Mehmet Ali Birand
 
DEMOKRASİMİZDE İNCE İNCE AYAR KAVGASI YAPIYORUZ
 
 

DEMOKRASİMİZDE İNCE

İNCE AYAR KAVGASI YAPIYORUZ


Hem biz laikler, hem de AKP’liler, büyük bir ikilem içindeyiz. Biz bir yandan AKP’nin ülkeyi İslamileştirmesinden kuşkulanıyoruz. Üstelik, bunun aksini gösterecek hiçbir şey yapmadıklarından dolayı bu kuşkularımız kaygıya dönüşüyor ve bunu engellemek istiyoruz. Ancak engellemek için ofsayttan gol atmaya çalışıyoruz. Ak Partililer de ikilem içinde olmalılar. Onlar da, hem ne yapmak istediklerini tam anlamıyla kararlaştıramamış bir görüntü veriyorlar, hem de demokrasi adına ofsayttan goller atıp, seçmenine “Bak ben en iyi müslümanım” diyebilmek için çırpınıyor. Şu anda, her iki cephe de, samimi şekilde inanarak, demokratik sisteme ince ayar yapmaya çalışıyor

 Bu mücadelenin sonunda, taraflardan birinin yüzde yüz kazanması imkansız. Ya bir uzlaşı formülü bulunacak ve birlikte yaşama olanağı doğacak. Türkiye’ye özgü bir İslam-Demokrasi sentezi yakalanacak .  Veya sisteme dışardan bir müdahale olacak.  Bu öylesine önemli bir süreç ki, sonunda Türkiye’nin geleceği ortaya çıkacak. Ya, Avrupa’ya girebilecek, demokratik ve modern bir müslüman ülke doğacak veya Orta Doğu’nun karanlıklarına itilmiş, üçüncü sınıf bir ülke yaratılacak...

AKP’Yİ SANDIKTA YENMEYİ

ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ...


Bir defalığına kendi kendimize samimi davranalım ve gerçekleri görelim.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, kafamızda bir Türkiye canlandırmıştık ve bu Türkiye’nin gerçek sahipleri de bizlerdik. Kemalist bir yaklaşımla, laik diye adlandırdığımız bu sistemle 80 yıldır bu ülkeyi yönettik. Yol kazaları olduğu zaman, Jandarmamız olarak algıladığımız veya kafamızda o rolü verdiğimiz Silahlı Kuvvetlerimizi, demokrasi adına kullandık. Ancak, bu süreçte Kemalizmin ne anlama geldiğini topluma anlatmak zahmetine girmedik. Atatürk’ün adını ve fikirlerini slogan olarak kullanmakla yetindik. Aradan yıllar geçtikçe toplumu kaybettiğimizi de tam anlayamadık. Ne çağa, ne de değişen Türk toplumuna ayak uydurabildik.

Yıllar yıllar sonra, Anadolu’nun içinden bir hareket başladı. Uzun süredir görmek istemediğimiz,  dindar, biraz milliyetçi, kendilerine Milli Görüş adını takan ve sonradan Ak Parti adını alan  bir gurup ortaya çıktı. Daha da önemlisi bizim kontrol ettiğimiz parayı ve iktidarımızı paylaşmak üzere geldi.

Bizim güvenle ve övgüyle “Biz kurduk “dediğimiz demokratik sistemin kurallarına uyum göstererek iktidar oldular. Uzun süredir ilk defa bir çoğunluk hükümeti kurmakla kalmadılar, yıllarca kemikleşmiş ve önümüzü kapayan nice tabuları yıktılar. Bizi Avrupa’ya taşımak üzere en ciddi adımları attılar. Uluslararası koşulların da yardımıyla, Türk toplumuna “bu iktidar bizi zengin edebilir” hissi verdiler. Şu veya bu  yöntemlerle halkın kalbini kazandılar. Bizler ise sadece seyrettik.


Baktık ki, AKP ile sandıkta başa çıkamıyoruz.


Baktık ki, kontrolü kaybediyoruz, bu defa başka  taktikleri denemeye başladık. Gerekçemiz son derece sağlamdı: “demokrasiler de kendilerini korumalıdır. Onların da koruma mekanizmaları vardır.”


Aslında söylemek istediğimiz başkaydı: “Sizinle iktidarımızı paylaşmak istemiyoruz. Bunu engellemek için her yolu deneyeceğiz.”


Ancak toplum oyunu onlardan yana kullandı. Biz yıllarca görmezden geldiğimiz toplumu kaybettiğimizi bir türlü algılayamadık. AKP’lileri  bir türlü hazmedemedik. Ofsaytlardan gol atmaya çalıştıkça, adamlar kazandılar.


Ancak  engellemeye çalıştıkça , AKP’lilere daha fazla kazandırdığımızı göremiyoruz.


Ya ülkeyi kaos’a sokacağız veya AKP’yi sandıkta durdurmayı öğreneceğiz.


Bunun başka yolu yok. Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…