Mehmet Ali Birand
 
Kemal Bey, CHP'yi değiştiriyor…
 
 

Kemal Bey, CHP'yi değiştiriyor…

Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok ilginç bir liderlik anlayışı var. Kafasındakileri veya uygulamak istediği politikaları önce kamuoyunun önüne atıyor  ve tartıştırıyor. Gelen tepkilere göre de, adımlarını netleştiriyor.

Eminim dikkatinizi çekmiştir. Baykal'ın genel yaklaşımlarından bazılarını değiştirme eğiliminde.

Bunlardan biri, TSK'ya yaklaşımı.

CHP, Baykal döneminde TSK'ya toz kondurmaz ve bu kurumun dengelerine hiç dokunmazdı.

Kılıçdaroğlu, Asker'in  Milli Savunma Bakanlığına bağlanmasından tutun da, yazılı veya sözlü tüm  muhtıralarına ve politikaya müdahelelerine karşı çıkıyor.

Türban'ın  üniversitelerde serbest  kalması, ikinci önemli değişikliği oldu.  Baykal'ın meydan savaşı verdiği türban konusunda, daha esnek bir yaklaşımla ortaya çıktı. Üniversitelerde serbest kalabileceğini söyledi. Her ne kadar Radikal'in manşetine itiraz etse de, yaptığı açıklamadan, üniversitelerde türban konusuna daha önceye oranla çok daha esnek yaklaşacağı anlaşılıyor.

Doğrusunu yaptı.

CHP'ye daha geniş  taban oluşturacak bir adım attı.

Genelde, iktidarla ilişkilerinde ve Erdoğan ile diyaloğunda da giderek esnekleşiyor. Deniz Baykal, sert bir tutum izler, Erdoğan'ın üstüne yürürdü. Vermek istediği mesaj “Laikler, bana gelin, burası sizin cepheniz” şeklindeydi. Erdoğan'a karşı olan herkesi kendi yayına çekmek için, hem Ulusalcılar, hem de Milliyetçilerin hoşuna giden politikalar uygulardı.

Kılıçdaroğlu, daha nüanslı davranıyor.CHP'nin tabanını muhafazakar laiklere de yayacak şekilde, partinin politikalarına ince ayar yapıyor.

Partiden, açık bir tepki de görülmüyor. Bakalım, anketler nasıl sonuç verecek.

Kemal bey, sakin yürüyüşüne devam ediyor.

AYIPLI BİR CEZA DAHA...


Günlerden beri bekliyorum.

RTÜK'ün, geçen hafta Teke Tek programına verdiği cezaya, yoğun bir tepki  oluşmasının yolunu gözledim. Birkaç haberin dışında kimse oralı olmadı. Ciddi bir tepki çıkmadı.

Haber Türk televizyonundaki programda Sevan Nişanyan ile Yusuf Halaçoğlu tartışmışlardı.

Gerekçesi dehşet: Nişanyan, Türkiye'yi küçük düşürmüş ve bu manzara karşısında da, programın modaratörü Fatih Altaylı yanıt vermemiş (!) Halaçoğlu tepki göstermek zorunda kalmış (!)

İnanamadım.

Hala, kişilerin görüşleri “Türklüğü küçük düşürme” gibi komik bir ölçüyle değerlendiriliyor ve daha da komiği, modaratörün bu duruma seyirci kalması cezalandırılıyor.

Fatih Altaylı acaba ne yapmalıydı?

Örneğin, ayağa fırlayıp Nişanyan'ın ağzını mı kapamalı veya boğazını sıkıp sesinin  çıkmasını mı engellemeli veya tokatlamalı mıydı?

Bilmeyene duyurulur, modaratörün  rolü Türklüğü korumak değildir. Karşı görüşteki kişilerin davet edilmesinin  nedeni de budur.

Eğer bu kafayla devam edilecekse, hiçbir haber programı yapılamaz. 32.GÜN'e de veda etmek zorunda kalırız.

Emin olun, bu olay komedinin de ötesinde, bu ülkede bazı kafaların hala demokrasiden çok uzak yerlerde dolaştığını gösteriyor.

Altaylı'nın o programı, tam aksine çok başarılıydı.

Sevan Nişanyan son derece ilginç ve kamuoyunun o güne kadar bilmediği, duymadığı bilgiler ve görüşlerle karşımıza çıkmıştı. Halaçoğlu da, resmi Türk görüşünü  ortaya koymuştu.

Altaylı'ya programı düşündüğü Nişanyan  ve Halaçoğlu'na da  farklı görüşleri bizlerle paylaştıkları için teşekkür edileceğine, Teke Tek cezalandırıldı.

Bravo RTÜK'e...

İSTANBUL'A KASABA MUAMELESİ YAPILAMAZ...


Çevre ve Orman Bakanı Bakanı Veysel Eroğlu, doğru bir uygulamayı öylesine yanlış şekilde ele alıyor ki, boş yere eleştirileri üstüne çekiyor.

Eroğlu'un faaliyetlerine bakarsanız, ne yapıp edip, İstanbul'un gece hayatını yok etmeye çalışıyormuş gibi bir tutumu var. Dünyanın en güzel kıyısı sayılan Boğaz'daki eğlence  yerlerini 23.59'da kapatmaya çalışıyor.  Hergün bir yere baskın yapılıyor.

Aslında Türk milleti gürültücüdür. Bağırarak konuşur, etrafına dikkat etmez, her işini avazı çıktığı kadar sesli yapar. Ezan deseniz, bazı yerlerde müezzinler tarafından boğazlanıyormuş gibi icra ediliyor.

Eroğlu'nun amacının, sadece boğazdaki eğlence yerlerini kapattırmak olmadığını biliyoruz. Ancak işini yaparken, öylesine  yanlış bir izlenim veriyor ki,  müthiş bir eleştiri dalgası yaratıyor.

Çevre Bakanı ne yaparsa yapmalı, ancak bazı yerlerde sesi tamamen kestirmeye kalkmamalı.

Unutmayalım ki, burası bir megakent, turizm cenneti, eğlence merkezi. Burası bir kasaba değil. Ucuz popülizm yapmaya hiç gerek yok...

Çevre bakanının samimi davrandığından eminim, ancak işin ayarını kaçırdığı da ortada... Üstelik, hem gürültü ile mücadele etmeli, ancak balık çiftliklerini de ihmal etmemeli.
      
GÜNAY DOĞRUSUNU SÖYLÜYOR...


Özellikle boğaz kıyısındaki öğlence yerlerine göz dikenlere, karşılığı sağduyulu yaklaşımıyla Ertuğrul Günay verdi.

Aklın gerektirdiğini söyledi.

“... Saat 24:00'ten sonra ses kapatılmaz. Sadece civardakileri rahatsız etmeyecek bir düzeye indirilir...” dedi.
Doğrusu da budur.

Yeni çıkan yönetmelikle havai fişek gösterilerine de kısıtlama getirilecekmiş.

İkinci bir AKP başarısı.(!)

Çevre Bakanı bu konuya öylesine garip bir dille yaklaşıyor ki, insan ister istemez “Bunlar İstanbul'u  köreltmek istiyorlar. Kasabaya çevirip, sadece musiki dinlenen bir kasaba yapmak istiyorlar” derken,  Günay gibi mantıklı sesler duyuluyor.

Çevre Bakanlığı, gürültü ile mücadele etmekle, eğlence ve müzik sesini körletmek arasında çok fark olduğunu hala  anlayamadı.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…