Mehmet Ali Birand
 
CHP, YİNE GERİLİM ÜRETİYOR
 
 

CHP, YİNE

GERİLİM ÜRETİYOROyumu CHP’ye vermiş ve bunu da açıkça anlatmış bir kişi olduğum için, bana hergün çok sayıda elektronik posta ve faks gelir. Özellikle CHP ile ilgili olanlarda, son haftalarda giderek artan bir eleştiri var. Derya Sazak’ın 1  Mayıs’ta Milliyet’teki  yazısına paralel görüşler yansıtılıyor.


CHP’nin iyi bir muhalefet yapmadığı ve gerilimi tırmandırdığı  vurgulanıyor. Bunları söyleyenler de, CHP’ye oy vermiş kişiler olduklarını belirtiyorlar.


Kıbrıs konusunda son derece katı, Irak konusunda  tutarsız bir yaklaşım, Türban tartışmalarında da abartılı bir sertliğe dikkat çekiliyor.


Derya Sazak’ın değerlendirmesine ben de katılıyorum. CHP  son krizden,  AKP kadar olmasa dahi, yıpranarak çıktı. Özellikle partinin askere göz kırptığı en çok konuşulan izlenimlerden biri.


Ben CHP’nin ara rejim yaratıp, askeri kışkırtarak iktidara gelmek istediğine inanmıyorum. Ancak parti yöneticilerinin artık dikkat etmeleri ve kendi kamuoylarındaki havayı iyi koklamaları gerekiyor. Statükoyu savunmak, Devlete sırt dayıyormuş  izlenimi  vermek CHP’ye yarar değil, sadece zarar getirir.
GERÇEKTEN DOĞRU MU?Milliyet’in Perşembe günkü sayısında, Kadife Şahin’in bir haberi vardı. Buna göre, ABD Başkonsolosluğu Tepebaşındaki  nefis binasını Kültür Sanat Vakfına bırakmayı düşünüyormuş. Henüz kesin karar verilmemiş olmasına rağmen, Vakfın bazı üyeleri tepki gösteriyorlarmış.


ABD’nin Irak’taki kültür mirasını bombaladıkları ve korumaya almadıkları için, Başkonsolusluk binası ile ilgili düşünceye dahi karşı çıkıyorlarmış.


Bravo doğrusu (!)


ABD’yi bu tutumundan dolayı protesto  edebilirsiniz ancak, İstanbul’daki binayı reddetmenin mantığını anlayabilmek son derece güç...
32. GÜN İZLEYEN

HAVA KORSANI


Geçtiğimiz ay herkesin yüreğini ağzına getiren bir olay yaşanmıştı. Hatırlayın, Türk Hava Yolları’nın Ankara-İstanbul seferini yapan uçağını bomba süsü verilmiş boyalı mumlarla  kaçıran hava korsanı yakalanmış ve kimsenin burnu kanamadan olay sona ermişti. Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Hava korsanı Ali İlker Durbak 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldığı duruşmada öyle ilginç bir şey söyledi ki nasıl yorumlayacağımızı biz de şaşırdık. Ali İlker Durbak, 32. Gün’de izlediği savaş ile ilgili bir dosyadan çok etkilendiğini ve savaşı protesto etmek için bir şeyler yapmaya karar verip uçağı kaçırdığını söyledi. 


32. gün ekibi olarak hemen hava korsanını etkileyen bu dosyanın hangisi olabileceğini araştırdık. O tarihlerde Rıdvan Akar, “savaşa dair” diye bir dosya hazırlamış ve Amerika’nın Ortadoğu politikasını, dünyada meydana gelen savaşların nasıl yıkıcı bir etkisi olduğunu ve barışın insanlığın en çok özlemini çektiği şey olduğunu zöylemişti. Rıdvan’ın dosyasına göre 5600 yıllık insanlık tarihinin sadece 296 yılı barış içinde geçmiş ve bu savaşlarda 3 milyara yakın insan yaşamını yitirmişti. İşte Ali İlker Durbak’ı böylesine etkileyen dosya bunları anlatıyordu. Murat Kahraman’ın enfes montajıyla birleşince ortaya çok etkileyici bir dosya çıkıvermişti. 32. Gün ekibi olarak haberlerimizin seyircilerimizde böylesi bir duyarlılığa neden olması sevindirici olabilirdi. Ancak bu duyarlılığın sergileniş biçimi, insanların yaşamını tehlikeye atan ve dahası “savaşa karşı savaş” mantığını dayatan böylesi bir terör eyleminin bu sevincimizi kursağımızda bıraktığını söylemek zorundayım. 


Yine de galiba dünyada ilk defa bir haber bir uçak kaçırtıyor ve bu ilk de 18 yıllık delikanlı 32. Gün’de yaşanıyor. Her zaman barış içinde yaşamak dileğiyle...ECEVİT’LERLE İLGİLİ

FİLM VE RESMİNİZ VAR MI?


32. Gün okulunun iki parlak ismi Can Dündar ve Rıdvan Akar birlikte çok güzel bir belgesel hazırlıyorlar. Neredeyse altı aydır yoğun bir tempoyla çalışılan belgesel “Karaoğlan-Ecevit’e dair bir belgesel” adını taşıyor. Belgeselciliğin marka ismi Can Dündar ile 32. Gün’ün yayın yönetmeni Rıdvan Akar’ın birlikte imza atacakları bu belgeselde Bülent Ecevit doğumundan başlayarak siyaset yaşamının bugününe kadarki bütün önemli kilometre taşlarıyla anlatılıyor. 7 bölüm olarak tasarlanan  belgeselde,  Bülent ve Rahşan Ecevit de yaklaşık 15 saatlik söyleşiyle Türk siyaset tarihinin kara kutusunu açıyorlar. Gelelim başlığa, yani Can’ın ve Rıdvan’ın ricasına, belgeselin yapım aşamasında Ecevitlere dair elinde resim, film vb. materyal olanların İstanbul’da 0.212.297 60 32 (32. Gün) Ankara’da ise 0.312. 212 74 48   telefonlardan  iletişim kurmasını rica ediyorlar. İki belgeselci mükemmele ulaşmak için sizlerin de katkınızı bekliyor. Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…