Mehmet Ali Birand
 
VAKİT AKP’YE ÇOK ZARAR VERİYOR...
 
 

VAKİT AKP’YE ÇOK

ZARAR VERİYOR...Hiçbir gazetenin kapanmasını istemem. Sansüre ve özellikle kapatma eylemlerine karşıyımdır. İnsanların görüşlerini açıkça belirtmelerinden yanayımdır. Bu yazıyı da, birilerine gözdağı vermek veya tahrik etmek için yazmıyorum. Sadece bazı tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

VAKİT 30.000 tirajlı küçük bir gazetedir. Büyük bölümünüz belki adını dahi duymamışsınızdır. Daha önceleri de marjinal görüşleriyle dikkati çeker, ancak üstünde pek durulmazdı. Ne zaman ki AKP iktidar oldu, yavaş yavaş ön plana çıktı.

Bu gazete Ak Parti’nin görüşlerini paylaşmaz. İleri derecede Dinci- İslamcı bir yaklaşımı vardır. AKP’nin bir çok yönden ötesindedir ve bu partiyi yeterince dindar olmamakla veya yeterince dincilik yapmamakla sert biçimde eleştirir


Vakit açıkça, Türkiye’nin laik sistemini değiştirmek ve yerine bir Din Devleti kurmak ister. Bunu da hiç saklamaz. Olabilir. Görüşlerini hiçbir şekilde paylaşmasam dahi, fikirlerini savunmaları haklarıdır.


Benim dikkatimi çeken, kamuoyunun büyük bölümünün, Vakit ile Akp arasında büyük bir fark olduğunu bilmemesi veya böyle bir izlenim almadığından dolayı, Vakit’in görüşleriyle Akp’yi aynı küfeye koymasıdır. Bu durum eskiden belki pek önemsenmezdi.  Ancak, türban tartışmaları ve ardından da kapatma davasının gelmesi, yanlış dahi olsa, Akp’nin politikaları ile Vakit’in aşırı İslamcı, hatta Siyasal İslamcılığı çağırıştıran manşet veya yazıları özdeşleştirme izlenimini yaygınlaştırdı. Sanki Vakit  Akp’nin yayın organıymış veya bu partiyi destekleyen, parti liderinden işaret alan bir gazeteymiş gibi görülüyor.

Durum böyle olunca da,Vakit ‘in Silahlı Kuvvetlerle ilgili yayınları olsun, adeta köktendinci söylemi, zaman zaman son derece kışkırtıcı manşetleri, Akp’ye faturalanıyor. Bu partinin de Vakit’in zihnindeki gibi, şeriat yasalarının geçerli olduğu, kadınların zorla kapatıldığı, karanlık bir Türkiye yaratmayı hedeflediği izlenimi artıyor.

Bizzat biliyorum, Akp’ye tamamen başka nedenlerle oy vermiş, nice laik-liberal insan, Vakit’in yazdıklarına baktıkça Akp’ den kaygılanıyor. Zaten korkuların yaygınlaştığı ortamda, durum daha da körükleniyor. Akp ‘den kaçış artıyor. “ Aman kardeşim baksana şunlara. İyisi mi kapatsınlar da kurtulalım” diyenlerin sayısı artıyor.

Akp liderliğinin Vakit ile ilişkisini tam bilemiyorum. Tek bildiğim, Vakit yazarlarının zaman zaman liderlerin dış gezilerine davet edildikleri, o kadar.

Ancak ortada garip bir durum var.

Karşımıza, bu gazetenin sanki Akp’nin kapanmasını istiyormuş, askeri ve laik kesimi adeta bir darbe yapmaları için kışkırtmaya çalışıyormuş gibi bir manzara çıkıyor.

Bilmem yanılıyor muyum ?

Akp bu yaklaşımdan memnun olduğu için mi hiç tepki vermiyor, yoksa çaresizlikten veya bir müttefiğini kaybetmemek için mi, tırnaklarını yiyip susmayı tercih ediyor ?

Siz ne dersiniz ?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…