Mehmet Ali Birand
 
TÜRKİYE’YE KARŞI TEPKİLER ARTIYOR
 
 

TÜRKİYE’YE KARŞI

TEPKİLER ARTIYOR

 

12 Aralık’ta Brüksel’detoplanacak olan Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları, Türkiye ile  tam üyelik müzakerelerine başlama tarihiverilip verilmemesini kararlaştıracaklar.

 

12 Aralık tarihi yaklaştıkça,daha doğrusu iş giderek ciddiye bindikçe, AB başkentlerindeki  telaş daartıyor.

 

Bundan birkaç yıl öncesine kadar“Bütün gücümüzle sizin  yanınızdayız.Türkiye’nin  tam üyeliği bizim sonunakadar destekleyeceğimiz bir olaydır” diyenler, görüştükleri tüm  Türk Başbakan ve dışişleri bakanlarına “vallahi de billahi de” yeminleriylekahramanlık gösterileri yapanlar şimdi kem küm ediyorlar.

 

Eskiden bu güvenceleri bolkeseden dağıtırken, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerini yerine getiremeyeceğindenson derece emindiler.

 

Türkiye hepsini şaşırtınca, acıacı düşünmeye başladılar. Bunca yıl aksini söyledikleri bir konuda şimdi nasıl“hayır” diyeceklerini bilemiyorlar. Aslında gerekçeleri var: Dündündü, bugün bugün...

 

Dün koşullar farklıydı. Bugün25 üyeli duruma geldik. Çok büyüdük.  Böylesine bir yükü nasıl hazmedebileceğimizibilemiyoruz. Bunun üstüne bir de Türkiye gibi, kocaman bir lokmayı yutamayız.Biraz daha bekleyelim.

 

Aslında, Türkiye’nin tamüyeliğini tüm kalbiyle destekleyen tek bir ülke dahi bulunmadığından eminim. Ancakbu  onların bilecekleri birşey. Türkiyehakkı olduğuna inandığı bu statüyü elde etmek için mücadelesini sürdürecektir.

 

Kimse istemiyor, ancak büyükçoğunluk Türkiye’ye HAYIR demenin ortaya çıkaracağı kargaşayı, bozulacakdengeleri göze almakta zorlandıkları için, kerhen dahi olsa AVET demeyehazırlanıyorlar.

 

FRANSA’DAN KÖTÜ

KOKULAR ÇIKIYOR

 

Beni en  çok rahatsız eden. AB’nin 3 büyüğünden(İngiltere, Almanya, Fransa) sayılan Fransadan çıkan  tepkilerin giderek yoğunlaşması. Türkiye’yemüzakere tarihi verilmesinin tam anlamıyla bir iç politika sorununa dönüşmesi.

 

Cumhurbaşkanı Chirac’a muhalefetetmek isteyen herkes Türkiye konusunu da muhalefet programına sokuyor. Chirac’akızan kendi partisine mensup muhalifler dahi  (eski başbakan Alain Juppebaşta) Cumhurbaşkanını Türkiye üzerinden sıkıştırmaya çalışıyorlar.

 

Acaba Chirac bu baskılarkarşısında, herşeye rağmen Türkiye’ye yeşil ışık yakabilecek mi, yoksaAnkara’dan özür dileyerek yolu kapatacak mı?

 

Bugünkü görüntü, işin zorolduğunu gösteriyor.

 

Tek ümidimiz, Haziran’dakiparlamento seçimlerinden sonra durumun değişmesi, daha normalleşmesi veTürkiye’nin iç  politika tartışmalarınındışında kalması...

 

Ne olursa olsun, 12 Aralıksürecinde Türkiye’nin tüm çabalarına rağmen, 25 başkentin kararlarını tekbaşına  etkilemesi zor olacağa benziyor.

 

HAYIR’cıları etkileyecek teketken ise, yine AB Komisyonu raporu olacaktır.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…