Mehmet Ali Birand
 
Tatsız...
 
 

Seçim heyecanı nihayet başladı…

Tatsız, heyecansız bir genel seçime gideceğimizi sanıyorduk, ancak adayların açıklanmasıyla, ortalık birden bire değişti. Tabii, kampanya’nın başlamasıyla hava daha da değişecek. Şu anda karşı karşıya kaldığımız durum, özellikle üç parti’nin Ak Parti, CHP ve BDP’nin önemli değişikliklerle karşımıza çıkacaklarını gösteriyor.

ERDOĞAN,  CESUR DAVRANDI ...

Ak Parti, bir iktidar partisinden beklenmeyecek kadar cesur bir adım attı ve milletvekili kadrosunun yarısını değiştirdi. Genelde, iktidarlar hele üçüncü seçimlerinde böyle riskler almak istemezler. Dengelerinbozulmamasına çalışılar. Dikkat edecek olursanız, Başbakan yeni adayları açıklarken, aday olamayanların  uzun uzun gönüllerini almaya çalıştı. Bu konuda büyük bir sorunla karşı karşıya kalacağını da sanmıyorum.
 
Biraz sürpriz etkisi yapan , partinin Büyük Abilerini koruyup kollaması oldu . Galiba Başbakan, dengelerle okadar da çok oynanmasını istemedi. Partinin tepesinde rotasyonu tercih etti.
 
Geneline baktığınızda, Erdoğan’ın yine de cesur bir adım atıp, gelecek dönem için son derece homojen ve profesyonellere öncelik veren bir kadro kurmaya çalıştığı, kadınlara, gençlere ve engellilere verdiği sözleritutmuş gibi görünüyor.
 
Devre dışı bırakılmış olanların önemli bir bölümü, geçen dört yıl içinde pek varlık göstermeyenleri kapsıyor.
 
Yeni gelenler de, kendi parti kıstaslarına göre , inceden inceye elenmiş.
 
Başbakan, ne kadar “tek seçici” olmadığını söylese dahi, kamuoyundaki genel algılama , bu defa da adayların“tek seçici konumundaki liderler” tarafından tayin edildiği şeklinde. Bu uygulama belki, diğerlerine oranla  AkParti’de biraz daha dikkatli, CHP’de ön seçimli olsa dahi, genel kanıyı değiştirmiyor.
 
Ne olursa olsun, milletvekillerini ve nereden seçime gireceklerini Genel Merkezler seçtikçe de, parti içidemokrasiden söz etmek söz konusu değil.
 
Bunun adı, hep Türk Demokrasisi olarak kalacak.

*   

KILIÇDAROĞLU, DOĞRU BİR ADIM ATTI ...

Kim ne derse desin, Kılıçdaroğlu masaya yumruğunu vurdu ve liderliğini ilan etti.
 
Eski ekibi değiştirmesi gerekiyordu ve bunu da yaptı.
 
Genelde, kararlarında biraz çekimser olduğu izlenimi bırakan  Kılıçdaroğlu, bu defa tüm dikenleri yok etti. Kadro dışı bırakanların değeri ve güçleri ortada. Buna rağmen, bu partinin en radikal değişimigerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.
 
Bence de artık böyle bir değişim gerekiyordu.
 
Bu arada, Deniz Baykal’a dokunmayarak da çok akıllıca davrandı. Onu da silmeye kalksa , büyük tepki alırdı. O noktada  durmasını bildi. Belki de cesaret edemedi .
 
CHP’nin milletveki kadrosunun yüzde 78’ i değişti.
 
Yeni gelenlerin nasıl bir performans göstereceklerini bilemem, ancak içlerinde  Rıza Türmen gibi pırıl pırıl isimler var.
 
Madalyonun en tartışmalı yanı,  Sinan Aygün, Mehmet Haberal gibi , partinin epey sağında kalan isimleri deyanına çekmesi. Örneğin,  Mustafa Balbay’a yönelik böyle bir tepki yok.
 
Partinin merkez sol’dan, merkez ve merkez sağa çekilmek isteniyormuş gibi bir izlenim var. Kılıçdaroğlu’nunreklam filmleri, böyle bir adımın geldiğinin haberini veriyordu.
 
 CHP,  bakalım yeni kadrosu ve ilk defa somut önerilerle ortaya çıkan tutumuyla, beklediği başarıyıtutturabilecek mi ?

*

MHP, GEÇMİŞİ İLE BARIŞMAK İSTİYOR...

MHP, kendi içinde en tutarlı ve büyük değişimlere gitmeyen bir parti görünümü verdi.
 
Bahçeli’nin en ilginç yaklaşımı , eski yol arkadaşlarıyla ne kadar ters düşmüş olursa olsun, onlara da kollarını açmak istediğinin mesajını vermesiydi.
 
Şimdiye kadar sürekli şekilde , bu partinin baraj altında kalacağı yolundaki söylentiler de artık bitti. Genelde MHP,  nereden çıktığı pek bilmese dahi, ünlü baraj sorununu aşmış görünüyor.
 
Bahçeli, pek değişim sevmeyen bir insan.
 
Kendi içinde dengeleri var ve çok önemli bir olay olmaksızın, bu dengeleri bozmaya niyeti yok.
 
Ergenekon konusunda da , çok kesin bir tutum aldı.
 
Engin Alan’ın Silivri’den aday  gösterilmesi, bu açıdan çok anlamlıdır.
 
MHP, milletvekillerini merkezden seçme konusunda en titizlik eden parti görünümünde. Orada lider ne derse herkes boyun eğiyor. Son derece önemli bir disiplin uygulanıyor.
 
Tabii , diğerleri gibi  , şimdi  MHP için de aynı sorular gündeme geliyor.
 
Gelecek seçimlerdeki performans , partinin nereye kadar gidebileceğini ortaya koyacak.

*   

BDP,  HERKESİ ŞAŞIRTTI...

Doğrusu kimseler beklemiyordu.
 
BDP’nin İmralı ile Kandil arasında sıkışması, PKK’nın dediğinin dışına çıkmayacak isimleri seçmesi ve ortayakarmakarış bir manzaranın çıkması beklentisi yüksekti.
 
BDP tam aksini yaptı.
 
Parti içindeki farklı sesleri aday yapmakla kalmadı, PKK’ya mesafeli duran isimleri de içine aldı. Dışarıdan aldığı isimlere de dikkat edilecek olursa, bu parti önümüzdeki dönemde yeni bir kimlik ve yaklaşımla ortaya çıkmayıplanladığı net biçimde görülüyor.
 
Parti yönetimi , bu değişimi iyi taşıyabilecek mi, orası belli değil. Zira yeni gelenlerin önemli bölümü , direktiflerle filan hareket edecek isimler değil.
 
Bunların başında da, Şerafettin Elçi geliyor.

Şerafettin Elçi’nin adı ilk defa, milletvekili olarak  TBMM’de kürtçe’den başka bir bilmeyen misafirleriyle Türkçekonuşmadığı için hırpalanan, vatan haini ilan edilen kişi olarak duyuldu.

Şerafettin Elçi, teröre daima karşı çıkmış, PKK  ve ÖCALAN ile mesafeli durmuş, düşüncelerini siyaset yoluyla çözme mücadelesi vermiş bir demokrattır. Üstelik, bu mücadeleden de hiç bıkmamıştır. Hapislere girmiş çıkmış,kurduğu partiler kapatılmış o yine de yılmamıştır. Başından beri, en doğru çözümün  federasyon olduğunusavunmuştur.

PKK ve kurdurduğu siyasi partiler,  uzun yıllar Elçi’yi ötelediler. Yanlarına almak istemediler. Sonunda değerinianladılar ve doğru bir adım atmış oldular. Yelpazelerini genişletmiş oldular.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…