Mehmet Ali Birand
 
DERVİŞ, SOL’U BİRLEŞTİRMELİ (1)
 
 


DERVİŞ, SOL’U

BİRLEŞTİRMELİ (1)


ANKARA


Bugün sizlerle, yıllardan beni gördüğümüz ancak liderlerin görmezden geldikleri bir gerçeği yeniden paylaşmak istiyorum. Ardından da bir çağrıda bulunmak, paylaştığımız görüşü benimserseniz, e-mail kampanyası ile liderleri uyarmanızı, baskı altına almanızı isteyeceğim.


Konu, sol ve sağ’daki bölünmeler…


Bana kimse Sol ve Sağ’daki bazı partiler arasındaki ideolojik-politik farkların neler oduğunu, inandırıcı şekilde gösteremez. Tek fark liderlerin isimleridir.


Örneğin, Deniz Baykal’ın CHP’si, Bülent Ecevit’in DSP’si, İsmail Cem- Hüsamettin Özkan’ın YTP’si ve Murat Karayalçın’ın SHP arasında önemli ne fark vardır?


Hiçbir fark yoktur. Ayrıntılarda farklar bulabilirsiniz. Ancak bunlar da incir çekirdeğini doldurmaz.


Aynı durum, sağ’da DYP  ile ANAP arasında yaşanıyor.


Mesut Yılmaz  ile  Tansu Çiller’in kişisel kavgalarının liderlik mücadelelerinin dışında, temel politikalar, dünya’ya bakış açısından hiçbir farkları yok. Birlikte hareket edebilseler, AKP’nin de, MHP’nin de önünü kesebilecek bir güç oluşturabilirler. Ancak kişisel kavga nedeniyle, hem kendilerinin, hem de ülkenin önünü tıkıyorlar. Birinden biri bırakmadıkça, bu bölünmüşlüğün önüne geçilmesi de son derece güç…


SOL, TARİHİ BİR

FIRSAT YAKALADI


Sağ’da  birleşmeyi gerçekleştirebilmek için, geçmişte çok çaba harcandı, ancak olmadı. Sol’daki dağınıklığın giderilebilmesi için ise, şu sırada kaçırılmaması gereken, tarihi bir fırsat çıktı.


Önce, duruma bakalım.


Karşımızda, barajı geçebileceğini gösteren, Deniz  Baykal’ın CHP’si var. 


Güçlü bir liderlik, yılların verdiği deneyimle ülkenin her yanına dağılmış bir teşkilat ağı ve sol söylemin dışına taşan, geniş tabanlı politikalara açık bir parti. Şu sıralardaki anketler yüzde 15-18 arası oy potansiyeli olduğunu gösteriyor. CHP, 3 Kasım sonrası koalisyonlarının en önemli ortaklarından biri olmaya aday.


Diğer aday İsmail Cem-Hüsamettin Özkan ikilisinin Yeni Türkiye partisi var. 


Henüz teşkilatlanamamış, kentlerde popüler, ancak kırsal’da  görülmeyen bir parti.


YTP’nin seçimlere kadar teşkilatlanıp, kendini Anadoluya anlatabilmesi son derece güç. DSP’deki bir iç kavga sonucu ortaya çıktı. DSP’den ayrılıp YTP’ye geçen milltevekillerinin önemli bir bölümünün de, tamamen kişisel nedenlerle (DSP’de kalarak bir daha seçilemeyeceklerini gördükleri için veya Ecevit tarafından tekrar aday gösterilemeyeceklerini bildiklerinden dolayı) ayrıldıkları ortada…


YTP hareketini ayakta tutacak, barajın biraz üstüne çıkarabilecek ve ona hayat verecek tek isim de Kemal Derviş. Derviş, YTP’ye katılmadığı veya ön plana çıkmadığı taktirde, bu partinin hiçbir şansı kalmayacak.


ANAHTAR, KEMAL

DERVİŞ’İN ELİNDE


Böyle bir manzara karşısında, sol’daki bölünmüşlüğün artması veya tam aksine, bölünmüşlüğün büyük oranda  azalması, Kemal Derviş’in vereceği karara bağlı.


Kemal Derviş söz verdiği gibi, YTP ile yoluna devam  etmeyi tercih ederse, bu partiye büyük enerji ve oy potansiyeli verecektir. CHP’nin yükseliş ritmini bozacak, aksi halde CHP’ye yönelecek oylardan bir bölümünün  YTP’ye kaymasına yol açacaktır. Ancak, YTP’yi yüzde 10’ların üstüne taşıyamayacaktır. Yani, hem CHP beklenen büyümeyi sağlayamayacak, hem de YTP gereken oy patlamasını gerçekleştiremeyecek.


Derviş’in YTP’yi seçmesi, DSP’yi de kemikleştirecek ve Ecevit ile birlikte seçim  kazanamayacaklarını bilmelerine rağmen, geri kalan milletvekilleri asılacaklar. Ölüm kalım savaşı verecekler.


Bu durumda, sol’daki bölünme daha artacak.


Yeterince büyüyemeyek bir CHP, koalisyona girebilecek güce ulaşamayacak bir YTP ve baraj altında kalıp yok olacak bir DSP.


Yazık değil mi?


HERKES  CHP ŞEMSİYESİ

ALTINDA BULUŞABİLİR


Bir de, diğer senaryoyu düşünelim.


Kemal Derviş’in,  YTP’yi ve siyasete girmekten korkan değerli bazı isimleri de yanına alarak, yani geniş bir kadro ile CHP’ye katılmasının getireceği değişiklik, tam bir deprem yaratır.


Böyle bir olasılıkta, DSP’nin geri kalanları da direnemezler. Ondan sonra da bu harekete katılmak zorunda kalırlar. Murat Karayalçın başta, sol’un diğer parçaları da bu mozaik’te yerlerini bulurlar.


Bu, bir mucize değil, tarihi fırsattır.


Anahtar da üç  kişinin elindedir: Kemal Derviş, Deniz Başkal ve İsmail Cem… Onların tutumları herşeyi etkileyecek. Yarın, aynı konuya devam edeceğim.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…