Mehmet Ali Birand
 
ANKARA’DA BUGÜN KIBRIS PAZARLIĞI VAR
 
 

ANKARA’DA BUGÜN

KIBRIS PAZARLIĞI VAR

 

Bugün Ankara’da Avrupa Birliği ile Türkiye arasında,  17 Aralık’tan bu yana ilk defa üst düzey (Konsey ve Komisyon temsilcileriyle) bir görüşme yapılacak.

 

Geçen Perşembe günü Brüksel’de toplantının içeriği ile ilgili kişilerle görüştüm.Olli Rehn de MANŞET (CNN TÜRK hafta içi hergün 17:00) programına konuk oldu ve Türkiye-AB ilişkileriyle ilgili görüşlerini açıkladı.

 

Ankara toplantısının en sivri konusu Kıbrıs.

 

Sorun, Papadopulos’un 17 Aralık’ta kaçırdığı bir fırsatı, 3 Ekim’de başlayacak müzakerelerden  yararlanıp, hiç değilse bir bölümünü kurtarmak istemesinden kaynaklanıyor.

 

Papadopulos, 17 Aralık’ta Türkiye’ye müzakere tarihi verilirken, Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyetini resmen tanıması koşulunu ortaya atmıştı. Ancak, Türkiye’nin  itirazı karşısında, AB ülkeleri, Papadopulos’a gereken desteği vermediler. Rumlar, Gümrük Birliğinin genişletilmesi formülüyle yetinmek zorunda kaldılar.

 

Papadopulos şimdi şansını tekrar deniyor.

 

3 Ekim öncesinde, Türkiye’nin Gümrük Birliğini adanın güneyine de genişletmesiyle yetinmek istemiyor.

 

  1. Türkiye’nin ek protokolü, (Gümrük Birliğinin yeni adaylara genişletilmesiyle ilgilidir) hemen imzalamasını ve derhal uygulamaya sokmasını...
  2. Gümrük Birliğinin tam uygulanabilmesi için sadece malların serbest dolaşmasının değil, bu malları taşıyacak Rum bandıralı gemi ve uçaklara uygulanan ambargonun kaldırılmasını da istiyor.
  3. Türkiye’nin , Güney Kıbrıs’ı resmen tanımadığını tahrik  edici şekilde açıklanmaması, bir üye ülkeyi hırpalamaması gerektiğini söylüyor.

 

Amaç, ambargoyu kaldırtıp, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyetini nihayet tanıdığını veya tanıma yolunda yeni bir adım attığı izlenimini yaratmak. Kendi kamuoyunu tatmin etmek. Siyasi bir puan kazanmak.

 

ANKARA: OLMAZ

BÖYLE ŞEY...

 

Ankara bu yaklaşıma son derece tepkili. Rumların yaklaşımını şantaj olarak niteliyor. Söylenen de şu:

 

  1. Ek protokolü imzalayacağız, ancak TMBB tarafından onaylanmadan, geçici uygulamaya sokamayacağız. Anayasamız buna izin vermiyor.
  2. 17 Aralık kararında sadece, protokolün imzalanacağı belirtilmişti. Kıbrıs bandıralı uçaklarla  ilgili herhangi bir söz yoktur. Ayrıca, Kıbrıs  sorunu çözülmemiştir. Ortada özel bir durum vardır. Kıbrıs Cumhuriyeti malını Türkiye’ye istediği gibi satabilir. Kıbrıs bandıralı yerine, Yunan bandıralı gemi veya uçak kullanabilir.
  3. Türkiye çözüm bulunana kadar, Kıbrıs Rum Cumhuriyetini tanımayacaktır. Bu gerçeği her fırsatta söyledik, yine de söylemeye devam edeceğiz. Rumlar, Türk tarafı gibi, Annan planını kabul etseler, sorun temelden çözülmüş  olacaktır. Halen de geç değildir.

 

AB, BİR CAMİ VE

BİR KİLİSE ARASINDA...

 

Arada kalan taraf ise, AB Komisyonu.

 

Türkiye’nin yaklaşımını desteklese Rumları tahrik edecek. 3 Ekim müzakerelerini başlatmak zorlaşabilecek veya ilerde her müzakere bölümünün açılıp kapatılmasında, Rum vetosu çıkabilecek. Tabii bu arada bir de KKTC’ye direkt ticaret konusu var. Rumları o konuda da ikna etmek imkansızlaşacak.

 

Bugünkü Trokya toplantısında ve Olli Rehn’in Başbakan ile görüşmesinde de en önemli gündem maddesi Kıbrıs olacak. Türk tarafı sürekli “Papadopulos’a söyleyin masaya otursun, çözüm bulalım” diyecek.

 

Ancak ben, Papadopulos’un Türkiye’yi tüm müzakereler boyunca sıkıştıracak bir fırsatı yakalamışken elinden kaçırmak istemeyeceğinden eminim. Riskli olmasına rağmen, salam politikasını  sürdürmek isteyecektir.

 

Rumlara tek başlarına AB üyesi olma fırsatını, Annan planı görüşmelerini 12 ay süreyle erteleyerek sağlayan Sayın Rauf Denktaş’ın kulakları çınlasın.(!)Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…