Mehmet Ali Birand
 
BAYKAL TAM BİR POLEMİK USTASI OLDUĞUNU GÖSTERDİ
 
 

BAYKAL TAM BİR POLEMİK

USTASI OLDUĞUNU GÖSTERDİ

 

TBMM’de Çarşamba günü,  ağır toplar sahnedeydi.

 

Mumcu ve Baykal, Başbakanı hedef alan eleştirilerde bulundular. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, bütçenin eleştirisinden çok, siyasi bir kavgaya tanıklık ettik.

 

Kimin daha fazla ilgi çektiğini sorsanız, kuşkusuz CHP lideri  Deniz Baykal , tam bir polemik ustası olduğunu ortaya  koydu. Kullandığı söylem, vücut dili ve irticalen konuşma tarzıyla kendini dinletmesini bildi.

 

Mumcu, sözlerinde daha dikkatliydi. İlginç öneriler yaptı, ancak Baykal kadar etkileyici değildi.

 

Erdoğan’ın bazı yanıtları tam hedefini buldu. Onun da, kendine özgü bir stili var.

 

Bu arada bütçeden başka herşeyi dinlemiş olduk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KENDİNİ YENİLEYEN

BİR GAZETECİ

 

Hasan Cemal’in örneğine bizim medya’da rastlamak çok güçtür. Herşeyin başında da. Kendi kendini yenilemesi gelir. “Ben artık ne olacaksam oldum. Neden daha fazlasını yapayım” diyenlerin başında Hasan Cemal sürekli şekilde üretir ve daha da önemlisi sürekli şekilde “gazetecilik” yapar. Gider, dolaşır ve izlenimlerini, yorumlarını aktarır. Bazı köşe yazarları gibi ahkam kesmez. Onun her yazısından mutlaka yeni bir şeyler öğrenirsiniz.

 

Türk medyasının yetiştirdiği nadir değerlerden biridir. Zaten hepsini saysanız, bir elin parmaklarını geçmez.

 

İşte bu Hasan Cemal’in yeni bir kitabı daha çıktı. Cumhuriyet gazetesini anlatıyor. Orada yaşadıklarını, hiç çekinmeden, hiç korkmadan yazıyor.

 

Bizim dışardan bildiğimiz Cumhuriyet ile meğer  hiç ilgisi yokmuş. Okudukça şaşırdım.  Bir gazetenin dışardan görünüşü ile içerdeki  çekişmelerinin bu kadar farklı yansıyacağına inanmazdım.

 

Hasan Cemal çok doğru bir iş yaptı. Bazıları sinirlendi, gerektiği kadar dikkatli davranmadığını yazanlar oldu. Oysa, Cemal gibi deneyim kazanmış bir yazar birikimlerini tüm çıplaklığıyla yazmayacak da ne yapacak. “Ona dikkat et, diğerini kırma” yaklaşımı artık kalmadı. Hasan Cemal  karnından konuşmuyor. Satırlar arasını okutmaya zorlamıyor. Tam aksine, herşeyi olduğu gibi  ortaya koyuyor.

 

Hem kendini, hem Cumhuriyet’i  konuşturdu. Günlerce  sayfalardan ve ekranlar düşmedi.

 

Ellerine sağlık...

 

 

 

 

 

 

İNSANOĞLU,

AĞLAMAKTAN ZEVK ALIYOR

 

Bu hastalık  bizlere özgü değil. Bütün dünya ağlamaktan  hoşlanıyor. “Baba ve Oğul” gilmi bunun bizdeki en son örneği. TV röportajlarını izlemişsinizdir. “Kardeşim görmüy ve çok ağlamış. Hemen koşup geldim. Bakalım bende ağlayacak mıyım?” diyen seyircinin bu sözleri son derece ilginçti.

 

“Ah bir ağladık, bir ağladık” diye birbirimize anlatırız. Hani “ne yedik, ne yedik” diye birbirimize sofra anılarımızı  anlattığımız gibi, ağlatıcı filmleri gıptayla överiz.

 

Herhalde bu ağlama ihtiyagı her insanın içinde var. Belki de, “ya benim de  başıma  gelirse” korkusu ve onun tepkisi, belki de “Benim başıma değil, başkasının başına gelir” diyerek, uzaktan gözyaşı döktü dürtüsü...

 

Ne olursa olsunr, şu sıralarda ağlama ihtiyacağımızı bol bol tatmin edecek kadar yeterli malzeme var. Film bulamayanlar, televizyon haberlerini dahi seyretseler yeter...

 

 

 

 

 

 

 

 


 

“EL PENÇE

DİVAN DURMA”

 

Başbakan’ın geçenlerde muhtarlara  bir uyarısı oldu: “ Bazıları, kaymakamların, vali’nin karşısında el pençe divan durur. Sen atanmış değil, seçilmişsin. Seçilmenin gereğini yapacaksın. Çünkü gücünü halktan alıyorsun. Sen emrediler bir memur konumunda değilsin...”

 

Son derece doğru bir saptama.

 

Nedense, ister muhtar ister belediye başkanı olsunlar, özellikle Anadolu’dan seçilmiş kesim, atanmışlyar karşısında el pençe divan dururlar. Vali ve Kaymakam geldi mi, akan sular durur. Onlar, adeta mal sahibi gibidirler. Ankara hepimizin üstündedir. Devlete biat etmek alışkanlığı hala geçerli. Vali ve kaymakam da, Ankara’nın temsilcisi olduklarından dolayı, hem seçilmişler hem de vatandaş, onlara farklı bakar. Biraz korku, biraz da “üstüme sıçratmayayım” kaygosoyla önünü ilikler.

 

Başbakan işte bu garipliğe işaret etti.

 

Acaba anlayan çıktı mı?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ERMAN HOCA’DAN

BİR ÖNERİ...

 

Dünyada yapılan yapay reef batık konusu daha geçen günlerde Yeni Zelanda devleti dalma turizmini teşvik etmek  için  koca bir  savaş gemisini batırdı.

 

Bizim  ülkemiz niye yapmıyor? Turizm için şart. Biz  uğraşacağımıza devlet bunu yapmalı. Ama  bunu onlara nasıl anlatmalıyız bilmiyorum.

 

Bence en onemli proje bu :

 

Bodruma 1-2 adet sac savaş gemisi ya da ucak turistlerin dalabileceği bir yere ve derinliğe devletin bakanlıkları tarafından batırılmalı. Turizm  bakanlığı yine devletin gözden çıkarttığı gemileri kontrollü batırmalı bu turizmde cok etkili olur ve balık yönünden de faydalı. Bunu  tüm dünya yapıyor ...

 

 

 

 

 

 

 

 

TAV'dan yanıt var...

 

26.11.2005 tarihli “TAV Uygulamayı Bozdu” başlıklı yazıma, TAV’dan yanıt geldi. Ben valiz taşıma arabalarının bedava kullanıma açılmasının sonuçlarından şikayetçi olmuştum. “Araba bedava olunca,  kimse dışarıdaki boşları toplamıyor. Sonuçta havaalanı taşıyıcılara kalıyor. Ciddiyetten uzak, bağırış çağırış içinde bir ortam doğuyor” demiştim. TAV yetkilileri, arabaların ücretsiz kullanılma talebinin yolculardan geldiğini ve hal böyle olunca bu arabaların otopark ve havalimanının dört bir köşesine dağıldığını açıklamış mektubunda ve eklemişler; “ El bagaj arabalarının toplanıp tekrar kullanıma verilmesi için 45 adet personel çalıştırılmaktadır. Ayrıca mevcut bagaj arabalarına, 1000 adet büyük ve 250 ader küçük olmak üzere 1250 araba takviyesi yapılmıştır”. Açıklamaları için TAV’a teşekkür ediyorum. Umarım artık bu sıkıntı ortadan kalkmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

ROV TV KONUSUNDA

BİR OKUYUCU GÖRÜŞÜ

 

Sizlere Nurettin Özbek adlı okuyucumdan ROJ TV ile ilgili  aldığım mesajı aktarıyorum;

 

“..Ben bir Kürt olarak PKK ile  hiç ilgim alakam olmadığı halde hatta kullandıkları yöntemleri çok eleştirmeme rağmen ROJ TV izliyorum. Çevremde  tanıdığım hemen herkes de  izliyor. PKK onların umurunda değil. Sırf kendilerinden birşeyler buldukları için izliyorlar. Bence Türk devleti ROJ TV’yi kapatmanın yolunu arayacağına, bunu düşünsün,  çözüm bulsun. Ben ROJ TV’yi izliyorum ama yetersiz  buluyorum. Örneğin  izlemek istediğimiz bazı Kürt sanatçılara yer vermiyorlar. (örneğin Şivan Perwer). Taraflı davranıyorlar. Kendilerinden olmayanlara yer vermiyorlar.  Bu konuda berce dikkatli davranılmalı. ROJ TV  kapatılarsa sadece PKK’lılar değil dünyadaki milyonlarca Kürt üzülecek. En çok da hiçbir ideolojik yönü olmayan 18 yaşındaki oğlum üzülecek”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…