Mehmet Ali Birand
 
OTAĞTEPE KRİTERLERİ TEK TEK AÇIKLANIYOR…
 
 

OTAĞTEPE KRİTERLERİ

TEK TEK AÇIKLANIYOR…


Can Paker’in Otağtepe’deki evinde 3 Mayıs Cumartesi gecesi dostlar arasında bir yemek yendi. Konuklar arasında Başbakan Erdoğan ve bazı çok ünlü gazeteciler de olunca, ister istemez, içerde neler konuşulduğu merak konusu olmuştu.

Bu toplantıyla ilgili olarak yaptığım yayın ve yazdığım yazı  (4 mayıs Kanal D Ana Haber ve 6 mayıs Posta) bana çok pahalıya maloldu. Çok  yakın dostlarımı kırdım ve Başbakanlığın 3 ayrı yalanlamasıyla karşı karşıya kaldım. İşin bu noktalara geleceğini bilsem, elimi dahi sürmezdim. Ancak o gün için, Başbakan’ın verdiği mesajlar son derece önemliydi. Zaten bundan dolayı, o yemekte konuşulanlara Otağtepe Kriterleri adını koydum ve kamuoyunun da duymasını istedim.

 

Belirsizlikler içinde kıvranan Türkiye’nin önü açılıyor, hiç değilse neler yaşanabileceği kesinleşiyordu. Ne istediğini ve ne yapacağını bilen bir Başbakan imajı çıkıyordu. Zaten neden 3 yalanlama yapıldığını o gün de anlamamıştım. Şimdi, daha da beter, hiç anlayabilmiş değilim. Zira Otağtepe Kriterleri, yazdığımdan bu yana,  ya açıkça uygulamaya sokuluyor veya Başbakan tarafından açıklanıyor.

Gelin, tek tek bakalım…

Başbakan, “Ülkede gerginlik yaratmayacağım, Baykal’a bile yanıt vermeyeceğim, demişti.


Gerçekten de, Başbakan son derece dikkatli. Hatta kendi partisinde dahi “Başbakana ne oluyor? ” seslerinin çıkmasına neden olacak noktada. Kendini tuttuğu açıkça belli. Kişiliğiyle hiç uyuşmayan (zira başbakan sinirlenince patlamalarıyla ünlüdür) bir durumda olmasına rağmen, direniyor.


Başbakan, mahkemenin uzamamasını istediğini ve çıkacak olumsuz bir kararı engelleyecek tutumlardan kaçınacağını, özellikle de Anayasa değişikliğine gidilmeyeceğini açıklamıştı.


Başbakan geçen haftaki bir konuşmasında aynı konulara değindi, Anayasa değişikliğinin söz konusu edilmeyeceğini, mahkemenin kararının bekleneceğini ve savunmayla yetinileceğini açıkladı.


Başbakan, siyasetten yasaklanması durumunda, bağımsız aday olarak geri döneceğini, bu konuda inceleme yaptırttığını ve önünde hiçbir engel olmadığı sonucuna vardığını belirtmişti.


Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, Başbakan’ın siyasete Bağımsız olarak  geri dönebileceğini, yine geçen hafta bir gazeteye açıkladı.


Başbakan, yapay çözümler veya boyun eğip uzlaşıya gitmesinin söz konusu olmadığını vurgulamıştı.


Aynı tavrını artık açıkça söylemeye başladı. Kabine değişikliği veya Milli Eğitim Bakanlığında değişiklik gibi, uzlaşı sinyalleri taşıyan adımların atılmayacağını açıkladı.


Otağtepe Kriterlerinden sadece biri, belirsizliğini koruyor. Onu da ancak, bir kapatma kararından sonra duyabileceğiz.


O da, AKP sonrasında kurulacak yeni partinin adı…


Demek ki, boş yere gerilim yaşamışız, boş yere ardı ardına yalanlama yayınlanmış…Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…