Mehmet Ali Birand
 
Paris-Ankara yakınlaşması başlıyor...
 
 

Paris’ten korkulan haber gelmedi.
Erdoğan-Sarkozy görüşmesinde dinamit patlamadı. İki lider bilinen görüşlerini tekrarladılar ve bu ilişkiyi canlandırma konusunda  anlaştılar. Acaba başarabilecekler mi belli değil, belli olan, Paris’ten ılımlı mesajların çıktığı, buna karşılık Ankara’nın da ılımlı bir  yaklaşım sergilediği şeklinde.
Tabii, her şeyin iyi  gideceği konusunda hiçbir güvence yok tabii, ancak Türkiye ile Fransa’yı birbirine bağlayan öylesine güçlü bağlar var ki, ne Sarkozy ne de Erdoğan koparabilir.
Kamuoyu pek bilmez ancak, Fransa Türk ihracatında ikinci sıradaki bir ülkedir. Karşılıklı ticaretimiz yıllık 10 milyar euro civarında. Türkiye’deki yabancı yatırımcılar içinde de Fransa, 20 milyar dolar ile ikinci sırada. Neresinden bakarsanız bakın, ekonomik ve ticari ilişkilerde Fransa , Türkiye’nin en önemli ortaklarından biri.
Resmi yemekte Sarkozy’nin verdiği  temel mesaj, “birbirimize ihtiyacımız var” olacak. Ardından da şunları sıralayacak:
- G-20’ler toplantısında katkıda bulunun, seyirci kalmayın, bize destek verin...
- Akdeniz Birliği projesinde size ihtiyacımız var.
- İran konusunda, AB ve ABD ile birlikte hareket etmenize ihtiyaç duyuyoruz.
- Bölgesel krizlerde birlikte hareket edelim.
- Ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirelim.
Sarkozy’nin geçen eylül ayından bu yana karnesi düzgün. Daha önceleri, Türkiye’nin Avrupalı dahi sayılamayacağını söyleyen ve Avrupa Birliğine tam üyelik yerine, Alman Başbakanı ile birlikte İmtiyazlı Ortaklık Statüsünü destekleyen Fransız  Devlet Başkanı, 6 aydır Türkiye konusunda konuşma orucu tutuyor. Medyaya Türkiye konusunda hiçbir şey söylemiyor. Daha da önemlisi, İmtiyazlı Ortaklığı ağzına dahi almıyor. Bundan sonra da böyle devam edecek.
Erdoğan’ın mesajları da açık. O da, AB konusu başta olmak üzere, Türk görüşlerini tekrarladı.
Özetlemek gerekirse, yeniden yola çıkıldı. Bakalım Sarkozy ile nereye varacağız.

 


Ankara, İsrail'e kızıyor, ancak vazgeçemiyor
Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler yine gerilmeye başladı. Netanyahu hükümeti en yakın müttefiki ABD’yi bile  umursamadan, dünyaya meydan okuyor. Tepkiler umurunda dahi değil.
Washington’ın tüm itirazlarına, uluslararası kamuoyunun uyarılarına rağmen, Filistinlilere  ait topraklara 1600 yeni ev yapması, Filistinlilere sürekli eziyet etmesinin mantığını kavrayabilmek çok zor. Bu koalisyonun uyguladığı politikalar, İsrail’i uluslararası alanda giderek yalnızlaştırıyor, ancak kimsenin umurunda değil.
Tabii bu durum, Ankara’daki resmi gerilimi ve Türk kamuoyundaki tepkileri  de giderek arttırıyor.
Başbakan Erdoğan, artık İsrail’i her fırsatta dövüyor, dışişleri bakanı Lieberman'da  AK Parti'yi giderek artan biçimde islamcılıkla suçluyor. Tam anlamıyla bel altından vuruyor.

“İSRAİL İLE KAVGALI BİR TÜRKİYE CAZİP DEĞİL”
Bütün bu olumsuzluklara rağmen, Türkiye’nin dış politikasında söz sahibi olan, dışişleri ve Cumhurbaşkanlığının en üst düzey sorumlularının kesin görüşü ise hala aynen şöyle:
“Türkiye ile İsrail arasındaki sorunlar, koalisyon  hükümetinden ve İsrail’in Gazze’ye karşı, hiçbir insani değere sığmayan tutumundan kaynaklanmaktadır.  İlişkilerin kopması, diyalogun tümüyle kesilmesi söz konusu değildir. Böyle bir olasılık, Türkiye’nin bölge çıkarlarına ve politikalarına ters düşer.”
İsrail ile diyalogu kesilmiş bir Türkiye’nin bölgede hiçbir cazibesinin kalmayacağına dikkat çekiliyor.
“Böyle bir durumda Suriye’den farkımız kalmaz.  Bölgede istediğimiz hiçbir rolü oynayamayız. O zaman da kimseler kapımızı çalmaz” diyen, bu yetkililerden biri, Ak Parti’ye çok yakın olmasına rağmen, Başbakan’ın ısrarla İsrail’in üstüne gitmesinden rahatsızlığını da saklamıyordu. Ancak, İsrail Dışişleri bakanının aşırı tepkilerini kimse  durduramadağı için tırmanma sürüyor.

İSRAİL, PKK KONUSUNDA GÖZETİM ALTINDA
Ankara’nın istihbarat camiası ise, İsrail’e bambaşka bir gözle bakıyor. Onların sorunu, İsrail’in PKK’ya yaklaşımında bir değişiklik olup olmayacağı ile ilgili. Özellikle son sürtüşmelerin ardından, MOSSAD’ın PKK’ya farklı yaklaşabileceği ve desteğini arttırabileceği, ciddi biçimde tartışılıyor.
Hele, PKK’nın, İran’daki kardeşi de hesaba katılırsa, istihbaratçılara göre, MOSSAD’ın hesaplarının değişebileceği tartışılıyor.
Henüz önemli bir tutum farklılığı da görülmemesine rağmen, dürbünler bu konuya çevrili. En ufak bir adım, MOSSAD veya İsrail’in parmak izini taşıyan bir gelişme, Ankara’da hiç sürpriz yaratmayacak. Ancak, o zaman da ikili ilişkilerde yeni bir başka süreç başlayacak.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…