Mehmet Ali Birand
 
ABD, AKP’Yİ SİLMEK ÜZERE
 
 

ABD, AKP’Yİ

SİLMEK ÜZERE

WASHİNGTON

 

Erdoğan-Bush görüşmesi öncesinde  konuştuğum Amerikalılar ikiye ayrılıyor:

 

BUSH YÖNETİMİ: Politikaları oluşturan ve uygulayan (Beyaz Saray, Milli Güvenlik Konseyi ve Dışişleri Bakanlığı)  kuruluşların yetkilileri rahatsızlar ancak durumu fazla abartmak istemiyorlar. Zira onlar için önemli olan  Türkiye ve Türkiye’nin konumu. Türkiye ile ilişkilerin, başa hangi hükümet gelirse gelsin son derece önemli olduğuna inanıyorlar.  Erdoğan ve arkadaşlarının  son 4-5 aydır genel yaklaşımlarından, verdikleri demeçlerden neden ve nasıl rahatsız olduklarını saklamamakla birlikte kelimeleri dikkatli kullanıyorlar.

 

YENİ MUHAFAZAKARLAR: Tabii Amerika’da politikaların oluşturulmasına katkıda bulunan, yönetimleri büyük oranda etkileyen bir de dış çevre var. Bu dış çevre muhafazakar düşünce kuruluşları (think tank ) ve yeni muhafazakarların oluşturdukları bir cephe. Bu cephe ki, uzun yıllar boyunca  Türkiye’yi Ermeni ve Rum lobilerine karşı korudu, Kürt sorununda arka çıktı ve soğuk savaş döneminde de askeri darbeleri görmezden geldi. Yani tam anlamıyla Türkiye yanlısı hareket ettiler.  İşte Washington’da Türkiye ile ilgili asıl kıyameti koparanlar da bunlar. İlk başlarda AKP’yi büyük ümitlerle kucaklamışlardı. Ancak ardından gelen Irak krizi, Felluce olayının soykırım gibi gösterilmesi, Türk Cumhurbaşkanının Suriye’ye gitmesi, İran konusunda gereken desteği görmemeleri bu çevreleri çileden çıkarttı. Şu anda kendi aralarında yapılan tartışma  AKP’nin listeden silinip silinmemesi.  Bunu da açıkça söylüyorlar.

 

Erdoğan Beyaz Saray’da  Bush’a gereken güvenceleri veremez, ardından da  daha önce tepki yaratan açıklamaları sürdürürse AKP’ye karşı tutum almaya hazırlanıyorlar.  Tabii öte yandan da AKP’nin gücü ve elindeki çoğunluk ister istemez bu çevreleri düşündürüyor.

 

Özetlemek gerekirse, eğer birşeyler değişmez ve AKP aynı yaklaşımları sürdürürse önümüzdeki aylarda Bush yönetimi ile hükümet arasındaki köprüler büyük zarara uğrayacak. Bundan dolayı şimdi herkes bugünkü görüşmenin sonucunu ve sonrasını merak ediyor. Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…