Mehmet Ali Birand
 
DÖNÜP DOLAŞIP, İŞ EĞİTİME GELİYOR...
 
 

TERÖRLE MÜCADELEDE

İNCE AYAR...

 

Bazı çevrelerde bir kuşku var.

           

Terörle Mücadele Yasasında bazı değişiklikler yapılıyor. Örneğin İngiltere veya Almanyada uygulanan ancak bizde bulunmayan bazı maddelerin eklenmesi söz konusu.

                       

Yapılacak değişiklikler ne kadar AB kriterlerine uyarsa uysun, İngiltere veya Almanya’daki örnekleri aynen alınıp uygulansın, Avrupa kamuoyunda tepki doğacaktır. Her ne kadar genel olarak terörle mücadelede Avrupa artık eskisi gibi davranmıyorsa da, yine de kenarından köşesinden eleştirilerle  karşı karşıya kalacağız.

           

Bu çifte standartın gerekçesi acaba nedir ?

           

Neden biz yapınca eleştiriliyoruz da, İngiltere, İtalya, Amerika veya Almanya yapınca eleştirilmiyorlar.?

           

Özellikle Batılı uzmanlar ve Sivil Toplum Örgütleri yetkilileriyle konuştum ve aldığım yanıtlardan  şöyle bir manzara çıktı :

 

  1. ÇİFTE STANDART:

Avrupa Kamu oyunda ve Avrupalı Sivil Toplum Örgütlerinde Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı bir ön yargı vardır. Uzun yıllardan kaynaklanan  bu ön yargı, Türk Devletinin kaba kuvvet kullanan, sert tepki gösteren ve özgürlüklere hiç önem vermeyen bir görüntüden kaynaklanmaktadır. Türk Devleti ağzıyla kuş tutsa dahi, Avrupadaki bu çifte standart nedeniyle, kendini kimselere beğendiremeyecektir. Diğer bir neden de, Batılının kendini herkesin üstünde görmesidir. Bu büyüklük kompleksinden kurtulmaları son derece güçtür.

 

  1. SABIKALIYIZ:

Türkiye’ nin özellikle 1960’lardan başlıyarak 1990’lara kadar uzanan “askeri darbeler ve askeri yönetimler” altında yaşaması ve askeri dönemlerde son derece sert uygulamalara başvurulması, Avrupadaki önyargıları arttırmıştır. 1960-90 döneminde Avrupa’da sol güçlüyken Türkiye’ de sosis diyenlerin dahi hapse atılması...Avrupada fikir özgürlüğü ve insan hakları önem kazanırken, Türkiye’de önce Sosyalizme, ardından da Kürt milliyetçiliğine karşı sert uygulamalar, ülkenin sabıkasını arttırmıştır.

 

  1. TAVIR BOZUKLUĞU:

Terörle mücadelede Türkiye’yi en çok yaralayan unsur olarak, güvenlik kuvvetlerinin zaman zaman karşı karşıya  kaldığımız tutumu ve yargı sisteminin yasaları farklı  yorumlaması olduğu ileri sürülmektedir.  

           

Aynı tip olaylarla karşılaşıldığında, Batı’lıların ve Türk’lerin nasıl davrandıkları şöyle özetleniyor:

 

-         TÜRK güvenlik yetkilileri ( asker veya polis), abartılı şiddete başvuruyor. Görenleri dehşete düşüren dayak veya büyük ateş gücü kullanıyor. Sanıklara, TV kameraları önünde hoyratça davranıyor, itip kakıyor. Hapishanelerde kötü muamele yaygın şekilde uygulanıyor.

-         BATI güvenlik kuvvetleri, kamu oyu veya TV kameraları önünde genelde abartılı şiddet kullanmıyor. Sanki ,sanığın haklarına da saygı duyuyormuş gibi bir tutum sergiliyor. Bazen mecbur kalıp, onlar da sertleşiyorlar, ancak genelde soğukkanlı ve yasalara saygılıymış izlenimi veriyorlar. Buna  karşılık, yasaları da gaddarca uyguluyorlar. Nazik ancak katı bir tutum alıyorlar.

-         TÜRK yargısı elindeki yasaları, günün koşullarına, Ankara’nın tepelerinde esen rüzgarlara göre yorumluyor. Savcı ve hakimler, gerçek terör hareketi ile fikir özgürlüğü çerçevesine giren eylemleri birbirinden ayıramıyorlar. Aksine, en kanlı terör olayı ile 12 yaşındaki bir çoçuğun trak dağıtmasını aynı muameleye tabi tutabiliyorlar. Terörle , fikir özgürlüğü arasındaki ince çizgi yeterince dikkate alınmıyor. Batılı yargı ise, bu ince dengeleri gayet iyi koruyor ve terörle fikir özgürlüğünü birbirine karıştırmıyor.

 

DÖNÜP DOLAŞIP, İŞ

EĞİTİME GELİYOR...

 

Bugünkü aksaklıkların temeline indiğiniz zaman, karşımıza hemen eğitim çıkıyor.

           

Öğretmenler gününde kadınları yerlerde sürükleyip coplayan polisin tutumu... Gereksiz  zamanlarda silaha davranması, gereksiz sert tepkiler vermesindeki eğitimsizlik...

           

Geneldeki bu tutum bozukluğumuz yeni de değil.

           

Dikkat edin, çocukluğumuzdan bu yana, ailemizden okula ve oradan da iş hayatımıza kadar hep itiş kakış içinde yaşamaya alışmış bir toplumuz.

 

En basit tartışmada dahi, hemen karşımızdaki insanı, fiziğimiz elverirse tehdit ediveririz. Hemen itişmeye gireriz. Bizim için, otoritenin istediği gibi hareket etmeyene dayak atılması  normaldir.

           

Böyle bir toplumdan gelen güvenlik kuvvetlerimizi iyi eğitemediğimiz, toplumumuzu da bu konuda duyarlılaştıramazsak, hem çifte standartın önüne geçemez, hem de Uluslararası normlara uyum sağlayamayız.

           

Anlayacağınız, sorunun bir bölümü karşımızdakilerden, diğer bölümü de bizden kaynaklanıyor.

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…