Mehmet Ali Birand
 
Bush teşekkür etti
 
 
Türkiye'nin beklentileri belki başka olabilir, bunları karşılamak zaman alacaktır. Türkiye siyasi mesajı aldı. Türk heyetine üst düzey muamele edildi. Sonrası arkadan gelecek.

Sizler bu yazıyı okuduktan sonra, geç saatlerde yapılacak açıklamalar aynı noktada birleşecek: Amerikan Cumhurbaşkanının en önemli mesajı, Türkiye'ye teşekkür etmek.

Türk heyetine olağanın dışında ilgi gösterildi. Gezi, resmi bir ziyaret olmamasına, sadece bir çalışma ziyareti olmasına rağmen, Başbakanın randevu listesi son derece kabarık. Özellikle, bir hafta önce buraya gelen Yunan Başbakanının programı ile karşılaştırıldığı taktirde durum çok daha net şekilde görülüyor.

Türk Hükümetinin en büyük hatası büyük bir beklenti yaratması oldu. Burasının Türkiye gibi yönetildiği sanıldı. Oysa, Amerika Birleşik Devletleri için tekstil kotaları da çok önemli. Son derece güçlü bir lobileri var. Kime ödün veriliyorsa, öbür taraf harekete geçiyor. Askeri borçların silinmesi de, Başkan Bush'un elinde değil. Kongre'nin karar alması gerekiyor. Serbest ticaret veya tercihli ticaret bölgesi yaratılması da, hemen halledilecek bir konu değil.

ABD, Türkiye'ye bir dizi avantaj sağlayacak. Zaten Uluslararası para fonundan gelen son pere desteğinin temelinde yine Bush yönetimi yatıyor. Amerikalı yetkililerin yaklaşımı “ihtiyaçlarınızın önemli bölümünü karşılayacağız, ancak bunu da hemen istemeyin. Belirli süreçlerden geçmek zorundayız” şeklinde.

Ekonomik alanda belki istediklerinin tümünü elde edemeyecek. Ancak Türkiye siyasi yönden beklediğinden de fazlasını elde ediyor.

Yönetimin Milli Güvenlik Konseyi patronu Bayan Rice ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Grossman'ın açıklamaları bu havayı çok açıkça ortaya koyuyor.

AFGANİSTAN İÇİN DESTEK ŞİMDİDEN HAZIR

ABD yönetiminin en duyarlı olduğu noktalardan biri, Türkiye'nin Kabil'de güvenliği sağlayacak olan Uluslararası kuvvetin liderliğine getilmesi. Zaten bu konu ilk defa hem Washington hem de, bu kuvvete asker veren bazı ülkeler tarafından önerilmişti. Şimdi itirazlar var. Ancak Amerikalılar Türk Silahlı Kuvvetlerinin liderlik pozisyonuna getirilmesine yeşil ışık yakıyorlar. Ankara'yı bu konuda sonuna kadar destekleyecekler. Ankara'nın Kabil'e yollayacağı askerinin tüm masraflarını yüklenecekler mi?

Bu konu biraz farklı.

Bir bölümü karşılanacak, ancak tamamı değil. Türkiye ise, biraz daha farklı düşünüyor.”Ne kadar para, o kadar asker” yaklaşımında. Beklenilenin tamamı elde edilemese dahi, Ankara'ya destek sinyali verilecek.

Başbakan Bülent Ecevit'in randevu listesine bakmak, Washington'un Ankara'ya bakışını gerçekten ortaya koyuyor. Keşke bu kadar beklenti yaratılmamış olsaydı, keşke bu kadar uzun bir listeyle Ameriya'ya hareket edilmeseydi.

KIBRIS HALA GÜNDEMİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI...

Bush yönetiminin gözü sadece Afganistanı görüyor. Terörle mücadele konusunda son derece duyarlılar. Bütün konuşmalar bu çerçeve içinde dolaşıyor.

Bütün bunların yanında, hemen her konuşmanın ucunda da Kıbrıs çıkıyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Mark Grossman'ın bana söyledikleri açık : Kıbrıs konusunda mutlaka bir sonuca varmak şarttır.

Kıbrıs öylesine duyarlı bir konu ki, ABD yetkilileri bu sorunun çözülmesi durumunda, Türkiye'nin önünün açılacağını durmadan tekrarlıyorlar. Çözüm bulunamadığı taktirde, Türkiye'nin bu durumu dünya'ya anlatmasının çok zorlaşacağını ve önünün kapanacağını tekrarlıyorlar.

MEDYA'DA HENÜZ BİR HAREKET YOK

Amerikan medyasına bakacak olursanız, Türkiye manşetlerde değil. Ancak yine de ilgi büyük. Ecevit ile görüşmek ve destek vermek isteyenlerin listesi uzun.

İçerde çok eleştirilmesine rağmen, ABD bu koalisyona desteğini veriyor. Seçim istenmiyor. Tam aksine Ecevit'in sonuna kadar götürmesi isteniyor.

Bugün son derece önemli. Zira Beyaz Saray'daki konuşmalar işin rengini çok daha açığa çıkaracak. Verilecek mesajlar ise şimdiden belli. Yönetimde Türkiye'yi yakından izleyen bir yetkilinin şu sözü ilginçti:

“... Bu ziyaretin hiç gizli gündemi yok. Herşey son derece açık. Başkan'a Ecevit'in ne diyeceği, Başkan Bush'un da yanıtları biliniyor. Herşey ortada. Gizli oyunlar beklemeyin.”

Gerçekten de, şimdiye kadar böylesine açık bir görüşme öncesi tartışma olmamıştı.

Irak konusunda Türkiye'nin aşırı duyarlığından tutun, ekonomik ilişkilere kadar herşey ortada.

Hiçbir süpriz beklenmiyor.

Tabii bugünkü Bush görüşmesi bu manzarayı netleştirecek.

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…