Mehmet Ali Birand
 
RUSYA İLE UKRANYA İTİŞİYOR, BİZ ÖDÜYORUZ
 
 

RUSYA İLE UKRANYA

İTİŞİYOR, BİZ ÖDÜYORUZ

 

1995’ten beri aynı kavga sürüyor. Ancak son dönemde kavganın faturası Avrupa ile birlikte bize de kesiliyor. Her yılbaşı, Rusya ile Ukrayna doğalgaz kavgasına giriyorlar.

 

Rus doğalgazı, Ukrayna üzerinden Avrupa ve Türkiye’ye yollanıyor. Ukrayna’lılar, toprakları üzerinden geçen gazın bir bölümünü kendi iç ihtiyaçları için kullanıyorlar.

 

Sorun Ukrayna’nın kullandığı gazın fiyatından kaynaklanıyor.

 

Bir süre önce Rusya Avrupa’ya 400 dolar civarında sattığı gazı, Ukrayna’ya 250 dolara vermeyi önermiş ve geçmiş yıllardan birikmiş 1.5 milyor dolarlık borcu da taksitlemeyi önermişti.

 

Ukrayna, 201 dolardan fazla ödeyemeyeceğini ve eski borçların da uzun vadeye yayılmasında ısrar edince tekrar anlaşmazlığa düşüldü.

 

Rusya, Ukrayna’yı cezalandırmak ve bir anlaşmaşmaya zorlamak için gazı kesince, borunun ucundaki Türkiye ve Avrupa da mağdur duruma düşüverdi.

                                                                                                         

Bu parasal anlaşmazlığın temelinde siyaset yatıyor. Rusya, Ukrayna’nın NATO ve Avrupa Birliğine tam üyelik girişimlerinden son derece rahatsız. Amerika ve Avrupa’nın yanbaşına kadar girmeleri, NATO tehdidinin artması olarak niteleyen Moskova, açıkça   Ukrayna’nın batı yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’yu cezalandırmayı planlıyor.

   

Kimin haklı, kimin haksız olduğunu tespit edebilmek son derece güç. Zira hesaplar öylesine karmaşık ki, işin içinden çıkılması imkansız.

   

Ancak, olayın neresinden bakarsınız bakın, son faturanın  maliyeti Rusya’ya patlıyor. Avrupa kamuoyu ve Türkiye’nin enerji konusundaki güven duygusu yol oluyor. Bundan böyle Rusya’nın Bize güvenin. Enerjinizi istikrarlı şekilde karşılayacağız’’ şeklindeki sözlerine inanılmayacak.

  

Moskova elindeki enerji kartını açıkça siyasi hedefleri için kullanıyor. Hem batıya “Ukrayna’yı aranıza almaktan vazgeçin” mesajı veriyor, hem de Ukrayna’ya NATO’ya girmekten vazgeç’’ diyor. Aksi halde, kullandığı gazı burnundan getireceğini, gerekirse soğukta yaşamaya zorlayacağını gösteriyor.

 

Sanıyorum, mesajlar yerine ulaştı.

 

Avrupa Birliği ayaklandı. Yeniden müzakere masasına oturuldu. Birinden biri pes edecek  ve uzlaşıya varılacak, ancak şimdiden bilmekte yarar var. Aynı kavga önümüzdeki yılbaşı yeniden başlayacak. Yine vanalar kapanacak  ve bizler soğukta kalacağız.

 

Rusya, uluslararası arenaya geri döndü. Bu defa gücünü sadece füzeleri ve ordusuyla değil, daha tehlikeli olan enerji silahıyla gösteriyor.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…