Mehmet Ali Birand
 
Son işaretler...
 
 

İktidar da rahatsız olmaya başladı

Son işaretler, yargıda yaşanan uygulamalardan, iktidar partisinin de giderek rahatsız olmaya başladığını gösteriyor. Üstelik bu zorlamalara hiç de ihtiyaçları yok. Önlerinde, kolaylıkla kazanabilecekleri bir seçim var. Anlaşılan, bu hoyratça gidişin, ilerde dönüp başka iktidarlar tarafından da kendilerine karşı kullanılabileceğini görüyor olmalılar.

Başbakan, sesini yükseltmeye başladı.
 
Gecikmiş adaletten şikayet edişi,  yargının incelemelerini bir an önce tamamlamasıgereğine sık sık işaret eder oluşu, Ak Parti'li bazı kesimlerle konuşurkenkihuzursuzluklarını hiç saklamamaları...
 
En son, bütün bu polis operasyonunun başındaki Ali Fuat Yılmazer'in görevden alınışı, bu rahatsızlıkların en belirgin işaretleridir.
 
Doğrusu, sadece bu kadarla da kalınmamalı.
 
Tümüyle yanlış olsa dahi, bütün bu operasyonların siyasi iktidar tarafından manipüleedildiği şeklindeki, içerideki  algılama artık dışarı da giderek yansıyor.
  
Avrupa Parlamento'sunun son kararını ve uyarılarını ciddiye almayabilirsiniz. Yaptırımgücü olmadığını, kötü niyetli olduklarını, Türkiye'yi tanımadıklarını da iddia edebilirsiniz.Ancak AP'nin şimdiye kadar böylesine sert bir karar almasını ve bunun uluslararasıkamuoyundaki, genel Ak Parti iktidarının görüntüsüne ne büyük zarar verdireceğinireddemezsiniz. Yıllardır bu işi izliyorum. Göreceksiniz, bu algılamayı silmek bundan sonra çok zor olacak . Hatta yıllar alacak ve tarih -belki de abartılı şekilde- bu yaşananları, Ak Parti iktidarına fatura edecek. 
 
Polis ve yargının sahnelediği son dram bir leke gibi kalacak.
 
Kimse, alelacele yazılmış ve çelişki dolu yasaları incelemeyecek. Uluslararası kamuoyu,demokrasi yıldızı olarak nitelediği bir iktidarı, şimdi despotlukla damgalayacak.
 
Ne gerek var bunlara?
 
Seçimleri kolaylıkla alacağı görülen bu iktidarın, bence şimdi asıl yapması gereken, sesini daha da yükseltmesi ve "yeter” demesi.
 
Artık beklemeye tahammül kalmıyor.

*   *   *

ÜZMEZ' E, MEDYA KAPILARINI KAPAMALI...
 
Hüseyin Üzmez, yasalarımızdaki boşluklar ve uygulamalardaki karmaşadan yararlanaraktahliye oldu. Şimdi Yargıtay' ın vereceği kararı bekleyecek.
 
İstatistiklerdeki, tutuklu gazeteciler listesinde bir kişi azaldı!
 
Ne mutlu bir gelişme değil mi?
 
Bu konuda söylenecek hiçbir şey yok.
 
Beni asıl çıldırtan,  Hüseyin Üzmez'in dışarı adımını atar atmaz "... Artık bol bol gazete veTV' lerde konuşacağını" açıklaması oldu.
 
İnanamadım.
 
İnsanın biraz utanması, arlanması olur ve kamuoyu önüne çıkmamaya çalışır, değil mi?
 
Hayır, tam tersine...
 
Bey, " Hazır olun" diyor.
 
Neden biliyor musunuz? Bizim reyting arsızlığımızdan dolayı. Böylesine laflaredebilmesinin üzgünüm ki, tek nedeni bu. Bu kötülüğün, ilkesizliğin altında hepimizin imzası var. Üzmez, yine aynı duruma geri dönüleceğini ümit ediyor.
 
HAYIR, hadi gelin bir defalığına çok basit bir etik gösterisine girelim ve hem yazılı, hem degörsel medyayı Hüseyin Üzmez' e kapatalım.

*   *   *

KADDAFİ ALTTAN ALIYOR...
 
TRT TÜRK, iyi iş yaptı.
        
Sorular biraz daha dişli olsa, daha da manşetlere çıkar, uluslararası medyaya daha da fazla yansırdı. Ancak TRT olunca iş zorlaşıyor. İşin içine sadece gazetecilik değil, devletsiyaseti de karışıyor.
 
Yine de, Mehmet Akif Ersoy’u söyleşiyi gerçekleştirebildiği için tebrik etmek lazım.
 
Bazı gazetelerde, Kaddafi' nin yine Türkiye' yi yerden yere vurduğundan söz ediliyor.
 
Ben öyle okumadım.
 
Libya liderinin daha önceki söyleşilerinde, Türkiye' den söz açılınca nasıl insafsızcakonuştuğunu, Kürtleri kışkırtmak için neler neler söylediğini çok iyi bilirim. Hiç sağı soluyoktur.
 
Bu defa aksine, yine de dikkatli davranmış.
 
Erdoğan 'ın eleştirilerini bile alttan alıp yanıtlıyor.
 
" Yanlış anlama..." diyor.
 
Galiba şimdilik, fazla toz toprak kaldırmamaya çalışıyor. İleride bunun acısını çıkarır mıbilinmez, ancak oradaki Türk mevcudiyetine ihtiyaç duyduğu da apaçık ortada. Hiçdeğilse, şu aşamada, karşısına bir de Türkiye' yi almak istemiyor.
 
Bu arada, muhalefet tepki gösterdi. Ancak, Ankara' nın krizin ilk aşamasında sert tepkigöstermemesi yerine oldu. Hem vatandaşlarımızı salimen çıkarabildik, hem de milyarlarca dolarlık yatırım tehlikeye atılmadı.
 
Bu tutumumuzdan dolayı , Washington rahatsızmış!

Acaba kendileri ne yapıyorlar?

Şimdi kalkıp, Türk hükümetini yeterince sert davranmamak, askeri müdaheleye karşıçıkmakla suçlamak ayıp olmuyor mu?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…