Mehmet Ali Birand
 
PKK FATURASI, ASKER VE AB’YE ÇIKARILAMAZ
 
 

PKK FATURASI, ASKER VE

AB’YE ÇIKARILAMAZ

 

Son haftalarda yaşanan gelişmelere bakarsak, önemli bazı saptamalar yapabiliriz.

 

  1. PKK RİSKLİ BİR OYUN OYNUYOR:

 

Aslında, 1980-1990’lı yıllardaki eylemlerle karşyılaştırıldığı taktirde, bugünkü olaylar çocuk oyuncağı gibi kalır, ancak ateş düştüğü yeri yakıyor. PKK, çok riskli bir strateji uyguluyor. Uzaktan kumandalı bombalarla, vurup kaçıyor. Verilmek istenen mesaj, Genel Af çıkarılmadığı sürece kan akıtılacağı şeklinde. Türkiye’nin AB’ye giden yolunun, PKK’nın tatmin edilmesinden geçtiğine inanan örgüt,  3 Ekim müzakereleri öncesinde Ankara’ya baskı yapıyor. Bu şekilde, Türkiye’nin sertleşmesini, eskisi gibi üstüne yürümesini ve AB’nin imdada koşmasını bekliyor. Eğer Ankara akıllı davranır, genel Kürt sorunu ile  PKK’yı birbirinden ayıracak bir  politika uygular, yani Kürt kökenli vatandaşların aş-iş-yaşam beklentilerini karşılarken, PKK’nın üstüne  giderse,  örgüt’ün  bu politikası çöker. Ankara , inisiyatifi  almazsa, karmaşa yaygınlaşabilir.

 

  1. TOPLUMUN ÖFKESİ ARTIYOR:

 

Mayın olayları belki eskiye oranla çok düşük düzeyde ancak  sinek küçük ama miğde bulandırıyor. Dikkat edecek olursanız, toplumdaki öfke beklentilerin ötesinde sert. Yıllar boyunca barış içinde yaşamaya alışmış, terör kurbanlarının cenazelerini sinesine gömmüş olan toplum, şimdi eskiye dönme olasılığının tepkisini veriyor. Sokaktaki vatandaşta öfkeli. Kürt kökenli vatandaşları rahat ettirebilmek için çıkartılan reform paketlerine rağmen, PKK’nın terörü sürdürmesi, “demek ki bunlar reform değil, dayak istiyorlarmış” şeklinde algılanıyor.

 

  1. HÜKÜMETE VE ASKERE TEPKİ:

 

İşte bu ortam içinde, yavaş yavaş yaygınlaşan yeni bir gelişme daha var. O da, Hükümet’e ve  Asker’e karşı verilen tepki. Eskiden böyle bir durumla karşılaşılmazdı. Sivil hükümetler PKK terörüyle mücadeleyi  Askere ihale ederler, Asker’de sürekli destek görürdü. Şimdi dikkat ediyorum, cenazelerde acılı aileler açıkça hem hükümet üyelerini,  hem de Askeri eleştiriyor. Terörü durduramamalarından dolayı hepsini suçluyor.

 

Bir de aşırı milliyetçi kesim var ki, bir süredir medya’daki sözcüleri aracılığı ile Askeri açıkçaeleştiriyorlar. Genelkurmay Başkanına “Bu hükümet yetkilerinizi tırpanlarken neredeydiniz?”  sorusunu yöneltiyorlar.  Askeri en duyarlı oldukları bir noktadan  vuruyor, tahrik ediyor. Sivil hükümete sert çıkması için baskı yapıyor.  Asker, göz göre göre bir iç politika hesaplaşmasının içine itiliyor. Hükümet ise, henüz vizyonu olan genel bir politika açıklamıyor. İnisiyatifi ele alabilmiş değil.

 

GİZLİ HEDEF: AB VE

HÜKÜMETİ YIPRATMAK

 

Benim görebildiğim kadarıyla, oyun içinde oyun oynanıyor.

 

Bir yanda, PKK’ya karşı nasıl bir mücadele yapılacağı, yetkinin kime verilmesi gerektiğinin kararsızlığı yaşanıyor. Öte yanda, hükümete karşı muhalefette bu kargaşanın içinde yer alıyor.

 

Tartışmanın diğer bir hedefi de, Avrupa Birliği.

 

Bazı yazarlar, PKK terörünü AB uyum yasalarına bağlıyor ve “bırakalım AB’yi, yine eskiye dönelim” çağrısı yapıyorlar. Amaç, 3 Ekim öncesinde AB ile gerilimi arttırmak. Faturayı AB’ye çıkartmak.

 

Oysa asıl sorun, genel bir politikasızlıktan  kaynaklanıyor.

 

Fatura ne Asker’e, ne de AB’ye çıkarılabilir.

 

Beklenmesi gereken, hükümetin çok boyutlu  bir yaklaşım ortaya koyması, Askeriyle, Sivil Toplum Örgütleriyle koordineli bir hareket başlatmasıdır.

 

Başbakan, Cuma günü Diyarbakır’a gidiyor. Yapacağı konuşma bu açıdan son derece önemli. Erdoğan yeni bir yaklaşım, yeni bir politika ile inisiyatifi ele alabilirse, karmaşa bir oranda yatışır, ancak  yine de bitmez. Zira Kürt sorunu daha çok uzun yıllar içimizde yaşayacak. Önemli olan, PKK’yı cezalandırırken, ana soruna çözüm üretmektir.

 

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…