Mehmet Ali Birand
 
EN HAS GENÇLERDEN 32.GÜN’E ÖDÜL...
 
 

 

EN HAS GENÇLERDEN

32.GÜN’E ÖDÜL...

 

Has Üniversitesi öğrencilerinin bu yılki ödül yağmurlarından bizde nasibimizi aldık. 32.GÜN en iyi tartışma-aktüalite programı seçildi.

 

Rıdvan Akar ile birlikte büyük keyif duyduk ve gençlerle kucaklaştık.

 

Has Üniversitesi sanki müze içinde eğitim veren bir ortam. Öğrencileri de bu ortama uygun insanlar. Yöneticisinden, kapıdaki güvenliğine kadar herkes pırıl pırıl, aydınlık suratlar ve geleceğin Türkiye’sini temsil eden bir ekip.

 

Hepsine teşekkür borçluyuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“BAKALIM, BU İŞİ

BECEREBİLECEK MİSİNİZ?”

 

Son haftalarda Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle temas eden Türkler son derece önemli bir uyarı ile karşı karşıya kalıyorlar.

 

IMF, AKP’nin son derece önemli bir testten geçtiğine inanıyor. 2001 krizi sonrasında, özellikle 2003’ten itibaren Türk iktidarlarının uyguladıkları politikaların ne oranda “beceri”, ne oranda “şans”  olduğu sorgulanıyor.

 

“2003’ten itibaren AKP, 2007’ye kadar çok başarılı bir ekonomik performans gösterdi. acaba bunu son derece yetenekli bürokratlar ve yerinde kararlar alarak mı, yoksa her şey iyi gitti de ondan dolayı mı başardı?” diyen IMF yetkilileri şu soruyu soruyorlar:

 

“...2003’ten itibaren dünya’da büyük bir para bolluğu vardı. Rüzgarlar, Türkiye gibi ülkelerin lehine esiyor, ne satarsanız alınıyor, istemeseniz dahi cebinize zorla para koyuluyordu. AKP iktidarı işte böyle bir ortamda ekonomiyi büyüttü. Bugün ise durum tam tersine gelişiyor. Rüzgarlar Türkiye gibi ülkelerin aleyhine esiyor. Para olmadığı gibi, krediler geri çağrılıyor. Özelleştirmeler de durdu. Şimdi durum daha iyi anlaşılacak. 2003-2007 arasındaki başarı AKP’nin başarısı mıydı, yoksa şans mıydı? Eğer beceri idiyse, Türkiye şimdilerde aynı beceriyi sergileyebilmeli. O zaman da kriz teğet geçebilir. Eğer eski performans şans idiyse, durum çok zorlaşacak demektir.”

 

İlginç bir saptama değil mi?

 

           

           

 

 

 

 

MISIR BAŞKONSOLOSLUĞU

NİHAYET KURTULUYOR...

           

Yıllardan beri,Bebek’ten her geçişimde içim titrerdi. Boğazın üstünde, Mısır Başkonsolosluğunun dökülen binası hepimizi üzerdi. Öylesine güzel bir binaydı ki, öylesine muhteşem bir yerde duruyordu ki ve öylesine kötü durumdaydı ki, insanın içi kararırdı.

           

Mısır hükümeti nihayet elini attı ve nefis bir restorasyon çalışmasına başladılar. İstanbul boğazının incisi yeniden doğacak.

           

Aslında ben Mısırlıların yerinde olsam, bu binayı ya müzeye dönüştürüp turizme açar veya kiralardım. Oradan elde edecekleri kira ile, sadece İstanbul’daki mükellef yeni bir Başkonsolosluk yerine geçmekle kalmazlar, Ankara’daki sefaretlerinin masrafını dahi çıkarabilirler.

           

Ne yazık ki, onlar da bizim gibi “zarar etsek dahi önemli değil. Kiralamak koskoca devleti küçük düşürür” diyecekler ve nefis bir geliri denize atacaklar. Bu yazıyı Devlet Başkanı Mübarek görse eminim emir verir, ancak Posta okuyucusu olmadığı için (!) ne yazık ki, göremeyecek.

 

 

 

 

 

 

 


 

GÖKSU DERESİ

BALIKÇILARI AYAKTA

 

Anadolu Hisarı semt sakinleri son günlerde çok dertli.. Sit alanı olduğunu iddia ettikleri Tarihi Göksu Deresi kenarında halka açık olması gereken arazide bir inşaat yapılıyor. Önce arazi telle çevrilmiş ve halkın kullanımına kapatılmış. Ardından dozer ve vinçlerle arazide inşaat başlamış. Marina yapılacağını duymuşlar. Tabii böyle olunca yıllardan beri dere kenarına teknelerini bağlayan balıkçılar müthiş bir kayba uğrayacaklar.  Bu duruma tepki gösteren tekne sahipleri, inşaat şirketinin yetkilileriyle görüşmüş ancak sonuç alamamışlar.  Ardından imza toplayıp Kültür ve Turizm Bakanlığı  Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne, İstanbul Valiliği’ne, Beykoz Belediyesi’ne ve Boğaziçi  İmar Müdürlüğü’ne yani  konuyla ilgili tüm taraflara çalışmaların durdurulması için başvuruda bulunmuşlar. Yapılan uygulamanın Kıyı kanunu ve yönetmelik hükümlerine aykırı olduğunu söylüyorlar ve  Göksu Deresi kıyılarının eski haline getirilmesi için gereğinin yapılmasını istiyorlar. Çok dertliler. Üstelik seslerini de kimselere duyuramıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

NİHAYET, OKULLARI KIŞLA

OLMAKTAN KURTARDIK...

           

Ne kadar sevindim bilemezsiniz.

           

Bütün çocukluğum ,sanki askeri kışlada yaşıyor muşum gibi geçmişti.

           

İlk okuldan başlayarak, lise sonuna kadar, her Pazartesi sabahı ve Cumartesi öğle vakti, aynı komutları duyardık.

 

-         Dikaaat. Hazırol.Rahat...

-         Türküm doğruyum çalışkanım...

-         Uygun adım marş marş...

 

Düşünebiliyor musunuz, o küçücük beyinlere bu komutlar işleniyordu. O dönemlerde bunun bir askeri kışla komutu olduğunu anlayamıyorduk. Zaman içinde anladık, ancak iş işten geçmişti.

 

Daha birkaç yıl öncesine kadar da, aynı sesleri duyuyordum.

 

Pazartesi sabahları okulların yanından geçerken, yine aynı komutlarla karşılaşıyor ve içim sızlıyordu.

 

27 Mayıs ihtilalinden sonra 1964’teki yönetmelikle, öğrencilerin asker disiplinine sokulması başlamıştı. Bugüne kadar da sürdürüldü. Kimseler çıkıp itiraz edemedi. Askerler ne der?” korkusu Milli Eğitimin elini kolunu bağlıyordu.

 

Sonunda oldu.

           

Sonunda bu hükümet doğru adımı attı ve yönetmeliği değiştirdi.

 

Bravo...

 

Milli Eğitim Bakanını çok eleştiririz. Ancak bu defa da tebrik etmemiz gerekir. Zira gerçekten de doğrusunu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

ATATÜRK’TE BİR İNSAN

 

Prof.Dr. Çetin Yetkin’in Gürer Yayınlarından çıkardığı kitabının hem kapağındaki bu resme, hem de içeriğine bayıldım. Atatürk’ü bir insan olarak anlatan, zaafları,merakları ve tutkularıyla önümüze koyan çok hoş bir çalışma.

                                               *                                 *                                 *

AKÇURA’NIN DERİN

DEVLET HİKAYELERİ 

 

Belma Akçura  Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Servisinin bence en çalışkan ve üretken muhabiri. Araştırmalarını sadece gazete çerçevesinde tutmuyor, kitaplaştırıyor.

 

Susurluk (96), Şemdinli (05) ve Ergenekon (07) olaylarını “Derin Devlet, oldu Devlet” adı altında topladı. New Age Yayınları tarafından piyasaya verilen diğer bir Araştırma kitabı da

“Ağca’nın Derin İlişkileri” Abdi İpekçi suikastinin aktörlerinin anlattıklarından  olşuturulmuş çok güzel bir kitap. Akçura’nın adını bir kenara yazın. Bu isim daha çok duyacağız.

                                               *                                 *                                 *

ÖTEKİ KÜRTLER 

Orion, çok ilginç bir kitap çıkardı.

 

Eyüp Demir’in adı, Kürt sorununu izleyenler tarafından çok iyi bilinir. Kürtlerin farklı düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız, bu kitabı mutlaka okuyun. Hepimiz Kürtleri, tek görüşlü bir kesim sanırız. Oysa olanlarında öylesine farklar vardır ki, “Öteki Kürtleri” okuyunca çok daha iyi anlayacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…