Mehmet Ali Birand
 
DP’DE CİNDORUK KAZANDI, ANCAK BAYAR BÜYÜDÜ..
 
 

DP’DE CİNDORUK KAZANDI,

ANCAK BAYAR BÜYÜDÜ..


DP kurultayı kelimenin tam anlamıyla bir kaos görüntüsü verdi. Hiçbir hesap tutmadı ve yaşananlar, Merkez sağ’daki büyük kavgayı çok net şekilde ortaya koydu. En sonda söyleyeceğimi baştan açıklayayım: DP’deki liderlik mücadelesi daha yeni başladı.

Kimse bu sonucu beklemiyordu.

Ben de Hüsamettin Cindoruk’a fazla şans vermemiştim.

Kamuoyunun eski politikacıların tekrar sahneye çıkmalarını pek istemediği izlenimi vardı. Hele Hüsamettin beyin, tüm yeteneklerine karşı, uzun süre politika dışında kalmasını ve DP kadrolarıyla teması kaybetmiş olmasının önemli bir dezavantaj sayılacağını hesaplamıştım. Buna karşılık Demirel’den destekliydi. Ancak bu desteğin ne kadar etkili olacağı da sorgulanıyordu.

Gençlerin kalbi M. Ali Bayar’dan yanaydı.

Bayar geleceğin liderleri arasında yer alması gereken bir insan. Dünya’ya bakışı, kültürü ve yetenekleriyle Türkiye’ye yakışır bir siyasetçi kişiliği var. Talihsiz bir başlangıç yapmış olabilir. Genç adam. Önünde daha uzun süre var.

Süleyman Uslu ’yu kamuoyu pek tanımadığımdan dolayı, hakkında fazla bir bilgi de yoktu. Partiyi bırakıp gitmesi ve sonra yeniden geri dönmesi yakışmamıştı. Tansu Çiller ve Fethullah Gülen tarafından desteklendiği konusundaki söylentiler kimseyi ilgilendirmedi. Herkes birini destekleme hakkına sahiptir. Ayrıca Uslu’ nun bu iki ismin desteğini alması da önemliydi.


Genel tahmin, DP kurultayının ne Hüsamettin beyi, ne de Bayar’ı seçeceği idi. Süleyman Uslu kazanacaktı.


Nedeni de, kurultay delegelerinin O’nun tarafından seçilmiş olmasıydı.

Hiçte beklendiği gibi olmadı. DP delegelerinin kendilerini seçen lidere biat etmedikleri anlaşıldı.


DP Kurultayının iç entrikalarını ve perde arkasındaki gelişmeleri yakından izleyenlerle konuşunca nasıl bir karmaşa yaşandığı anlaşılıverdi.


DP kurultayı adeta gelecekteki Merkez Sağ liderinin seçimi yarışına döndü. Akp’nin kan kaybetmesi, herkesin ağzını sulandırıyor. Merkez Sağ’daki boşluğu doldurup, gelecek seçimlerde partiyi kontrolü altına almak isteyen güç merkezleri Kurultayı adeta istila ettiler.

Süleyman Demirel, tüm ilkelerini yıkıp, TV’lere dahi çıkıp Cindoruk’u destekledi. Güniz sokakta son dakikaya kadar toplantılar yapıldı. Buna rağmen, Cindoruk ilk turda beklenen oyu alamadı. Bu durum da Demirel kampının moralini bozdu.

Mehmet Haberal ekibi tam saha press yaptı. Perde arkasında başarılıydılar. Kendilerine sempati duyan delegeleri etkileme yarışındaydılar.

Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz da sahayı boş bırakmadılar. Kendileri yoktu, ancak arkadaşları oradaydı. Partinin yönetimine kendi arkadaşlarının girebilmesi için büyük mücadele verdiler.

Gözler, uzun süredir politikaya soyunacağı söylenen , Tobb başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ nu aradı. Hisarcıklıoğlu, bu tutumuyla yarıştan çekildiği işaretini vermiş oldu.

Sonunda, bu kadar karışıklık arasında ite kaka Cindoruk çıktı, ancak kendi deyimiyle, emanetçilik yapıp, eğer hala birileri kaldıysa, ANAP ve DYP sempatizanlarını toplayıp, bayrağı genç bir lidere bırakacağının işaretlerini verdi.

Kurultaydaki manzaraya baktıktan sonra, yine de en çok dikkat çeken kişinin M. Ali Bayar olduğunu herkes kabul ediyor. Belki bugün kazanamadı, ancak şimdiden DP’nin iplerini eline alabilecek tek aday olduğunu gösterdi.Kurultaydaki performansı son derece etkileyiciydi.

Bundan sonra bütün gözler DP üzerinde olacak. Zira bu parti hala lider arayışında. Cindoruk, ileri sürdüğü gibi, Merkez Sağ’ı toparlar ve gelecek seçimlerde dümeni genç bir adaya bırakırsa, Türk demokrasisine büyük bir katkıda bulunmuş olacak.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…