Mehmet Ali Birand
 
AB KAMPANYASI DİKTATÖR İSTER
 
 

AB KAMPANYASI

DİKTATÖR İSTER


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB’ye yönelik kamuoyu kampanyasını açıkladı. Toplantıyı düzenleyeler, Başbakanın aynı saatte F-1 pist töreninde konuşacağını hesap etmiş olsalardı, Gül’ün açıklamaları kamuoyuna daha iyi yansıtılabilirdi.


Kampanya, şimdiye kadar hazırlanmış olanlar içinde en akılcı, en gerçekçi ve iyi uygulanabildiği taktirde de, çok etkili olacağının sinyallerini veren bir çalışma.


Benim yıllara dayanan deneyimlerimle yapabileceğim tek uyarı, uygulamayla ilgili olabilir.


Komite kurmak ve içine de çeşitli Bakanlık, Genel Müdürlükleri almak güzel de, bu tip örgütlenmelerin en büyük tehlikesi, bürokrasi koridorlarında boğulup kalma olasılığıdır.


Bu kampanyanın güçlü ve avantajlı yönü, fikirlerin ve planlamaların Ahmet Sever, Murat Sungar, Volkan Bozkır ve isimlerini buraya yansıtamadığım işini çok iyi bilen insanlardan çıkması. Her birini yakından tanırım. Kompleksleri yoktur, Avrupayı çok iyi bilirler ve organizasyon ustasıdırlar.


Benim tek kuşkum, devlet mekanizmasının bu işin üstüne yatması ve pastadan pay koparma mücadelesine girme tutkusudur. Bu tip kampanyalar bürokrasi engeli kaldırmaz. Zaten önümüzde 15 ay var. Bunu bir de iç yazışmalar, bakan onayları ve bütçe sorunlarıyla geçirirsek, hiç bir sonuç alınmaz.


Tek çıkış yolu, kampanyanın başına, etkili bir ismi getirmek, ona tüm yetkileri vermek, kısacası geçici bir diktatörlük ilan etmektir.


Ülkemiz, Cumhuriyetin en önemli kararlarından biriyle karşı karşıya. Üstelik şanslıyız, tek başına  çoğunluk sahibi bir iktidar var ve AB hedefini de içtenlikle destekliyor. ( Bir de düşünün Ecevit-Şükrü Sina Gürel’li DSP ve Bahçeli’li  MHP koalisyonu olsaydı, ne yapardık)  bu avantajı bürokrasiye kurban etmemeliyiz.


Her olayda sıkı yönetim ilan edip, onu bunu yasaklayarak çözüm arayan Türkiye, bu defa da sivil sıkı yönetim ilan edebilir.


Gazetecisi, Üniversite hocaları, iş adamları, siyasiler, spor adamları... Herkes, küçükte  olsa  bir katkı yapsa hedefe ulaşırız. Bunun nasıl  gerçekleştirilebileceğini de haftaya yazacağım. Sizin de önerileriniz varsa, bana yazın...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…