Mehmet Ali Birand
 
THY İÇİN PARA TOPLAMAYIN (!)
 
 

THY İÇİN PARA

TOPLAMAYIN (!)


3 Ağustos’ta bu köşe’de “para toplayıp THY’na müzik satın alıp hediye edelim (!)” diye yazmıştım. Çalınan müzikler o kadar bayat ve o kadar kötüydü ki,  dayanamayıp böyle bir yazı yazmıştım.


Tabii hemen ardından da Dicle Yürür, Faik Akın imzalı bir açıklama geldi. Yeni bir uygulama başlatıldığını ve her 3 ayda bir müziklerin yenileneceği belirtiliyor ve “asansör müziği olarak  adlandırdığınız yayınlarımız, yolcularımızın  rahatlamaları amacıyla sunulmaktadır” deniyor.


Bu durumda bana da “para toplama kampanyasını” durdurmak düşer (!)


Bakalım yeni müzikler ne kadar dinlendirici olacak?


BALIK ÇİFTLİKLERİ

HALA KALDIRILMIYOR


Bodrum sahillerinin en güzel koyları balık çiftlikleriyle dolu. Yıllardır  şikayet edilir. Her defasında kesin tarihler verilir, ancak çiftlikler kalkmaz.


Türkbükü, Bodrum’un en nadide yerlerinden biridir. Burnunun dibinde koskoca bir balık çiftliği vardır. Adeta meydan okur gibi, olduğu yerde durur.


Balık çiftliklerinin en büyük zararı da, konduklarını koylara zarar veriyorlar. Kullandıkları yem, balık üretimi için atılan maddeler o canım koyları mahvediyor. Hem de gözle görülür şekilde tabiatı  bozuyor. Oysa, bu ülkenin en büyük zenginliği tabiatı.


Başka üleklerdeki uygulamalara baktığımızda, bu çiftliklerin karada yapıldığını görüyrsunuz. Ancak maliyeti artıyor. Allahın denizini kullanmak ise, son derece ucuz.


Kimse buna müdahele etmeyecek mi?


Çevre Bakanlığı, Tarım Bakanlığı seyirci mi kalacak?


KÜRTÇEYİ YOK

SAYARSANIZ...


Serpil  Çevikcan’ın 9 Eylül tarihli Milliyet’teki haberi çok düşündürücüydü.


Kürtçe yayın ve öğrenim olanakları genişletilirken, Devlet acı bir gerçekle karşı karşıya kalmış. Bir de bakmışlar ki, Kürtçe bilen personel yok. Kürtçe’yi ve Kürtleri  yıllar boyunca  yok saymanın faturası şimdi çıkıyor. Kürtçe  öğretecek öğretmen, Kürtçe haber ve program sunacak spiker, dersaneleri denetleyecek müfettiş yok...


Türk Devleti, kendi toprakları üzerinde yaşayan insanların dilleriyle ilgilenmemiş. Herkes Türktür ve burada sadece Türkçe konuşulur mantığı şimdi duvara tosluyor.


Kürtçe ile ilgili durum böyle de, diğer yerel dillerde durum farklı mı? Hayır, onlar da unutulmuşların arasındalar. Sonra da kalkıp “şefkatli devlet, herkesi  kucaklıyor” gibi yalanlar söyleyip kendi kendimize övünüyoruz...

VEDAT YENERER

ÜRETİMİ ARTTIRIYOR...


Üretken insanları çok severim. Bizim meslek içinde de var ve bunların arasında Vedat Yenerer yeni bir atılım içinde.


Deneyimlerini, Ümit Yayınlarının çıkarttığı “Yalanistan”  adlı kitapta  toplamış. Güneydoğu’daki gazetecilik anılarının en çarpıcılarını almış. Kimi güldürüyor, kimi düşündürüyor, kimi de gerçek yalanları ortaya koyuyor.


Vedat bununla da yetinmedi ve bu hafta Atatürk Kültür Merkezinde, bir de “Savaş fotoğrafları sergisi” açtı. Irak’tan Afganistan’a, Çeçenistan’dan Keşmir’e kadar 18 ülke’deki olaylardan  objektifine takılanları toplamış.


Bazıları vardır, sadece konuşur ve anılarıyla yaşar. Bazıları da bunları toplumla paylaşır. Vedat Yenerer bu ikinci grubun insanı.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- BAŞKA BİR DÜNYAYA GİTTİM VE BAKIN NELER GÖRDÜM…
- Levent telgrafçıları başta, hepinize teşekkür ederim
- Dürrüşehvar Sultan’da öldü...
- 12 EYLÜL BELGESELİ BENDEN İZİNSİZ SATILIYOR
- TARKAN’A ÇÖZÜM BULSAK KÖTÜ MÜ OLURDU?
- POWER FM’İN GÜCÜ…
- Kuşadası toparlanıyor...
- BURSA CEZAEVİNDEN MESAJ VAR…
- Ülkenin gündemini en çok iki lider yönlendiriyor. Büyük oranda Başbakan Erdoğan...
- Bodrum belediyeleri: Altın yumurtlayan kazları kaçırmak üzeresiniz
- Lig şimdi yeniden başlıyor...
- Teşekkürler...
- EMİNİM, MÜFTÜ ŞAKA YAPMIŞTIR
- Artık kime inanacağımızı şaşırdık
- Beş gün başka bir dünya'da yaşadım…
- "... Sesimi duyan var mı?"
- Türk kaptanı, Kenyalı rehber kadar olamıyor…
- Ya program ya da koalisyon çökecek
- Kırmızı ışıkta durmayan
- Bilmem farkında mısınız...
- Bu kupa kime ne kadar kazandırdı…
- ALATON’UN KATKILARI
- GS ligden, kendi kararıyla çekilmeli
- Türkiye, Süper Lig mücadelesinde
- Dayatma olmadan hareket edemiyoruz