Mehmet Ali Birand
 
Birleşmiş Milletler ülkeyi uçuşlara kapattı. Güvenlik Konseyi’nin Libya kararı...
 
 

Kaddafi’nin işi zorlaşıyor

Birleşmiş Milletler ülkeyi uçuşlara kapattı. Güvenlik Konseyi’nin  Libya kararı, olayların gidişini tümüyle değiştirmeyecek belki ancak, Kaddafi’ nin bu ülkeyi yönetmesini zorlaştıracak. İktidarı kaybedeceğini sanmıyorum. Buna karşılık, son derece karışık bir sürece giriliyor. Türkiye’nin de işi zorlaşacak.


Doğrusu  BM’nin bu kadar çabuk bir karar alabilineceği sanılmıyordu. Hiç değilse 1-2 hafta daha ayak sürüneceği, iç pazarlıklar yapılacağı tahmin ediliyordu. Bu arada da, Kaddafi ayaklanmaların tümünü bastırmış olacak ve işleri rayına sokacaktı. Uluslararası kamuoyu dikkati Japonya’daki nükleer felakete çevrildiğinden dolayı, Libya lideri mutfağını temizleyebilecekti.
    
Hesaplar pek tutmamışa benziyor.
    
BM Güvenlik Konseyi’nin kararı, şu aşamada çok ısırıcı veya zorlayıcı değil.  Kaddafi yönetiminin sonunu da hemen getirmeyecek, ancak bundan sonrasını çok zorlaştıracak.
    
Şu an Kaddafi duruma hakim.
    
Direnişçilerin ne doğru dürüst bir direnme güçleri var, ne de ayaklanma toplumun geri kalanından beklenen desteği bulabiliyor. 

Tabii bu durum şimdi değişebilir. BM kararı, direnişçilere yepyeni bir ivme kazandırabilir.

Bu arada, sıkışanlar arasında  Türkiye de olacak.

Ankara müdahalelere karşı. Ancak, Güvenlik Konseyi’nin kararlarına da uymak zorunda. Libya’da  kalan Türk yatırımlarına  gelince, işler daha da zorlaşacak ve saati tekrar geriye döndürüp işlere devam etmek epey zaman alacak.
    
Gidiş, bir yerde Kaddafi’ nin tutumuna bağlı. Ancak, bizim bildiğimiz Kaddafi kafasının dikine gidecek, uzlaşılara girmeyecek, reformlara filan da inanmadığından dolayı, iç hesaplaşmanın dozunu arttıracaktır.
    
Özetle, Libya’yı çok karışık bir süreç bekliyor.
    


İBO BİZİ NEDEN BU KADAR AYAKLANDIRDI?

Bu soruyu bana önceki akşam, İstanbul’un kalburüstü kesiminden bir hanımefendi sordu...

-    Ne oluyorsunuz? Gazetelerin manşetleri Tatlıses. TV haberlerinin büyük bölümü yine Tatlıses’e ayrılmış durumda. Bu olay böylesine müthiş bir şey mi? Başka bir şey yok mu?

Doğrusu, bende bu sorunun soruluş şekline şaşırmıştım. Toplumun belirli kesitleri arasındaki büyük uçurumu gösteriyordu. Aslında doğru da bir soru. Zira, eninde sonunda, kan parasına dayalı bir suikast girişiminden söz ediyoruz. 

Ancak, bir de başka İBO var. O bizim Michael Jackson’ umuz veya John Lenon’ umuz idi. Bambaşka bir karışım, bambaşka bir sembol, ancak yine de bir toplum kahramanı.

Kimse onun, kadınlarını dövmesini sorgulamıyor. Hayatı boyunca sürekli bir kavga içinde yaşamasına rağmen, işin o yanına da fazla bir önem vermiyor.

Baksanıza, günler boyunca, hastaneden gelen haberleri bekledik. Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’ına kadar herkes ayakta, olayı izledi.

Toplumlar farklı kahramanlarını işte böyle yaratırlar. Bunun bir mantığını bulabilmek güçtür. Üstelik, boş yere arayıp, zamanınızı da harcamayın. Zira o gerçeği hiçbir zaman bulamazsınız.“SENİNKİ KAÇ CM?”

Greenpeace, ne zamandır bir proje yürütüyor: “Seninki kaç cm?”

Yavru balıkların avlanmasına, satılmasına ve tüketilmesine karşı çıkıyorlar. Nedeni de, bu şekilde devam ederse 2050 yılında hiç balık kalmayacak. Greenpeace, çok çarpıcı bilgiler veriyor;  Büyük balıkların %90’ı çoktan yakalanmış. Toplam balık stoklarının %60’ını çoktan tüketmişiz. Büyük balıkların ancak %10’u hala denizlerimize hayat vermeye, deniz eko sistemini beslemeye devam ediyor. Greenpeace’ in internet sitesine girip benim balığımı da büyütmenizi rica ediyorum. Bence kendinize de bir balık edinin. Verdiğiniz her destek Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na verilecek olan imzalar ile balık avlama boyutlarının değiştirilmesi, bu konuda önlemler alınmasına destek olacak. Hadi hep beraber balıklarımıza, denizlerimize sahip çıkalım. Bu linki tıklayarak balığımı da büyütmeme yardım edin:
http:/www.kacsantim.org/balik/MehmetAliBirand1300294329POLİS KURALLARA UYMAZ, CEP TELEFONU İLE KONUŞURSA...

Son yıllardaki istatistiklere bakılacak olursa, otomobil sürerken en önemli tehlikelerden biri cep telefonu ile konuşmak. Kırmızıda durmamak ve kemer bağlamamak ise diğer çok büyük tehlikeler. 
    
Zaten bundan dolayı, yasaklar konuyor. Hatta cezalar arttırılıyor.
    
Yolda kimi ceple konuşurken görsem, kırmızı ışıkta geçene rastlasam, kemersiz olana rastlasam, korna çalıyorum, işaretler yapıp uyarıyorum. 

Henüz dayak yemedim. 

Bir bölümü  “Sana ne ulan ukala, kendi işine bak” der gibi el hareketleriyle yanıt veriyor, diğer bir bölümü utanarak mesajı aldığını gösteriyor.
    
Bunu özellikle yapıyorum, zira bu adamlar, yapacakları kaza ile sadece kendilerini tehlikeye atmıyor, etraflarındaki herkesin hayatını tehdit ediyor.
    
Ancak benim asıl şikayetim maalesef polislerden kaynaklanıyor.
    
Dikkat edin,  trafik veya normal polis otomobillerinde, sık sık cep telefonlarıyla konuşan ve direksiyon sallayan polislerle karşılaşıyoruz. Sanki onların yasağa uymak gibi bir zorunlulukları yokmuş, sanki onlar süpermenmiş de, bir şey olmazmış gibi davranıyorlar.
    
İstanbul Valisi’nden, Emniyet Müdürü’nden ve Trafik Müdürü’nden beklediğimiz, bu ciddiyetsizliğe bir son vermek için harekete geçmeleridir.
    
Polis ancak olağanüstü bir durumda, bir olaya müdahale için hızla hareket etmek zorundaysa, kuralları çiğneyebilir, kırmızı ışıkta durmayabilir, hatta ters yola girebilir. Ancak bakıyoruz, polis hiç acelesi olmasa dahi yasaklara uymuyor.
    
Polis örnek olması gerekirken, halka kötü örnek yaratıyor. O zaman da kalkıp bize ceza kesmeye hakkı kalmıyor.

DERVİŞ ZAİM'İN GERÇEK KIBRIS ÖYKÜSÜ...

Derviş Zaim' i size anlatmama gerek yok.
    
Anlatmam gereken, " Gölgeler ve Suretler" adlı son filmi.
    
Kıbrıs trajedisini şimdiye kadar böylesine bir açıdan izlememiştim. Kıbrıs, çoğumuz için, soğuk savaş döneminin bir satranç oyunu,  stratejik seçenekler, silah hesapları ve Türk-Yunan güç savaşının bir piyonuydu.

Hemen hemen kimse, olayın insani yönüne dikkat etmedi. 1960'lardan itibaren kurulmaya başlanan Kıbrıs tuzağına nasıl düştüğümüzü inceleyen olmadı. Oysa, avuç içi kadar bir adada Türkü ve Rumu iç içe yaşardı. Birbirlerine aşık olurlar, iş kurarlar, kahvelerde zaman öldürürlerdi.
    
Hiç birimiz onlarla ilgilenmedik.
    
Gözümüz sadece savaşı gördü.
    
Derviş Zaim işte bu insanlık dramını beyaz perdeye taşıdı.
    
Tavsiye ederim, mutlaka izleyin. İnsanların nasıl birbirlerinden ayrıldıklarını, paramparça olduklarını görün.
    
Sonra da bugün gelinilen noktayı düşünün.
    
Kim ne kazandı?
    
Neyi ispatladık?
    
Göreceksiniz ki, hiç kimse kazanmamış.
    
Sadece o zavallı ve masum insanlar kaybetmiş.
    
Bu gerçeği ortaya koyduğu için, Derviş Zaim'e teşekkür borcumuz var.
     
YENİ STAR GÖZ DOLDURUYOR...

STAR kendini yeniledi.

Çok daha modern, diri ve görsel açıdan albenisi yüksek bir gazete oldu.

Mustafa Karaalioğlu, zoru başardı.

Şimdi, işin daha zor bölümü başlıyor.

Aslında içerik, bir gazetenin dış görünümünden önemlidir. Örneğin, ZAMAN’ın tasarımını çok beğenirim. İçeriği de farklıdır. Olaylara kendi açısından bakarken, daha global görüşlere de yer verir.

STAR’ın haber seçimi ve dili ne kadar çok yönlü olursa, piyasada kendine o kadar saygın bir yer bulur.

Mustafa Karaalioğlu da, bunu başaracak bir Türkiye  ve dünya görüşüne sahiptir.

Hayırlı olsun...

“EKÜMENİK PATRİKHANE"
Milattan sonra 37 yılında, Hıristiyan dininin peygamberi İsa'nın havarilerinden Andrea tarafından kurulan, Rum Ortodoks Patrikhanesi bugüne kadar çok konuşuldu, çok tartışıldı. Kuşkusuz, kökleri çok derin ve önemli bir kurum. Artık eski klişelerden oluşan “nifak yuvası” saçmalıklarını bırakıp, bu kurumu  öğrenmeye, tanımaya çalışalım. Zira, gerçekten bilmiyoruz. Bu açıdan Cengiz Aktar'ın derlediği İletişim Yayınları'ndan çıkan “Tarihi, Siyasi, Dini, ve Hukuki Açıdan Ekümenik Patrikhane” iyi bir kaynak. Kitap 10 bölümden oluşuyor. Her bölümde Alexis Alexandris, Baskın Oran, Emre Öktem gibi aydınlar makaleler yazmışlar. Patrikhane'nin ne olduğunu anlamak, öğrenmek isteyenlerin mutlaka edinmesi gerekli. (www.iletisim.com.tr)


Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…