Mehmet Ali Birand
 
YABANCI YATIRIMCILAR HAYRET İÇİNDE
 
 


YABANCI YATIRIMCILAR

HAYRET İÇİNDE

 

Yabancı yatırımcılar Türkiye’deki gelişmeleri anlayamıyorlar. Adamları suçlamak imkansız. Bizler doğru dürüst anlayamazken, onlardan böyle bir beklentimiz olamaz.

 

23 Nisan Pazartesi günü Londra’daydım. 6 ayrı toplantıda, Türkiye’ye en büyük yatırımları yapan fon yöneticileriyle görüştüm.

 

Benim amacım, onların Türkiye’yi nasıl gördüklerini öğrenmek, onların amacı da Türkiye’de neler döndüğünü anlayabilmekti.

 

Yabancı yatırımcılar, Başbakan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olmaktan vazgeçtiği şeklindeki haberlere inanmıyorlardı. Öte yandan da, böyle bir özveride bulunmasının nedenlerini araştırıyorlardı. Ancak hangi gerekçeyle olursa olsun, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına çıkmamasının yaratacağı yumuşama havasından yararlanmak için, önümüzdeki günlerde borsaya daha fazla para yatıracaklarını da saklamıyorlardı.

 

Yabancı yatırımcı için Türkiye çok cazip.

 

En çok dikkat ettikleri de, ne türban sorunu, ne de imam hatip okulları. Onlar için, öncelik sırasına göre, en önemli unsurlar şunlar:

 

  1. SİYASİ İSTİKRAR:

 

En çok istedikleri, tek başına iktidar olacak, güçlü bir hükümet. Rengi ne olursa olsun, ister yeşil ister kırmızı, önemli olan koalisyona gidilmemesi. Bundan dolayı, sürekli şekilde, genel seçimlerde kaç partinin barajı geçebileceğini sordular. Gerginlik olmaması, istikrarsız bir görüntünün doğmaması, son derece önemli.

 

  1. BÜTÇE DİSİPLİNİ:

 

İkinci önemli unsur, iktidarın kemerleri iyi sıkması, popüler harcamalara girmemesi, etrafa para dağıtmaması. Cari açığın büyümemesi de bu listeye yeni giren unsurlardan biri.

 

  1. IMF VE AB İLE İLİŞKİLER:

 

Üçüncü unsur, Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği ile ilişkilerini sürdürmesi. Bu ilişkilerin devamı, Ankara’nın hem ABD, hem Avrupa, hem de İsrail ile ilişkilerinin de düzenli yürümesi anlamına geliyor.

 

Kim ne derse desin, yabancı piyasalar AK Parti’yi bir tehdit olarak görmüyorlar. Her ne kadar AKP’yi tam anlamıyla çözebilmiş olmasalar dahi, özellikle Erdoğan’ın yabancı yatırıma yeşil ışık yakması çok hoşlarına gidiyor.

 

Gül’ün Cumhurbaşkanlığına çıkması eminim hepsini çok mutlu etmiştir. Hele şimdi bir de Kasım seçiminin Temmuz veya Eylül’e alınması durumunda Türkiye’ye para girişi artacaktır.

 

Tabii bütün varsayımlar, bugünkü koşullara göre uyarlanıyor. Yarın bu koşullar değişirse, aynı yatırımcılardan çok farklı sözler duyacağımızdan hiç kuşkumuz olmasın.

 

 

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…