Mehmet Ali Birand
 
ÖNEMLİ OLAN,TOPLUMUN NASIL ALGILADIĞIDIR…
 
 

ÖNEMLİ OLAN,TOPLUMUN

NASIL ALGILADIĞIDIR…Bu konuya daha önce de değinmiştim. Ancak şu sıralarda öylesine canlı örneklerini yaşıyoruz ki, yeniden hatırlatmak istedim.

Kara Kuvvetleri Komutanı Org .İlker Başbuğ, Başbakan ile son görüşmesinin üzerinden bir hafta dahi geçmeden, Ergenekon soruşturması çerçevesinde bazı emekli komutanların gözaltına alınması nedeniyle yapılan yorumlara sert tepki gösterdi. Yorumcular, Başbakan’ın bu görüşme sırasında sanki Org. Başbuğ’a bu tutuklamalardan söz ettiği ve tepki gösterilmemesini istediğini yazmışlardı.

Org. Başbuğ, bu görüşme sırasında gözaltılar konusunun açılmadığını,  gerçeklerin bambaşka olduğunu ve bu tip yorumların Türk Silahlı Kuvvetlerini yıprattığını söyledi.

Belki bazı yorumcular kötü niyetli olabilir ve TSK ’yı yıpratmak için hareket etmiş olabilirler. Ancak bunu genelleyemeyiz. Zira, kamu oyunu oluşturan yorumcu veya gazeteciler de, sokaktaki vatandaş gibi, belirli bir gelişmeyi algıladıkları şekilde yorumlar veya yansıtırlar. Ya gerçek durum hemen açıklanır, ya da edinilen izlenim veya algılamaya göre değerlendirilir.

Konu edilen gelişmenin yapılış şekli, süresi, zamanlaması gibi birçok etken işin içine girer. Sonunda da, toplumda bir izlenim doğar. İşte Başbakanın daha önce Genelkurmay Başkanı ile Dolmabahçe’deki görüşmesinde olduğu gibi, Başbakan  ile Karar Kuvvetleri Komutanı arasındaki son buluşma da aynen böyle olmuştur.

Hiçbir açıklama yapılmayan gizli toplantıya bambaşka niyetler yüklenmiştir. Gerçeğin ne olduğu bilinemeyince, algılamalar ön plana çıkmıştır.

Bakın mantık dizisi nasıl gelişmiştir:


Başbakan’ın haberi olmadan bu kadar üst düzey emekli komutan alınamazdı… Polis harekete geçmeden birkaç gün önce yapılan bu görüşmede, Başbakan Org. Başbuğ  ’a, sürpriz olmasın diye  konuyu mutlaka açmıştır.…Polis başka türlü askeri lojmanlara giremezdi…Engelleme olmadığına göre, demek ki, Genelkurmay da gözaltına alınmaları onaylamış.


Toplumlar işin perde arkasını veya gerçekleri araştırmazlar. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, iç güdüleri, siyasi eğilimleri ve yakıştırmalarıyla hareket eder.
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…