Mehmet Ali Birand
 
AB, TÜRKİYE’DEKİ DURUMDAN ÇOK MEMNUN (!)
 
 

AB, TÜRKİYE’DEKİ

DURUMDAN ÇOK MEMNUN (!)


Geçen hafta, Dünya Kupası için yaptığım 5 günlük Japonya-Güney Kore gezisinden döndüğüm günün ertesi sabahı Frankfurt’a uçtum. Doğan Medya Grubunun 25 milyon Euro’luk dev tesislerinin açılışı vardı.


Aydın Doğan başta olmak üzere, konuşan tüm Türk ve Alman siyasiler iki konuyu vurguladılar : AB treni kaçırılmaması ve futbol’da kazanılan başarı. 


Toplantıya, Avrupa Parlamentosunun ve AB’nin nabzını tutan çok yabancı   konuk gelmişti. Büyük bölümü ile konuştum ve iki eğilimin giderek şekillendiğini gördüm…


MEMNUN OLANLAR…


Avrupa Birliğinde Türkiye’nin büyüklüğünden ve tam üye olduğu taktirde getireceği ekonomik yükten korkanların sayısı az değil. Özelilkle muhafazakar çevrelerin kaygısı, Türkiye’ye tam üyelik perspektifi verilmesiyle birlikte göçmen işçi sayısının  artması ve tam üyelik  durumunda da milyonlarca Türk’ün Avrupa’yı istila etmesi. Böyle bir olasılığın söz konusu olamayacağını ne kadar anlatırsanız anlatın, yine de kaygılarını gideremiyorsunuz.


Hele 12 ülkeli genişleme sırasında, bir de dev gibi Türkiye’nin alınması bu çevrelerin en korkulan rüyası…


Son aylarda, Avrupa Birliğinin ağırlıklı ülkelerinde muhafazakarların iktidar olmaya başlamaları, “Türkiye aleyhindeki rüzgarların” daha artmasına yol açıyor.


Üye ülkelerdeki karar mekanizmaları böyle değişince, AB yürütme organı sayılan Avrupa Komsiyonu ve Avrupa Parlamentosundaki hava da farklılaşma gösteriyor. Türkiye’ye Kopenhag doruğunda perspektif, yani tam üyelik müzakerelerinin ne zaman başlayacağı konusunda yaklaşık bir tarih verilmesine karşı çıkanlar, Türkiye’deki belirsizlikler ve özellikle  Kopenhag Kriterleri konusunda MHP’nin direncinden son derece memnunlar. Zira bu şekilde, Türkiye ile ilişkilerini bozmadan, sorumluluğu –haklı olarak- Ankara’nın sırtına yükleyerek, Kopenhag doruğunun baskısından kurtulacaklar.


Kopanhag doruğundan bir işaret çıkmazsa, sonrası daha kolaylaşacak. Türkiye kıpırdamadıkça tam üyelik gecikecek. Geciktikçe de tam üyelik olasılığı azalacak.


Avrupa Parlamentosu koridorlarında bir dolaşın. Avrupa komisyonundaki konuşmaları bir dinleyin aynı sözlerle karşılaşıyorsunuz:


“Türkiye yapamadı. En önemli kriterlere dahi uyum gösteremediler… İdam cezasını ve ana dilde yayın-öğrenim konusu iç politikaya kurban gitti. Helsinki’den bu yana gerekenler gerçekleştirilmedi…”


Ne  yazık ki bunlar doğru sözler.


Eğer önümüzdeki 2-3 ayı da değerlendiremezsek, AB’den beklentilerimizi  alabilmemiz daha da zorlaşacak. Türk aleyhtarlarının  keyfine diyecek yok.


ANCAK, MEMNUN

OLMAYANLAR DA VAR


Türkiye’nin AB’ye katılmasını isteyenler de var, ancak sayıları az. Bu grup, Avrupa Birliğinin sadece ekonomik değil, aynı zamanda bir süper güç olması için Türkiye’nin katılımının önemine inanıyor.


Ege’de barış, Kıbrıs’ta çözüm, yabancı işçi ve yasa dışı insan trafiğinin durdurulması içinde Türkiye’ye perspektif verilmesini destekliyorlar.


Onlar da üzgünler.


Koalisyondaki tıkanma, Kopenhag kriterleri konusundaki çekişme, Başbakanın sağlığı, Türkiye’nin AB’ye yürüyüşüne hayati bir darbe vurduğunu söylüyorlar.


Avrupada, Türkiye ile ilgili olarak işte bunlar konuşuluyor…


Ne yazık değil mi…Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…