Mehmet Ali Birand
 
Mısır'daki kriz Washington'un devreye girmesiyle birlikte şekil değiştirmeye başladı. Ayaklanma...
 
 

Mısır krizinde İsrail kazanıyor…

Mısır'daki kriz Washington'un devreye girmesiyle birlikte şekil değiştirmeye başladı. Ayaklanma, komisyona havale ediliyor. ABD’nin hesabı çok net. Mısır'da istikrar kuracak bir çözüm bulmak yerine, İsrail'in güvenliğini garantiye alacak bir formülü pazarlıyor. Kahire’de uzun süreli bir istikrarsızlığa hazırlanmakta yarar var.

MISIR  KRİZİ KOMİSYONA HAVALE...

Mısır'da sanki bir çözüme gidiliyormuş gibi gelişmeler yaşanıyor. Mübarek rejimi, baş düşmanı Müslüman Kardeşler  ile ilk defa masaya oturdu. Yeni bir anayasanınhazırlanması konusunda anlaşmaya varıldı.

Müslüman Kardeşler de çok ilginç şekilde, son derece gerçekçi davranıyor. Acele etmiyor. Bastırmıyor. Amerika'yı karşına almamak için, zamana oynuyor. Nasılsa uzun vadedeyönetimi ele alacağını biliyor.
 
Bu durumu, geçici bir süre için Mısır krizinin komisyona havale edilmesi olarak niteleyebiliriz. Ancak, bunun çözüm getirmeyeceğini de bilmekte yarar var.
 
ABD, şimdi başrolü oynuyor. Aynı zamanda, son derece önemli yeni bir hataya dayöneliyor. Ne yazık ki, bu krizi çözebilmek için, Mısır'ı uzun yıllar istikrarsızlığa mahkumedebilecek yöntemlerin peşinde koşmaya başladı.
 
Amerika ve İsrail'in en büyük korkusu Müslüman Kardeşler. Eğer tek başına iktidarolursa, İsrail toptan kaybedecek . Bölgedeki dengeler de temelden sarsılacak.
 
Washington, işte bu kaderi önleyebilmek, hiç değilse kötü sonucu geciktirebilmek için,Mübarek'in hayatını uzatmaya, komisyonlar kurup işi sulandırmaya çalışıyor. 
 
Askerin koruyup kolladığı bir rejimi hazırlıyor.


ABD, HERŞEYE İSRAİL GÖZLÜĞÜ İLE BAKIYOR...

ABD bu formülü, uzun vadede Mısır'a demokrasi ve istikrar gelmesi için pişirmiyor. Tamaksine, son derece egoist şekilde hareket ediyor. Yukarıda da belirttiğim gibi, demokrasiumurunda değil. Tek amaç, İsrail'in güvenliğini garantiye almak. Yani ABD, krizi İsrailüzerinden çözmeye çalışıyor.
 
Yazık olacak...
 
Demokrasi gelmedikçe, sorunlar olduğu gibi kalacak ve Mısır yıllar boyunca istikrarsızlıkiçinde yaşayacak.
 
Ne yazık ki, uluslararası ilişkilerde hep aynı manzarayla karşılaşıyoruz.
 
Parayı veren düdüğü çalıyor.
 
Benim takıldığım diğer nokta da, demokrasi şampiyonu Türkiye'nin, bu konuda  Washington ile yüzde yüz aynı görüşü nasıl paylaştığıdır. Eğer Mübarek iktidarda bir süredaha kalmayı becerebilirse, herhalde Ankara-Kahire  ilişkilerinde sıkıntılar yaşanabileceğini söyleyebiliriz. (!)


*   *  *

ARTIK KİMSE, DİĞERİNİ TRİBÜNDEN SEYREDEMEZ...

Başbakan'ın geçenlerde, Mısır'daki gelişmelerle ilgili sözü, Türkiye'nin genelyaklaşımındaki değişimi çok net şekilde ortaya koyuyor.
 
Kırgızistan'dan dönerken, gazetecilerin sorularını yanıtlarken "...Orta Doğu'yu tribünlerden izleyecek bir ülke değiliz..." demesi, Ankara'nın dış ilişkilere bakışınıntemelinden değiştiğini gösteriyor.
 
Eskiden, Kürt sorunu veya başka konularda olsun, dışardan bir eleştiri geldiğinde, Ankara hemen sinirlenirdi. İster Avrupa Parlamentosu, ister başka ülkelerden gelsin,farketmezdi. 
 
Yanıt hemen hazırdı: "...Bunlar bizim iç işimizdir. Siz karışamazsınız..."
 
İçişler zırhının arkasına saklanılır ve kimsenin hesap sorması istenmediği gibi, sorularayanıt vermekte adeta onursuzluk gibi algılanırdı .
 
Hoş, hala her eleştirinin memnuniyetle karşılandığı bir ortamda yaşamıyoruz, ancak ne olursa olsun, bakıyorum eski yaklaşım da göreceli olarak değişiyor.
 
Gerçekten de, artık öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, bir ülkedeki kriz, ister istemez diğerülkeleri etkiliyor. Hele, bulunduğumuz bölgedeki gibi, züccaciyeci dükkanındaki gibi, heran kırılacak vazo ve bardaklarla, burun buruna yaşadığımız bir ortamda...Hele, Mısır gibibölgenin en büyük ve en etkili ülkesi karıştığında, hemen herkes sallanmaya başlar...Buda Türkiye'yi  rahatsız eder.
 
Bu durumdan herkesin ders çıkarması gerekiyor.
 
Bakın, Başbakan ile hem Obama, hem de  Papandreu telefonlaşıyorlar; Suriye lideri ilegörüşüyorlar. Anlayacağınız, herkes herkesle konuşuyor ve birbirleri hakkında görüş alış verişi yapıyor.
 
Artık içişleri diye birşey yok...
 
Biz nasıl başkalarındaki gelişmeler hakkında görüş açıklıyor, tribünlerde oturup seyirci kalmıyorsak, başkalarının bizimle ilgili konularda görüş açıklamalarına da kızmamalıyız.



Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…