Mehmet Ali Birand
 
BU YAZIYI KESİP SAKLAYIN
 
 

BU YAZIYI

KESİP SAKLAYIN

 

İster istemez Kıbrıs konusunda tıkılıp kaldık. Oysa Türkiye’nin önündeki en önemli gelişme, AB ile müzakerelerin başlayıp başlamaması. AB, önümüzdeki 7 ay süresince gündemi kapatacak. Üniversitelerde  konferanslar, açık oturumlar  düzenlenecek, öğrenciler kendi aralarında  tartışacak ve hocaları tarafından verilen derslerde yine AB’yi inceleyecekler.

 

Medya’da (Gazete- televizyon ve radyolarda) AB’ye girip girmemenin yararları ve zararları konuşulacak. Evlerimizde de aynı konuşmalar yapılacak.

 

Size, bugünden başlayarak, AB-Türkiye konusunda tüm soruları ve yanıtlarını vereceğim. Yanıtlarda , dışişleri bakanlığı, AB Genel Sekreterliği ve AB Komisyonu’nun  resmi çalışma notlarından da yararlandım. Yani, sadece kendi arşivimden ve bilgi dağarcığımdan toplamakla yetinmedim. En önemli noktaları buraya aldım. Daha başka soru ve yanıtlar da vardır, ancak en önemlileri bunlar.

 

Eğer bütün bu tartışmalara bilinçli ve donanımlı olarak katılmak, görüşlerini zenginleştirip savunmak, hatta Avrupa’daki tanıdıklarınız ile  tartışmak isterseniz, bu dizi  çok işinize yarayabilir.

 

Kesip saklayın ve kullanın...

 

TÜRKİYE’NİN SİYASİ

VE STRATEJİK KAZANÇLARI...

 

-         Türkiye’nin uzun yılardır süren kimlik tartışması (Avrupalı mı, Orta Doğulu’mu?) bitecek ve Avrupalılığı kesinlik kazanacak. Bir daha bu konuyu kimse tartışamayacak, “Öteki”  olarak görülmeyecek.

-         Atatürk’ün ülke için gösterdiği hedefe ulaşılacak ve yeni kurulan dünya düzeninde, Avrupa kapısındaki yerini alacak, çağdaşlaşma vizyonu gerçekleşecek.

-         Çok partili laik ve demokratik siyasi yaşamı, Cumhuriyet’in temel sistemi güvence altına alınacak. Türkiye’de  ne din devleti kurulabilecek , ne alik rejimi koruma kollama kaygısı kalacak. Dolayısıyla, askeri müdaheleler dönemi tümüyle kapanacak. Buna karşılık  Sivil Toplum Örgütleri ön plana çıkacak. Devletin koruma ve kollaması görevi de yasalarla polise, savcı ve yargıçlara bırakılacak.

-         Türk Silahlı Kuvvetleri, hem NATO aracılığı ile Amerika, hem AGSP ( Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası- diğer adıyla Avrupa Ordusu) aracılığı ile Avrupa’nın içinde  son derece önemli rol oynayabilecek. Yeni kurulacak Avrupa Ordusunun en önemli unusru durumuna girecek.

-         Türkiye, Avrupa’nın karar mekanizmalarına  katılacağı için, Avrupa politikalarının oluşturulmasında rol oynayabilecek. Böyle bir konumdaki Türkiye’nin Orta Doğu, Ornta Asya ve Güney Doğu Asya’daki  ağırlığı artacak, İslam dünyasında da son derece  ayrıcalıklı ve ağırlıklı yeri olacak. Türkiye, bu bölgelerdeki gelişmeleri çok daha fazla etkileyebilecek.

-         Ege denizi barış gölüne dönüşecek, Kıbrıs sorunu  çözülecek ve Türkiye’nin dışa yönelik güvenliği bir kat daha güvenceye alınmış olacak.

 

TÜRKİYE’NİN EKONOMİK

KAZANÇLARI

 

-         Türk ekonomisi tümüyle değişecek, devlet ekonomideki rolünü istemese de azaltacak ve rekabet koşulları geçerli olacağından, Türkiye sıçrama yapacaktır. Ekonomi bir sisteme oturacak, her gelen hükümetin kendi politikaları değil, AB kuralları geçerli olacak. Ülke’nin önü açılacak,

-         Avrupa, Türkiye’nin  en büyük kaynağıdır. Ticaretinin yarısını AB ile yapmakta, en büyük yabancı yatırım ve en çok turist  AB ülkelerinden geldiği  düşünülürse, Türkiye’nin bu pazara girmesi, hem ihracatını güvence altına alacak, hem çok gereksinme duyduğu yabancı  yatırımları birkaç  misli arttıracak, en ileri teknoloji ve kalkınması için gereken yatırım ürünlerine, hem ucuz, hem de güvenceli şekilde ulaşabilecek.

-         Önce Avrupa’da yaşayan Türk’ler, ardından Türkiye’deki  belirli meslek grupları ve sonunda da Türk işçileri serbest  dolaşım hakkı elde edecekler. Özellikle, Avrupa’daki 2.5 milyon Türk bu değişimden dolayı her alanda eşit muamele ve eşit gelir kazanacaklar.

 

YENİ BİR YAŞAM

VE HUKUK DÜZENİ

 

-         AB’ye tam üyelik ile  uzun yıllardır sürekli eleştiri konusu olan Hukuk düzeni, yeniden reformdan geçecek ve yepyeni uygulama başlayacak.

-         Temel insan hakları sosyal haklar Avrupa’da uygulandığı şekliyle Türkiye’de de uygulanacak ve çarpık düzenden hızla uzaklaşılacak.

-         Türk gençleri için eğitim olanakları açılacak ve AB’nin eğitim sistemine girebilecekler.

 

TAM ÜYELİK

KAÇIRILIRSA NE OLUR?

 

Türkiye, AB’ye tam üye olamazsa tabii ki dünyanın sonu gelmez, ancak ülke’nin kalkınma hızı büyük oranda darbe yer.

 

-         Globalleşme sürecine giren Uluslararası sistemde AB’nin dışında kalacak  bir Türkiye hareket olanağını  kaybedecek. 600 milyon nüfuslu, tek Pazar, tek paraya sahip 30 ülkeli bir dev bloğun dışında kalacak ve bölgesinde tecrit olacak. Ekonomisi ivme kazanamayacak, yabancı yatırım akışı artmayacak.

-         Türkiye hem siyasi, hem askeri yönden batı ile ilişkilerinde ağırlığını kaybedecek.

 

Özetle,  Türkiye 1 inci lige çıkamayacak ve 2 inci lig’de top dolaştırmaya, içine düştüğü  kısır döngüden kurtulamayacak.

 

Peki, Türkiye’nin tam üyeliği AB’ye ne kazanç sağlar?

 

Bu soruyu da yarınki yazımda işlemeye çalışacağım...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…