Mehmet Ali Birand
 
ZARARI ARİA DEĞİL, BİZ GÖRDÜK
 
 

ZARARI ARİA

DEĞİL, BİZ GÖRDÜK


Telekomünikasyon kurumu Başkanı  Ömer Arasıl’ın ZAMAN gazetesine verdiği demeci görünce, aklıma ARİA’nın iki yıla yakın süredir TURKCELL ve TELSİM’e karşı sürdürdüğü mücadele geldi.


2001 yılında piyasaya giren ARİA, yasalarla hakkı olan  roaming (Sistemini kurana kadar parasını verip  diğer şebekelerden yararlanma) anlaşması için resmen çağrıda bulundu. Uluslararası rekabet ve Türk yasalarına göre TURKCELL ve TELSİM’in buna uymaları, eğer uymazlarsa ülkenin yetkili kurumlarının ARİA’nın hakkını araması gerekiyordu.


Tam Türk usulü, TURKCELL ve TELSİM açıkça çamura yattılar. Ardı ardına davalar açarak işi uzattılar ve Türkiye’de seyirci kaldı. Sonunda,  ARİA dayanamayıp Uluslararası tahkime gitti.


Ömer Arasıl sözünü ettiğim demecinde ARİA’nın haklı olduğunu ve haklılığının da yakında tahkim heyetince kabul edileceğini belirtiyor.


Yazık olmadı mı?


ARİA bunca yıl sürüklendirildi de kim ne kazandı, ne kaybetti?


TURKCELL ve TELSİM rekabeti engellediler, ARİA’nın bu sürede 1 milyon (ki bu bile başarıdır) abonenin üstüne çıkmasını bir oranda yavaşlattılar. Kendi açılarından  kazançlı çıktılar.


Ancak, asıl kaybeden biz olduk. Tüm kısıtlamalara rağmen rekabet sayesinde elde ettiğimiz avantajlara bakılırsa, tam rekabet olabilseydi, kimbilir daha ne kadar ucuzlama sağlanabilecekti.


Sonra da, yabancılar neden Türkiye’de yatırım yapmıyor diye soruyoruz.

2001’DE USAME, ŞİMDİ SADDAM KURTARIYOR


Hatırlayacaksınız, 2001 yılının Temmuz-Ağustos döneminde ekonomik  program çökme noktasına gelmişti. Kemal Derviş, MHP’lilerin taarruzuna uğramış, Telekomun özelleştirilmesi konusundaki  kavga derinleşmişti. Gerilim arttıkça borsa düşüyor, dolar yükseliyordu. Piyasalar, durumun tehlikeli gidişini görmüşler ve panik havası öncesi beklentiye girmişlerdi. Kemal Derviş, sonradan açıkladığı gibi, istifayı düşünmeye başlamıştı.


Tam o sırada 11 Eylül olayı patladı.


Usame bin Laden, Türk ekonomisinin yardımına yetişti.


Kemal Derviş hemen Washington’a gitti ve daha önce “Türklere 5 sent daha fazla vermem”  diyen Amerikan yönetiminden ekstra 9 milyar dolara yakın bir IMF desteği elde etti. Bu para ile 2001-2002 arasında  ekonomimiz bataktan kurtuldu.


Şimdi hemen hemen aynı durumlardayız.


Ne dersiniz, bu defa da Saddam mı kurtaracak?


Galiba...


Bu kadar para pazarlığı herhalde boş yere yapılmıyor.CERRAHOĞLU VE

CEVİZOĞLU’NUN KİTAPLARIİki gazetecinin iki kitabı birden piyasada. Her ikisi de, daha önce yapılmış ve yayınlanmış söyleşilerden oluşuyor.


Hulki Cevizoğlu’nun  kitabı 28 Şubat sürecini anlatıyor. Nilgün Cerrahoğlu’nun ki 2 inci baskı yaptı. Onun ki de ses getiriş söyleşileri kapsıyor. Türkiye’nin yakın tarihini merak edenlere duyurulur.


Her iki gazeteci, tarihçilere ve araştırıcılara son derece değerli bir malzeme veriyorlar. Geçmişi çok çabuk unutuyoruz. Gelişmeler gazete sayfalarında kalıyor. Oysa bu şekilde, farklı görüşleri kütüphanemizde saklayabileceğiz. Her ikisinin de ellerine sağlık...VEHBİ KOǒU

HATIRLADIK...


7 inci ölüm yıldönümünde Vehbi Koç’u bize Güneri Civaoğlu yeniden yaşattı. Kanal –D’deki programı nefisti.


Insanlarımızı kaybettikten sonra, onların topluma verdiklerini dre unutuveriyoruz. Vehbi Bey, Türkiye’nin bir “zengini” değildi. Hepimize önemli dersler verdi. Dengelerin oluşmasına ve bozulmamasına dikkat  etti.


Zenginliğini hiçbir zaman göstermedi. Basit bir yaşam sürdü. Değerlere sahip çıktı ve parasını daha iyi insanların yetişmesi için harcadı. Tek başına bir müessese idi ve bu konuma uygun hareket etti. Hem kendi şirketleri, hem de ülkenin istikrarına öncelik verdi.


Vehbi bey bizlere çok şey kattı.


Allah rahmet eylesin.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…