Mehmet Ali Birand
 
TÜRKİYE ARTIK IRAK’TA YOK...
 
 

TÜRKİYE ARTIK

IRAK’TA YOK...

 

Resmi yetkililerimiz ne derlerse desinler, ortada bir gerçek var. O da, Türkiye’nin Irak’taki gelişmeler üstünde önemli hiçbir ağırlığı kalmadı.

 

Ağırlığı kalmadığı gibi, gelişmeleri de tam anlamıyla algılayamıyor. Kelimenin tam anlamıyla, tribünlere  çıkarıldık ve kanlı bir hesaplaşmayı  seyrediyoruz. Bazıları, bu durumun ülkemiz için çok büyük bir şans olduğunu ileri sürüyor. Bence hiç iyi değil. Irak savaşının içine girmeyelim, ancak yanı başımızdaki gelişmeleri mutlaka etkilemeliyiz. Zira unutmayalım ki, Irak’taki her patlama bize yansıyor.

 

Bugün için Irak’ı parmağının ucunda çeviren ülke İran. Türkiye’nin boşaltmak zorunda kaldığı etkinlik  alanını İran doldurdu. Üstelik bunu da doğrusu büyük bir maharet ile gerçekleştiriyorlar. Amerikalıların tepkileri, özellikle de nükleer araştırmalar konusundaki sert çıkışlarının altında, İran’ın Irak Şii’leri üzerindeki etkinliği yatıyor.

 

TÜRKİYE NE

YAPIYOR?

 

Türkiye’nin bugünkü politikası iki bacağa dayanıyor.

 

1. TÜRKMENLER:

 

Ankara, Irak’ta söz sahibi olabilmenin yolunu bazı  Türkmen grupları silahlandırmak ve bir cephede toplamakta buluyor. Kuzey  Irak’taki gelişmeler hala askerin kontrolünde.  Alanda ne dışişleri bakanlığı ne de MİT var. Tüm bilgiler asker kanalıyla geliyor, tüm politikalar hala ağırlıklı olarak askeri gözlüklerle oluşturuluyor.

 

2. KÜRTLER :

 

Ankara, geleneksel  tutumunu sürdürüyor. Yani Kürtlerin bugün bağımsızlık ilan  edebileceklerinden  kaygılanılıyor. Kerkük’ün Kürtlerin  eline geçmemesine çaba harcanıyor ve Kürtlere karşı  derin bir güvensizlik politikası uygulanıyor.

 

BU YAKLAŞIMLARI

DEĞİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ

 

Irak’ta işler çok kötüye gidiyor. Önümüzdeki aylarda durum daha da ağırlaşacak. Bir iç savaş olasılığı artıyor. ABD’nin istikrarı sağlamadan ayrılabileceğinden söz ediliyor.

 

İşte böyle bir durumda, Türkiye’nin hala tribünlerde kalması ve seyretmekle yetinmesi düşünülemez. Ancak, daha aktif bir rol alabilmenin yolu da, yukarıda saydığım iki bacaklı politikanın değişmesinden geçiyor.

 

  1. TÜRKMENLER SAVAŞAMAZ:

 

Biz ne kadar örgütlersek örgütleyelim, ne kadar silah verirsek verelim, Tükmenler savaşamazlar. Genelde memur ve orta halli bir kesimdirler  ve onlardan  silahlı direnişçi olarak yararlanmak yerine, korunmalarını farklı bir şekilde sağlamalıyız. Eskinin aksine, onları  bu defa mutlaka koruyacağımız hakkında somut güvence vermeli ve bunu da göstermeliyiz.

 

Şii Türkmenleri devre dışı bırakmamalı, onları da koruyucu şemsiyemizin altına almalıyız.

 

  1. IRAK’A KÜTLER ÜZERİNDEN GİREBİLİRİZ:

 

Türkiye’nin Irak’taki gelişmeleri hiç değilse bir oranda denetleyebilmesi ve etkinliğini gösterebilmesinin tek yolu, Kürtler üzerinden, yani Kuzey Irak’tan geçmektedir.

 

Karşılıklı güvensizliklere rağmen, Kürtlerle geleceğimiz birbirine çok bağlıdır.

 

Kürtler, Türkiye olmadan güvenliklerini tam anlamıyla sağlayamayacaklarını bilmeliler. Birgün Irak’ta iç kavga çıktığında, onları sadece Türkiye koruyabilir.

 

Türkiye de Kürtler olmadan Irak’taki gelişmeler üstünde yoğun bir etkinlik sağlayamayacağını bilmelidir.

 

Talihin bir cilvesi, Türklerle Kürtler birbirlerine muhtaç durumdalar.

 

Politika ve tutum değişikliğini de, sadece Türkiye değil, Kürtler de düşünmelidir. Kürtler giderek Türkiye’den uzaklaşarak hiçbir yere varamayacaklarını da bilmeliler.

 

Mutlaka birbirimizi çok sevmek zorunda değiliz. Ancak bazı stratejik çıkarların ülkeleri ve toplumları birbirlerine yakınlaştırdığını da unutmayalım...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.

 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…