Mehmet Ali Birand
 
SAVAŞTAN BIKTIM...
 
 

TÜRKİYE DE

SAVAŞ SUÇLUSUDUR


Okurlarımın bir bölümü yolladıkları mesajlarda “Türkiye’nin bu savaşa direndiğini” Amerika ile birlikte hareket etmediğini, Savaşa karşı tutum aldığını yazıyorlar. Hatta, benim yazılarımda ve yayınlarımda “savaştan yana tutum aldığımı” ileri sürüyorlar.


Bu noktada bir duralım. Zira son derece büyük bir değerlendirme hatası yapılıyor.  Herşeyden önce doğruları ortaya  koyalım, ondan sonra tartışalım.


TBMM, Amerika’nın Irak’a saldırısını olumsuz karşılamış, direnmiş ancak Türk hükümeti hava sahasını ABD’ye açarak savaşın bir parçası olmuştur.


İster üslerinizden 62 bin ABD askerine, Kuzey Irak’a geçemeleri için izin verin, ister hava sahanızı, Bağdat’ı bombalayan ABD uçaklarına veya Tomohawk füzelerine açın...


İkisi arasında fark yoktur.


Türkiye bugünkü tutumuyla Irak’ın işgaline, kentlerinin bombalanmasına ve masum insanların ölümüne katkıda bulunmaktadır. ABD’nin suç ortağı durumundadır. Amerika ve İngiltere kadar olmasa’da, Iraklıların gözünde, Türkiye de  savaş suçlusudur.


İşte bundan dolayı Washington Türkiye’yi silmemiş, aksine Powell’ı Ankara’ya yollayıp, Kuzey Irak’a  asker sokulmasını da kabul ettirmiştir. Yoksa Powell ziyareti, direnen Türkiye karşısında  boyun eğmesi, muhtaç olduğu için Türkiye’nin kapısını çalması değildir.


Ben hiçbir zaman savaş’ı desteklemedim. Savaş desteklemenin insanlık dışı  olduğuna  inanırım. Ben, Türkiye’nin engelleyemeyeceği  bu savaşa seyirci kalamayacağını ve sırtını dönemeyeceğini yazdım. Amerika’yı  durduramadığımıza göre, ya Saddam Hüseyin’e destek verecektik veya Washington ile işbirliği yapıp, zararlarımızı hafifletmeye çalışacaktık. Ben, Türkiye’nin Saddam’ı değil, Washington’u tercih etmesi gerektiğine inandım ve bunu savundum.


TBMM tezkere’yi kabul etseydi, , Kuzey Irak’taki çıkarlarını daha yakından  koruyabilecek, Saddam sonrası Bağdat’ın yapılanmasında söz sahibi olabilecek ve önemli bir ekonomik destek elde edebilecekti.


TBMM’nin tezkereyi reddetmesiyle, bunların hiçbirini elde edemediğimiz gibi, hava koridorunu açarak suçluluktan da kurtulamadık.


Benim itirazım buydu.


Bir işi yapacaksanız tam yapın.


Yarım hamilelik olmaz.


Türkiye hem ABD ile ilişkilerini kötüleştirmiş, hem avantajlarını kaybetmiş, Arapların ve Iraklıların gözünde de ABD işbirlikçisi  diye nitelenmiştir.


Buna politika mı denir?


Buna “Dimyat’a  pirince giderken, evdeki bulgurdan olmak” denir.


Ben, işte bu tutarsızlığa karşı çıktım ve sonuna kadar da karşı çıkacağım.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…