Mehmet Ali Birand
 
Şimdiye kadar böyle bir şey görülmedi. Mısır' da halk ayaklanıyor...
 
 

 

Canlı yayında bir ayaklanma izliyoruz…

 

Şimdiye kadar böyle bir şey görülmedi. Mısır' da halk ayaklanıyor, 30 yıllık bir diktatör can çekişiyor, aynı anda Başkan Obama veya Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları oluyor ve bütün bunları aynı anda ekranlarımızda izliyoruz. Bu, iletişim dünyasının hangi noktaya geldiğinin en müthiş örneğidir.

Müthiş bir olayla karşı karşıyayız.
 
Şimdiye kadar böyle bir şey görmedik.
 
Mısır' da yaşananları anında, ekranlarımızdan canlı yayınlarla izliyoruz.
 
Adeta bir macera filmi gibi...
 
Önceki gün ve dün gördüklerim ağzımı açık bıraktı.
 
Ekranın bir yanında, Başkan Obama açıklama yapıyor ve Mübarek'in ayrılmasını tavsiyeediyor, gazetecilerin sorularını yanıtlıyordu. O gitti, ardından Başbakan Erdoğan ekranageldi ve o da aynı yönde konuştu.
 
Aynı anda, ekranın diğer yarısında ise, Mübarek'in can çekiştiği anlamına gelen görüntüler akıyordu. Kahire sokaklarındaki çatışmaları, Tahrir Meydanı’nda (Özgürlükmeydanı ) at ve develere binmiş Mübarek yanlısı gurupların protestocuları kovalamasını,kanlı çatışmaları izledik.
 
Fellini filmlerini andıran bir görüntü vardı.
 
Şimdiye kadar canlı yayında felaketler izledik, yangınlar gördük, insanların öldürülüşünü,savaşları izledik. Ancak hiçbir zaman canlı bir halk ayaklanması ile karşılaşmadık.
 
Daha da ilginci, bütün bu gelişmeleri dünyaya El Cezire televizyonu yansıttı. Katar Emir’i tarafından kurulmuş olan bu kanal, bölgeye adeta demokrasi dağıtıyor. Oysa Katar'da da demokrasi yok. Şeyh' in demokratik bir rejimle hiç ilgisi bulunmuyor, ancak Arap dünyasını değiştiren bu kanala yılda milyonlarca dolar harcıyor. El Cezire kanalı, Irak istilasıyla patlama yaratmıştı, Mısır ayaklanmasıyla ise, en parlak dönemini yaşıyor. Belki de bu yayınıyla Mübarek' in sonunu hızlandırıyor.
 
Mübarek, yavaş yavaş bataklığa gömülüyor. Her kıpırdayışında biraz daha batıyor.  Bizlerde bu trajediyi dakikası dakikasına yaşıyoruz.
 
Bu iletişim harikası, dünyayı gerçekten bir köye dönüştürdü. Herkes herkesin ne yaptığınıgörüyor, duyuyor ve bir diğerinin  işleri hakkında görüş açıklayabiliyor.
 
Ders almamızda yarar var...

*   *   *

İSRAİL BİR MÜTTEFİK DAHA KAYBEDİYOR...

Mısır'daki olaylar en çok İsrail'i kaygılandırıyor.
 
Mübarek'in gitmesi ve yerine, ister Müslüman Kardeşler, ister El Baradey gelsin, her şey değişecek, her şey bambaşka olacak.
 
Artık, Gazze'yi işgal ederken, sınırlarını kapatıp İsrail'in işini kolaylaştıran bir Mısır  olmayacak. Hamas'ı yok etmek için, Gazze'yi besleyen tünelleri iptal eden bir Mısırkalmayacak.
 
İsrail için, Mübarek'in gidişi kolay kolay hazmedilecek bir şey değil.
 
Eğer bugüne kadar gelinmiş, İsrail her istediğini, fütursuzca yapabilmişse, bu Mübarek'inAmerika’dan her yıl aldığı 3 milyar dolarlık "yardım" veya "bahşiş" sayesinde oldu.Mübarek'siz bir Mısır, bölgedeki tüm dengeleri farklılaştıracak.
 
Bundan böyle, Filistin sorununda yepyeni bir döneme giriliyor. Çok daha kanlı, çok dahatehlikeli bir süreç başlıyor. Bu durum, sadece İsrail için değil, aynı zamanda bölge için deçok istikrarsız bir süreci beraberinde getirecek.
 
Merak ediyorum, acaba İsrail bu gerçekleri görüp, tutumunu değiştirecek mi? Yoksaarkasını ABD 'ye dayayarak eski şımarıklıklarını sürdürecek mi?

*   *   *

TÜRKİYE, MISIR'IN YERİNİ ALAMAZ...
 
Bazı gözlemciler, son gelişmeleri yorumlarken, Türkiye'nin, ortaya çıkan boşluğudolduracağından ve bölgedeki konumunu güçlendireceğinden söz ediyorlar. Öylesine bir hava yaratılıyor ki, sanki Mısır siyaset sahnesinden ayrılacak ve liderliği Türkiye kolaylıklaalabilecekmiş gibi bir beklenti doğuyor.
 
En büyük tehlike, böyle bir rüyaya kendimizi kaptırmamızdır.
 
Kendimizi aldatmayalım.
 
Türkiye, hiçbir şekilde Mısır'ın işlevini ve liderliğini üstlenemez.
 
Mısır, ne kadar karışırsa karışsın, Araplar için, bu dünyanın lideridir ve öyle kalacaktır. 
 
Nedenleri de çok basittir.
 
Mısır, Araptır. 
 
Ne Türkiye, ne de İran,  Arapların gözünde, onlardan biri değildir ve Mısır'ın yerini dolduramaz. Murat Bardakçı' nın deyimiyle "Mısır, Mısır'dır..."
 
Ayrıca Mısır, coğrafyasıyla da anahtar ülkedir. Bu haritaya bakın, durumu göreceksiniz.Bugüne kadar tüm savaşları Mısır başlatmış, Mısır kaybetmiş ve Camp David anlaşmasınıda Mısır yapmıştır.
 
Onun yerini kimse alamaz.
 
Ancak, Türkiye de hazırlıklı olmalı.
 
Mısır'ın yerini alamayacak, ancak Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin başlattığı yeni bölgepolitikalarıyla da, Ankara artık işin içindedir.
 
Bundan böyle, gelişmeleri kenardan seyredip kurtulmak veya belirsiz bazı açıklamalarlaişin içinden sıyrılmak imkansızlaşacaktır .
 
Yeter ki, oyun iyi oynansın ve kaş yapayım derken, göz çıkarılmasın. Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…