Mehmet Ali Birand
 
GERİYE SADECE KIBRIS KALDI...
 
 

GERİYE SADECE

KIBRIS KALDI...

 

Prodi’nin Türkiye ziyareti, tahminlerinde ötesinde iyi geçti. Kötü haber meraklıları hayal kırıklığına uğradılar. Onların bekledikleri Prodi’nin ortaya yeni kriterler atması, karamsar tahminlerde bulunması idi.

 

Tam aksi çıktı.

 

Prodi, durumun gerçek bir resmini çekti. Doğruları söyledi, dostça önerilerde bulundu, herkesin dinlemesi gereken uyarılar da yaptı.

 

Unutmayalım ki, Prodi sadece Komisyon  adına konuşabilir. Esas kararı üye ülkeler verecekler. Ancak Komisyon’un önemi, vereceği rapor ve yapacağı öneriden kaynaklanıyor.

 

Türkiye, AB’nin genelinde istenen bir aday  değil. Bize kuşku ve kaygıyla bakılıyor. AB 41 yıl önce  imzaladığı –belki de bugün pişmanlık duyduğu- bir  anlaşma nedeniyle  köşeye sıkışmış durumda. Ankara’ya tarih verilecekse, bir yandan sözünde durma zorunluğu öte yandan da  HAYIR demenin zorluğu nedeniyle ve siyasi bir kararla verilecektir.

 

Şu sırada Türkiye’nin tamamlaması gereken Kopenhag kriterleri hala var. Anayasa değişikliği gerektiği için, zaman alacak. Bundan dolayı, uygulamaya özel bir titizlik göstermek  çok yararlı olur.

 

Geriye ise Kıbrıs kalıyor.

 

1 Mayıs tarihi artık AB için değil, Türkiye tarafı için kaçırılmaması gereken bir tarihtir. 1 Mayıs’tan sonra Türk tarafının elinde koz  kalmayacaktır. Çözüm bulunursa, hem Kıbrıs’ın Kuzeyi kurtarılmış hem de Aralık’ta tarih alma güvenceye alınmış olacaktır.

 

PRODİ NEDEN

TÜRKLERDEN KORKUYOR?

 

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Prodi’nin Türkiye’ye bakışı son derece ilginç. Herşeyden önce Türkiye’yi seven bir insan. Kimileri gibi, Türkiye denince tüyleri diken diken olmuyor. Özal döneminde Türkiye’ye sık sık geldiğini ve Başbakan ile çok iyi anlaştıklarını anlatıyor.

 

Bir aralar Prodi’nin Türkiye’ye sırt döndüğü ve tarih verilmesine karşı çıktığı söylenirdi.

 

Merak edip sordum.

 

Prodi’nin Türkiye korkusu, kendi deyimiyle “ülkemizin çok büyük  ve gelir düzeyinin de çok düşük olmasından” kaynaklanıyor.

 

Böyle bir Türkiye’nin tam üyeliğini, Avrupa Birliğini siyasi birlikten uzaklaştırmasından kaygılanıyor.

 

Aslında bu kaygıyı duyanlar az değil, ancak yine de Prodi, Türkiye’ye müslümanlığı nedeniyle karşı çıkanlara ateş püskürüyor. “Türkiye’nin tam üyeliğine karşı bir çok gerekçe ile direnilebilir, ancak din bunların arasında olamaz” diyor.

 

Bu nedenle de, AB’nin Türkiye’ye verdiği sözleri tutması gerektiğine inanıyor. Bu açıdan da son derece duyarlı. “AB ciddi bir kurumdur. Verdiği sözün, attığı imzanın ardında durmalıdır” diyor.

 

Prodi ve ekibi ne yazık ki, bu yıl sonu değişecekler. Yerlerine kim gelirse gelsin, yıllardır Türkiye dosyasına emek vermiş olan bu insanları uzun yıllar anacağız. Zira TC tarihinin en önemli dönemecinden birlikte geçeceğiz.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…