Mehmet Ali Birand
 
ARINÇ KAZANDI…
 
 

 

ARINÇ KAZANDI…

      ANKARA.                 

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucu son derece ilginç gelişmeler yarattı. Özellikle Ak Parti içindeki dengeler değişti. Yeni durumda, kazananlar ve kaybedenler diye bir ayırım yapıldığında bambaşka bir manzara ile karşı karşıya kalındı.

           

Her şeyin başında, TBMM Başkanı Arınç’ın beklenmedik yükselişi geliyor.

           

Ak Parti dendiğinde, tek güçlü isim olarak Başbakan Erdoğan karşımıza çıkardı. O ne derse o olurdu. Erdoğan’ın istediği bir şeye kimse karşı çıkamazdı. Tek seçici olarak Başbakan tanınırdı. Erdoğan’ın hemen ardından da Abdullah Gül gelirdi. Gül tek seçici konumunda değildi, ancak Erdoğan üzerinde etkili olduğu bilinirdi.

 

Partinin kurucusu sayılan isimlerin üçüncüsü sayılan Arınç da, sayılan bir kişiydi ancak parti içindeki ağırlığı pek görünmezdi. Arınç daha çok, zaman zaman sert demeçleri, ters açıklamaları ile tanınan ve devlet ile kavgalıymış gibi izlenim bırakan bir yaklaşımı vardı.

           

Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında yaşananlar, bütün bu dengeleri altüst etmiş gibi görünüyor. Anlaşıldığına göre, Başbakan Erdoğan, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve laik çevrelerle ilişkilerini germemek ve iyi geçinebilmek için Savunma Bakanı Gönül’ü aday göstermek istemiş, ancak Arınç’ın ısrarı üzerine Gül’ü seçmek zorunda kalmış.

           

Böylesine bir güç gösterisini iki şekilde değerlendirebiliriz.

-          Erdoğan, Arınç’ın adaylığını koyup kazanamayacağını bilmesine rağmen, parti içi barışın bozulabileceğini ve gereksiz bir bölünmeye gidilebileceğini görmüş ve Gül’ü ön plana çıkartmıştır.

-          Erdoğan, Arınç’ın adaylığını koyunca seçilebileceğini -yani yeterli oyu bulacağını- görmüş ve çekindiği için Gül’ü aday göstermiştir.

 

Her iki varsayımda dahi, Arınç’ın kamuoyu gözündeki parti içi gücü artmıştır. Bundan böyle ona farklı gözle bakılacak ve konuşmaları farklı yorumlanacaktır. Bir demeç verdiğinde “Canım ne olacak, Meclis Başkanı yine etrafı dağıtıyor” denemeyecek.

 

Hele, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı seçildikten sonra -ister istemez- partisinden uzaklaşmak zorunda kalacak. Şeklen dahi olsa, gönlü hala partide çarpsa dahi, Cumhurbaşkanı olarak partide gücünü açıkça hissettiremeyecek. Bu şekilde de, Arınç Ak Parti içinde 2’inci adamlığa yükselecektir.

 

TBMM Başkanı bu satırları okuduktan sonra belki de “Ben hep 2’inci adamdım. Sizlerin haberi yok idiyse, bu da benim sorunum değil” diyecektir. Ne olursa olsun, Türk kamuoyu artık Arınç’a bir başka bakacaktır.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…