Mehmet Ali Birand
 
LİDER ÜLKE İMAJI ERDOĞAN'I BÜYÜTÜYOR
 
 

LİDER ÜLKE İMAJI

ERDOĞAN'I BÜYÜTÜYOR


Başbakan, son Orta Doğu turuyla, kamuoyundaki "Türkiye lider ülke oluyor" imajını daha da güçlendirdi. Yıllar boyunca dışarıdan sadece eleştiri duyan ve eziklik hisseden Türk halkı birdenbire, hem ekonomik hem de siyasi açıdan alkış almanın keyfini yaşıyor. Son anket ve araştırmalar, dış gezilerin Başbakan'ın reytingini çok artırdığını gösteriyor.

Başbakan'ın son ziyareti, kamuoyunda çok farklı yankılandı. Son seçim analizleri ve anketlerde de belirtildiği gibi, "lider ülke" imajı iktidara ters bakanların  dahi hoşuna gidiyor. Hele Kahire sokaklarındaki gösteriler, Erdoğan'ın reytingini birkaç puan artırmış durumda.

 

Bu verileri hem bazı anketçilerden, hem de konuştuğum kanaat önderleri ve kurumlardan aldım.

 

Aslında çok anlaşılır bir algılama.

 

Şimdiye kadar böyle bir durumla karşı karşıya kalınmamıştır. Türk kamuoyu ister Orta Doğu ister “Batı”dan olsun, sadece eleştiri duymuştur.  Bundan dolayı da uzun yıllar  uluslararası ilişkilerde kompleksli yaşamış ve özellikle “Batı” ülkeleri karşısında kendini ezik görmüş olan Türk halkı bu dönemle birlikte ilk defa alkışlanıyor, övgü alıyor. Sadece Arap sokaklarından değil, Avrupa ve Amerika’dan da "lider ülke" sözleri geliyor.

 

Eskiden, biraz da sırtımızı sıvazlamak için; Türkiye daima silahlı kuvvetleriyle yüceltilir, güçlü ordusuna övgüler yağdırılırdı.

 

Şimdi durum değişti.

 

Türkiye hem ekonomisi hem de genel yaklaşımıyla konumunu değiştiriyor.

 

Her konuda Türkiye'yi yerden yere vuran Avrupa şimdi ekonomik ve mali açıdan dökülüyor. Oysa Türkiye kıskanılacak bir performans gösteriyor.

 

Yabancı gözlemcilerin veya devlet yetkililerinin Erdoğan hakkındaki övücü ya da eleştirel her sözü büyük ilgi topluyor. Kamuoyunda şimdiye kadar hissedilmeyen bir gurur kaynağı oluşturuyor.

 

Halkın gözünde de Başbakan'ı büyütüyor.

 

Oyunu ve O’na duyulan güveni artırıyor.

 

Ak Parti'nin son seçimlerde oyunu yükseltmesinin nedenleri arasında da yine bu "lider ülke" algısı geniş bir yer tutuyor.

 

Şimdi önümüzdeki hafta, BM Genel Kurulu’nda Filistin oylaması var.Erdoğan'ın bir gövde gösterisi de New York' ta izlenecek.

*   *   *


 

PKK İLE GÖRÜŞMENİN

SATIR ARALARI MESAJ DOLU...

 

İnternete düşen ve büyük yankı yaratan MİT-PKK  görüşmelerinin tam metnini  Çarşamba günü TARAF gazetesi yayınladı. Kürt sorununu yakından izleyen herkes için son derece önemli bir doküman. İki tarafın birbirine nasıl yaklaştığı ve nasıl ilişki kurmaya çalıştığı çok açık şekilde ortaya çıkıyor.

 

Birkaç  gözlemimi sizlerle paylaşmak isterim:

 

En çok dikkat çeken noktalardan biri görüşmelerin gerginlik-sürtüşme-sertlik havası içinde değil, son derece profesyonelce yapılmış olmasıdır. Konuşmalardan, tarafların birbirlerini çok iyi anladıkları ve özellikle karşı karşıya kaldıkları zorlukları da içtenlikle paylaştıkları görülmektedir.

 

- Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Öcalan'a sanıldığından çok farklı baktığı ortaya çıkmaktadır. “Bebek katili” yaklaşımı değil, tam aksine bir çözüme nasıl gidilebileceğini anlayabilmek için güncel bir konuşma şekli tercih edilmiştir.

 

- Öcalan'ın da Türk Devleti’ni çok iyi anladığı, özellikle Ak Parti Hükümeti’nin karşı karşıya kaldığı güçlükleri net şekilde algıladığı ve iki tarafın birbirini desteklemeye hazır oldukları da açıkça ortaya çıkmaktadır.

 

Dikkatleri çeken bir diğer nokta PKKnın attığı her adımın MİT tarafından çok yakından takip edilmesi ve bu durumun PKK yetkilileri tarafından kabul edilmesidir. İstihbarat açısından Türkiye'nin hiç de gerilerde durmadığı açıkça anlaşılmaktadır.

 

Hem T.C Devleti hem de PKK'nın o görüşmelere katılan temsilcilerinin bir barış sürecine çok inandıkları ve samimi şekilde destekledikleri görülmektedir. 2009-2010'a kadar süren bu temaslarda, Başbakan Erdoğan'ın parti kadrolarından gelen baskıya direndiği ve herşeye rağmen “Kürt Açılımı”nı sürdürme niyetinde olduğu açıkça söylenmektedir. PKK temsilcileri de Kandil ve İmralı'nın aynı görüşte olduğunu belirtmişlerdir.

 

Görüşmelerde başı çeken, dönemin Başbakanlık müsteşar yardımcısı ve bugünkü MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın konuya son derece hakim ve Başbakan’dan tam yetki alarak konuştuğu da anlaşılıyor.

 

PEKİ  NE OLDU DA BU HAVA

DAĞILDI VE YİNE SAVAŞ BAŞLADI?

 

Bu görüşmelerdeki havaya baktıktan sonra insan ister istemez, "Peki, böylesine olumlu bir hava eserken ne oldu da yeniden silaha davranıldı? PKK neden savaşı başlattı" sorusunu soruyor.

Gerçekten de çok garip bir durumla karşı karşıyayız.

 

Baksanıza “Kürt açılımı” öncesine rastlayan bu görüşmelerde barışa doğru önemli adımlar atılmış ve son derece önemli bir süreç başlamış.

 

Sonra, birden bire hava değişti.

 

Parmaklar yine tetiğe gitti.

 

PKK yine suikast girişimlerini başlattı.

 

BDP sertleşti ve kendini siyasetin dışında tutmak isteyen bir tutum aldı.

 

İktidar partisi de özellikle seçimler öncesinde -oy kaygısından olacak- eski yaklaşımını bıraktı. Cesur ve sorunu çözmek isteyen Erdoğan yerini bambaşka birErdoğan' a bıraktı.

 

Tarihe geçmek isteyen bir lider değil, "Kürt sorunu yoktur" diyen bir lider gibi görüntü verir oldu.

 

Neden? " sorusu hala ortada ve kimse tam bir yanıt bulabilmiş değil.  Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…