Mehmet Ali Birand
 
TERÖR KONUSUNDA ÇİFTE STANDART OLMAZ
 
 

TERÖR KONUSUNDA

ÇİFTE STANDART OLMAZ


Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi A. Lebedev’in tepkisi son derece haklı. Medya’ya yolladığı açıklamanın  tonu ve kullandığı bazı kelimeler aşırı sert. Belli ki, tepesi  atmış. Yine de, deneyimli bir diplomat olarak duygularına hakim olmalıydı. Belki de, böylesine sert olmazsa dikkatleri çekemeyeceğini düşünüp bu şekilde hareket etti.


Duygusal tepkinin dışında, Büyükelçinin söylediklerini dikkate almak gerekiyor.


Rus Federasyonu Büyükelçisi beş sayfalık mesajında , özetle şu noktaların altını çiziyor:


Türk medyasının bir bölümü, Moskova’daki son Çeçen terörist girişimini adeta yüceltmekte, desteklemekte ve Rus Güvenlik kuvvetlerini yerden yere vurmaktadır. Bu çifte standart değil midir?

30 bin Türkün hayatına mal olan  PKK terörüne karşı savaş sırasında hiç sivil ve masum hayatını  kaybetmedi mi?

1990’larda PKK’ya maddi manevi destek verilmemesi, 1998’de de Rusya’ya kaçan Abdullah Öcalan’ın sınır dışı edilmesi için Moskova’ya başvuruda bulunan Türkiye değil miydi? Türkiye’nin duyarlığını anlayıp, Öcalan’ı sınır dışı eden ülke Rusya olmadı mı? Buna karşılık Türkiye’deki bazı kesimler Çeçen savaşını çeşitli yollardan desteklemiyorlar mı?

PKK terörü ile Çeçen terörü arasında bir fark olabilir mi?


TÜRKİYE ÇEÇEN

TERÖRÜNÜ DESTEKLEYEMEZ


Rus Büyükelçisinin açıklamasının temel mantığı doğrudur. O da, hangi ideoloji, hangi haklı dava, hangi din için olursa olsun terör desteklenemez. Bir terör hareketinin  haklı, diğerinin haksız olduğunu ileri sürerseniz, bir teröristi bağımsızlık savaşçısı, bir diğerini cani  diye nitelerseniz, kendi bindiğiniz dalı kesmiş olursunuz.


Bu şekilde hareket ettiğiniz taktirde, başka ülkelerin örneğin Rusya’nın da PKK’nın terör faaliyetlerini desteklemelerini de önleyemezsiniz.


Türkiye’nin resmi politikası, Çeçen eylemlerine mesafeli durmaktan öteye gitmemektedir. Çeçen eylemcilerden dili yandıkça sertleşen bir politika  izlemektedir.


Bunun nedeni de, ülkemizde bulunan Çeçen  kökenli vatandaşlarımızın baskısıdır. Silahlı kuvvetlerin en tepelerine kadar, yaygın şekilde  varlıklarını gösteren bu vatandaşlarımız, duygusal şekilde bağlı oldukları Çeçenistan’a her türlü yardımı yapmaktadırlar. Para, silah, hatta gönüllü savaşçı göndererek kampanyaya katılmaktadırlar.


Bu grubun dışında,  bir de Çeçen savaşını İslamın bir intikamı gibi görenler vardır. Çeçen kökenli olmamalarına rağmen, savaşa daha çok manen katkıda bulunuyorlar.


Ankara ise, giderek sinirli ve giderek sertleşen bir yaklaşımla bu gelişmeleri kontrol altında tutmaya çalışmaktadır.


Türk medyasının Çeçen terörünü bırakın desteklemeyi, kesin karşı çıkması gerekirken, göz kırpması hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu açıdan bakılınca da, Büyükelçinin sert dahi olsa bu bildirgesinin haklılık payı artmaktadır.


Rus dostlarımızın da, Türk basınında Rus güvenlik örgütlerinin operasyonlarına yönelik eleştirilerine tepki göstermemeleri gerekmektedir.


Ayrıca unutmamakta da yarar vardır: Eğer karşılıklı olarak, terör konusunda ortak bir tutum alınamadığı taktirde, bundan hem Türkiye, hem de Rusya zarar görecektir. Belki birimiz diğerimizden daha fazla zarar görecektir, ancak sonuçta yine de bir bedel ödenecektir.


Akıllı ve mantıklı olmalı ve ülkemizin  çıkarlarını iyi hesap etmek zorunda olduğumuzu gözden kaçırmamalıyız. Bu da terörü yüceltmekle olmaz...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…