Mehmet Ali Birand
 
SEÇİMDEN AKP ÇIKARSA NE OLACAK?
 
 

SEÇİMDEN AKP

ÇIKARSA NE OLACAK?


Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) seçimleri önde bitirecek partilerin başında geldiği artık anlaşıldı. Henüz bilinmeyen, AKP’nin kaç milletvekili çıkaracağıdır. Acaba tek başına iktidar olabilecek kadar sandalye sahibi olabilecek mi, yoksa olası bir koalisyonun büyük ortağı olarak mı kalacak? Bunu 4 Kasım sabahı anlayabileceğiz.


Özetle, Türkiye AKP’li bir sürece giriyor.


LAİK ÇEVRELERİN

SÖZCÜSÜ TSK NE DİYOR?


Türk Silahlı Kuvvetleri, bu ülkedeki laik kesimin sözcüsü durumuna girmiştir. Yıllar içinde, Türkiye’deki laik sistemin zedelenmemesi, şoklara karşı korunması görevini daha da belirgin şekilde yüklenmiştir. Ancak son 10-15 yılda  ilginç bir gelişme yaşanıyor. Laiklik  konusundaki kararlar eskiden ağırlıklı olarak TSK emir komuta zinciri içinde alınırdı. Son dönemlerde bu kararlar, sivil laik  kesimlerden etkileniyor.


Sivil laik kesimlerin sesi daha fazla dinleniyor. Sivil kesimlerden gelen baskılar daha etkili oluyor ve  sonunda Genelkurmay, kendi içinden gelen veri ve görüşleri de değerlendirip bir hareket tarzı saptıyor. Bu hareket tarzı, Adalet mekanizmasını, medya’yı, laik sivil toplum örgütlerini, bilim ve entellektüel kesimleri harekete geçiriyor. Yani emme basma tulumbası gibi, siviller hem kararı etkiliyor, hem de sonraki harekat şekline  katılıyorlar. Sanki ortak bir Asker-Sivil korunma mekanizması kurulmuş gibi...


Bu çevreler AKP’ye zaman kredisi açmış durumdalar. Rahat değiller, ancak Erbakan’ın Refah’ı dönemindeki gibi rahatsız da değiller.


Tayyip Erdoğan ve AKP listelerinde bulunan eski Milli Görüşçülerin ne yapabileceklerini kuşkulu şekilde izlemeye  hazırlanıyorlar.


Eğer AKP tek başına iktidar olursa, duyarlığın ölçüsü daha fazla artacak, antenler daha fazla  uzanacak... Eğer AKP, CHP ile bir koalisyon kuracak  durumda kalırsa, biraz daha rahat izlenecek.


Gerisi, tamamen AKP kadrolarının ve Devlet yönetimine gelecek kişilerin tutumlarına, sözlerine kalacak.


Erbakan döneminin hataları, gereksiz açıklamaları tekrarlanmaya başlanırsa sancılar başlayacak. Özetle,  seçim sonrasındaki gelişmeler tamamen AKP kadrolarının tutumuna endeksli olacak.


PİYASALAR DA

BEKLEMEDE...


Laik sistemin dışındaki bir diğer bekleme de iç ve dış piyasalarda var.


AKP’nin seçim kampanyası sırasındaki performansı, özellikle ekonomik politikalar açısından, bazı iç ve dış çevreleri hiç tatmin etmedi.


AKP’nin dünya gerçeklerini henüz yeterince göremediği, deneyimsiz kişilerin ürettikleri ekonomik ve mali politikalarla dengeleri bozabileceği görüşü hakim.


Bu konuda da nasıl hareket edileceği, 4 Kasım sabahı çıkacak manzaradan sonra belli olacak. AKP tek başına iktidar olursa rahaksızlıklar artacak, CHP ile koalisyon kurma durumunda kalırsa kaygılar azalacak. Zira o aşamada devreye Kemal Derviş’in adı girecek.


AVRUPA BİRLİĞİ

NE YAPACAK?


Seçim sonuçlarını merakla bekleyenlerin başında Avrupa Birliği de var. Devlet Başkanlarından, AB Komisyonunun en yetkisiz memuruna kadar herkes, “önce seçim sonuçlarını görelim, ardından Kopenhag’daki tarih verme konusuna bakarız” diyor. Genelde de AKP’yi “ılımlı islam” diye  niteliyorlar.


AB, Türk seçimlerinde sandıktan tek başına AKP  veya  AKP-CHP çıkacağını görüyor.


AKP-CHP  olasılığı, Brüksel’i rahatsız etmeyecek. Özellikle Kemal Derviş’li bir  CHP yeterli bir güvence sayılıyor.


AKP’nin tek başına  iktidar olması ise, AB’deki soru işaretlerini arttıracaktır. AB konusunda tam destek vereceğini  söylemesine rağmen, AKP hala kapalı kutu olarak görülüyor.


Abdullah Gül’ün Brüksel’e gidip politikalarını anlatmasına rağmen, AB “uygulamaya” bakacaktır. Bundan dolayı da,  Kopenhag’da  tarih verme konusunda dahi hasis davranacaktır.


WASHİNGTON’DA

BEKLEMEDE...


AKP’nin tutumunu en yakından izleyen, her söylediğini analiz eden başkentlerin başında Washington geliyor. Hele siyasi İslama karşı  özel bir duyarlık gösteren Bush yönetimi, açıkça iğne üstünde oturuyor.


ABD içinde, AKP bugün için “ılımlı İslam” olarak niteleniyor. Tayyip Erdoğan ve AKP kadroları  bu sınırlar içinde kalırlarsa pek sorun olmayacak, aksi halde gerilim başlayacaktır. Washington, tüm etkileme gücünü kullanıp laik çevrelerin AKP’yi dışlaması için harekete geçecektir.


Anlayacağınız, Türkiye’nin istikrarı ve AKP’nin geleceği, tamamen bu partiyi yönetecek kişilerin tutumlarına, kafalarını değiştirmelerine, sistemi değiştirmeye kalkmamalarına bağlıdır.


Eğer Erbakan’ın hatasını işlerlerse, Türkiye’de bir süre için istikrar bozulur, ekonomik  kriz derinleşir, ancak ülke orta vadede kendini kurtarır. AKP ise tarihe gömülüp, yok olur...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…