Mehmet Ali Birand
 
PKK HALA TERÖRLE KAZANACAĞINI SANIYOR...
 
 

PKK HALA TERÖRLE

KAZANACAĞINI SANIYOR...


PKK ve Kürt Milliyetçilerin bir bölümü büyük bir yanılgı içindeler.

Hala 1980- 90 döneminde kalmışlar.


Hala o dönemin değerleriyle hareket ediyorlar.

Uluslararası koşulların değiştiğinin, aynı zamanda Türk Devleti ve Türk Kamuoyunun büyük bir değişime girdiğinin ya farkında değiller veya kabullenmek istemiyorlar.


Ne kadar fazla insan öldürürlerse, silahlı eylemlerini ne kadar yaygınlaştırırlarsa, T.C Devletine karşı, ellerindeki pazarlık kartının değerini arttıracaklarını sanıyorlar.


Oysa büyük bir yanılgı içindeler.


Nedenlerini, gelin birlikte inceleyelim:


1. PKK, 1980-90 döneminde yoğun bir terör uyguladı. Hem Kürt, hem de Türk köylerini korkutmak ve destek vermezlerse ölecekleri gözdağını vererek güçlendi. Temel stratejileri Alan Kontrolü üzerine kurulmuştu. Kalabalık guruplarla dolaşır ve baskın yaparlardı. Güneydoğunun belirli bir bölümünde de, geceleri hakimiyetlerini oluşturmuşlardı. İstedikleri zaman esnafa kepenk indirtir, istediklerinde açtırırlardı.

Böylesine güç gösterisine ulaşmanın bir nedeni, TSK’nın olayın gerçek yönünü biraz geç algılaması ve harekete geçmekte gecikmesi idiyse, asıl nedeni 1 inci Körfez savaşının getirdiği boşluklardı. Saddam Kuzey Irak’tan elini kolunu çekmek zorunda kalınca, PKK rahatladı ve silah tedarikini arttırdı.

ABD ve Avrupa PKK’ya sempati duyuyordu. Örgütün faaliyetini terörden çok, Kürt halkının İnsan Hakkını elde etmek için yapılan bir mücadele gibi görüyorlardı. Dolaylı şekilde destekliyorlar, hiç değilse göz yumuyorlardı.


Türk kamuoyu bu dönemde çok gerildi, PKK güçlüydü ve uyguladığı terör, pazarlık gücünü arttırmıştı. Pazarlık edecek bir noktaya gelmişti. Kamu oyunu bir oranda sindirmeyi başarmıştı.


2) 1990’ın ikinci yarısında, TSK duruma el koydu. PKK’nın alan hakimiyeti stratejisi çöktü. Guruplar küçüldü, ancak etkinlikleri azalmadı. Suikastlar ve cinayetler sürdü. Ancak yavaş yavaş rüzgar aleyhlerine dönmeye başladı. Amerika ve Avrupa hala dolaylı desteklerini sürdürseler dahi, Ankara’nın baskısı Suriye’nin tutumunu değiştirmeye yetiyor ve Öcalan’ın Şam’dan çıkarılması, ardından Kenya’da yakalanması ve Washington tarafından Ankara’ya teslim edilmesiyle sonuçlanıyordu.

PKK için yeni bir dönemin başladığı 1998 deki derin değişimin ne anlama geldiğini anlayamadılar.


3) 7 yıllık bir aradan sonra, PKK 2006’da tekrar teröre başladı. Ancak bu defa ne alan hakimiyeti, ne geniş guruplarla dolaşma söz konusuydu. Uzaktan kumandalı mayın patlatma, büyük şehirlerde ve askeri hedeflere yönelik ses getirecek silahlı suikastlarla yetinmek zorunda kaldı. Amacı, T.C. Devletiyle eski pazarlık gücünü elde edebilmekti. Ancak beklediğini elde edemedi.


NEDENİ ÇOK AÇIK, ZİRA

HERŞEY DEĞİŞTİ...


PKK ve bir bölüm Kürt milliyetçisinin anlayamadıkları veya anlamak istemedikleri veya anlamalarına rağmen başka türlü hareket edemediklerinden dolayı, silahlı mücadelede ısrar etmelerine rağmen sonuç alamamalarına yol açan değişimler şunlardı:


  • Washington, Irak’tan çekiliyor ve Kuzey Irak’ın barış içinde yaşaması ve kendi ayakları üzerinde dikilmesi gerektiğine inanıyor. Bu çerçevede de, PKK’nın Türkiye ile Kuzey Irak ilişkilerini bozmasını istemiyor. PKK’ya desteğini tümüyle kesti. Aksine, PKK ile mücadelede Türkiye’ye son derece değerli istihbarat bilgisi vermeye başladı.

  • Kuzey Irak yönetimi, Ankara ile anlaştı. Geleceğini Türkiye ile iyi ilişkilere dayandırdı. PKK’nın, Kuzey Irak Kürdistan siyasetinde, Türkiye ile bir pazarlık kartı olarak değeri düştü.

  • Avrupa da , genelde terörden uzaklaşmaya ve bu çerçevede de ilk defa Türkiye’ye destek vermeye, PKK’yı terör örgütü olarak nitelemeye başladı.

  • Ankara’da ilk defa İktidar-Çankaya-MİT-TSK dörtlüsü arasında belirli bir uyum oluştu. Bu dörtlü, PKK’yı dağdan indirme konusunda kesin b görüş birliğinde. Bu da, çalışmaların etkinliğini arttırıyor.

  • Bence asıl önemli bir diğer unsur, Türk kamuoyunun artık silahlı eylemler, cinayetler karşısında, eskisi gibi gerilmemesi, sinmemesidir. PKK’nın eylemleri artık örgüte güç sağlamıyor. Tam aksine, kamu oyu terör dışı, siyasi veya sosyal ağırlıklı eylemlerden daha fazla etkileniyor.


SONUÇ: SİLAH ARTIK

PRİM SAĞLAMIYOR


PKK silahın hiçbir işe yaramadığını anlayamıyor veya elinde başka bir yaptırım unsuru olmadığını sanıyor. Oysa barışçı eylemler, barışçı mitingler, iktidar ve toplum üzerinde çok daha büyük baskı yaratıyor.

Kandil’dekiler bu gerçeği göremedikçe, eylem tehdidiyle bir yere varamazlar.

Artık silah değil, artık siyasetle mücadele dönemi açıldı.

İşte bundan dolayı, Silah artık prim sağlamıyor.

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…