Mehmet Ali Birand
 
ARTIK ŞU ÖNLEMLERE UYACAĞIZ...
 
 

ARTIK ŞU ÖNLEMLERE

UYACAĞIZ...

Küçük veya büyük teknesi olanlara ...


Mavi Yolculuğa çıkanlara...


Yabancı teknelere...


Herkese duyurulur. Bundan böyle Göçek ve Bodrum koylarına çıkacak olanlar şu kurallara uymak zorunda kalacaklar:

  • Bundan böyle, Bodrum-Göçek koylarına giren veya Muğla İli karasularına giren tüm yerli ve yabancı bayraklı tekneler, Mavi Kart alacaklar. Teknelerin bir nevi kimlik kartı niteliğindeki bu belgeleri tüm marina,liman başkanlıkları veya gümrüklerden elde edebilecekler.Teknenin tüm bilgisi bu karta yüklenecek ve atık kontrolleri bu şekilde gerçekleştirilecek.

  • Tekneler koylara yaklaşırken veya liman yakınlarında 6 milde hızlı gidemeyecekler

  • Koylara, atık su tankı olmayan tekneler giremeyecek. Atık su tankı olan tekneler de, bunu denize bırakamayacaklar. Bölgede şu anda 30 adet atık alım teknesi veya noktası var. Bu sayı 60 çıkarılacak ve atıklar ancak bu noktalara aktarılacak. Her tekne liman idaresinden, adeta kimlik kartı gibi, Mavi Kart alacak ve atıkları bu şekilde kontrol edilecek. Katı Akıtlar ( çöp vs) ancak belirli yerlere bırakılacak.

  • Koylarda ve açıkta mangal yapmak veya yemek pişirmek yasaklanacak.

  • Teknelerin ağaçlara bağlanması yasaklanacak, bunun yerine özel bağlama noktalarına konulacak olan mapa’lara ip atılabilecek.

  • Koylarda ne kadar bağlanma noktası varsa, o kadar tekne girebilecek, her isteyen her istediği koya bağlanamayacak, alargada bekleyemeyecek ve bir tekne aynı yerde 11 günden fazla kalamayacak.

  • Göçek Adası, Yassıca Adaları, Tersane Adası, Kurşunlu Koyu,Salıbük Koyu,Sarsala Koyunun zeminindeki deniz çayırlarını korumak amacıyla, buralara demir atılamayacak, özel olarak yerleştirilecek olan şamandıralara bağlanılacak. 2 inci derece arkeolojik sit alanı sayılan Hamam Koyu, tüm teknelere kapatılacak.

EN BÜYÜK SORUN,

GÜNÜBİRLİKÇİLER...


Kusuruma bakmasınlar ancak, Bodrum ve Göçek Koylarının huzuruna Günübirlikçiler bozar. Hele içlerinde öyleleri var ki, sokaklarda gördüğümüz magandaları denizde aratmıyorlar.


Aralarındaki efendileri ve işlerini dikkatli şekilde yapanları, bu sözlerimin dışında tutuyorum. Ancak öyleleri var ki, yaptıkları iş sadece etrafı rahatsız etmekle kalmıyor, denizi de koyu da pisliğe boğuyorlar.

Göreceksiniz, bu yeni düzenlemeye en büyük tepki onlardan gelecek. Ne yapıp edip, “ ekmek paramıza engel oluyorlar” diye bağırıp, uygulamayı engellemeye çalışacaklar. Ankaraya gidecekler, Muğla valisini şikayet edecekler.


Ancak başaramayacaklar.


Disipline girdikleri, kendilerine çeki düzen verdikleri taktirde, paralarını kazanabilecekler, aksi halde koylara giremeyecekler.


Mart ayından itibaren, zaten gidecekleri yerler kısıtlanıyor. Her istedikleri koya giremeyecekler.Gürültü edemeyecekler. Açıkta yemek pişivermeyecekler.


Günübirlikçilerin gidebilecekleri yerler şunlar:


Göçek Körfezi, Göçek Adası Güneyi, Zeytinli Adası, Domuz Adası, Yassıcalar Batı kısmı, Sarsala, Taşyaka, Bıynuzbükü, Günlüklü, Kargılı ve Kille koyları.


Hiç kusura bakmasınlar, Günübirlikçiler de artık kendilerine çekidüzen vermek zorundalarTURMEPA GÖNÜLLÜ

DENETLEYİCİ OLUYOR...


Daha şimdiden duyar gibiyim...


“Boşver abi, bizde böyle yönetmelikler çıkar ancak uygulanmaz. Allahın denizinde kim kimi gözetleyecek ?”diyenler, bu olayı ciddiye almıyorlar.

Eğer denetim gerçekçi şekilde yapılmaz ve sadece polis önlemleriyle geçiştirilmeye kalkılırsa yazık olur. O zaman, göz yummalar başlar ve rüşvet işler.

Resmi denetimi, ilgili tüm kurumlardan oluşturulacak bir komisyona verilecek.

İşte beni korkutan da bu...Bürokrasinin batağında yok olma tehlikesi var.

Bu projenin yürümesi üç unsura bağlı:


1) Tek ümidim, TURMEPA’nın denetleyici olmasa dahi, resmi denetçilere bilgi verecek bir mekanizma kurması. Koylardan en çok yararlanan zenginlerimizin katkılarıyla bir gözetleme ekibi kursalar, ellerinde megafonlarla yasaya uymayan tekneleri uyarsalar, sözlerini dinletemediklerinde resmi denetçileri çağırsalar, bu uygulama yerine oturur.

2) İkinci etken, bizim gibi Mavi Yolculuk yapanlar olacak. Etrafımızdakileri zorlayacağız. Gerektiğinde (mutlaka bir tek şikayet telefonu olmalı) resmi yetkilileri arayacağız. Koylara bizler sahip çıkacağız. Sadece resmi makamlara güvenmeyeceğiz.

3) Üçüncü etken, bürokrasinin birbiriyle itişip yetki kavgası yapmak yerine, atılacak adımları koordineli şekilde ve birlikte gerçekleştirmesidir. Atık alan tekne sayısını 60’a çıkartmak, atık toplayan platformlara destek verip sayılarını arttırmak, ticari tekne ve günübirlikçileri sıkı şekilde denetlemek ve bu uygulamanın başarılı olabilmesi için gereken enfrastüktürü tamamlamak olmalı.


Not: Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler Turmepa’yı (Telefon: (0216) 310 93 01
Faks: (0216) 343 21 77, www.turmepa.org.trBu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…