, konu yarın sabahki kahvaltı toplantısında yeniden ele alınacak.

 

En önemlisi de, saati henüz belirlenmeyen bu akşamki Chirac, Schröder-Erdoğan buluşması olacak. Son pazarlık bu üçlü arasında yapılacak.

 

Şu an için halen çözülümemiş iki önemli anlaşmazlık noktası var. Biri, müzakerelerde başarısızlık durumunda nasıl bir formül uygulanacağı, diğeri de başta serbest dolaşım olmak üzere bazı konularda sürekli yasaklamalar getirilmesi.

 

Türkiye bu iki noktada tatmin edilmediği taktirde AB önerisini reddedeceğini belirtiyor.

 

Özetle, son dakikada sıkı bir at pazarlığı yapılacak.

 

Benim tahminim, bu gece geç saatlerde veya yarın öğlene doğru bir sonucun alınacağı şeklinde.

 

KİM NE KAZANACAK ?

 

Türkiye beklediğini elde edecek mi ?

           

Bu sorunun yanıtı, bizim ne beklediğinize bağlı.

           

Eğer niyetimiz herşeyi almak, içinde rahatsızlık duyacağımız hiçbir şeyin bulunmamasını istiyorsak, böyle bir sonuca ulaşmak zor.

           

Avrupa Birliği ile kim müzakere yaparsa yapsın, hep aynı manzara ile karşılaşılır. Özellikle de kendi aralarındaki pazarlıklarda hiç şaşmaz. Herkes bir parçasını alır. Kimse istediklerinin tamamını kabul ettiremez. Önemli olan bir tarafın ”kazanması” değildir. Önemli olan bir uzlaşının bulunması ve sonuç alınmasıdır.

           

Genelde bizim müzakere anlayışımız farklıdır.

           

Bizim lügatimizde “uzlaşı” kelimesi, mutlaka “ödün vermek” anlamına gelir ve çok kötüdür. Bizim mutlaka her istediğimizi elde etmemiz gerekir.

           

İşte bu tip gözlüklerle okuyacaksak, doruk bildirisini beğenme şansımız son derece az olacaktır. Eğer AB’deki müzakere anlayışı ve genel yaklaşıma göre bir değerlendirme yapacaksak, o zaman -şu ana kadar elimize geçen bilgilere dayanarak- Türkiye’nin süprizlerle karşılaşılmazsa istediklerinin veya beklentilerinin büyük bir bölümünü elde edebileceğini söyleyebiliriz. Ancak şunun da bilinmesinde yarar var. Hala Türkiye’yi tatmin etmeyen iki sorunla karşı karşıyayız. Biri  sürekli  yasaklar diğeri de müzakerelerin başarısızlığı halinde ne yapılacağı ile ilgili paragraf.

           

Ancak hiç şaşırmayın, zira doruk bittikten sonra her iki tarafta zafer açıklamaları yapacaklar. İşin doğrusu da bu olacak.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…