Mehmet Ali Birand
 
RUSYA, TARAFSIZ BİR TÜRKİYE İSTİYOR…
 
 

RUSYA, TARAFSIZ BİR

TÜRKİYE İSTİYOR…

 

Türk-Rus ilişkilerine bakınca, sanki önemli bir kriz yaşanıyormuş izlenimi doğuyor. İhracat krizi ile, Gürcistan krizi aynı anlarda gündeme girince, böyle bir hava doğdu. Hepimiz, bu iki gelişmeyi birbirine bağladık.

           

Meğer hiç ilgisi yokmuş.

           

Bunu hem Rus Dışişleri Bakanı, hem de Türk Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden dinledim.Olay, Rusya ile Türkiye arasında bir süre önce imzalanan gümrük anlaşmasının, karşılıklı olarak farklı şekilde yorumlanmasından kaynaklanıyormuş.

           

Ruslar, Türk ihracatçılarının konulan kriterlere uymadıklarını ve kendi kafalarına göre hareket ettiklerini söylüyorlar. Türk yetkililer ise, bu iddiaları reddediyor ve Rusya’nın sırf gözdağı vermek için bu şekilde hareket ettiğini belirtiyor.

           

Anlaşılan, bu kriz yakında çözülecek. Karşılıklı tehditler savurmak yerine, masaya oturmayı tercih eden tarafların kısa sürede sonuç alacakları belirtiliyor.

 

RUSYA, TÜRKİYE’NİN

TUTUMUNDAN MEMNUN ANCAK…

           

Lavrov’un Türkiye ziyareti, hem bizim hem de Uluslararası kamuoyundaki bazı tereddütleri ortadan kaldırdı.

           

Gürcistan krizi nedeniyle, Türk-Rus ilişkilerinin sarsıntıya girdiği izlenimi vardı. Moskova’nın NATO üyesi Türkiye’ye ters baktığı ileri sürülür olmuştu. Meğer durum çok farklıymış. Lavrov , Ankara’ya bakışını son derece net şekilde açıkladı.

 

-          Başta NATO üyeleri olmak üzere, bazı ülkeler, Gürcistan’a silah verirken, verirken Türkiye’nin bu yola başvurmadığının altını çizdi.

-          Karadenize çıkış konusunda, Montreux antlaşmasının uygulanmasındaki titizliğinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

-          Gürcistanın toprak bütünlüğü konusunda Türkiye ile farklı düşündüklerini, ancak bunun ilişkileri olumsuz  etkilemediğine dikkat çekti.

Özetlemek gerekirse, Türk-Rus ilişkilerinde bir kriz yaşanmıyor. Ancak, Rusya’nın Türkiye’den beklentileri bununla sınırlı değil. Rusya, Türkiye’nin bölgede, batı ile ilişkilerini tümünden değiştirmeden, daha  tarafsız bir politika izlemesini, Soğuk Savaş dönemindeki Finlandiya gibi davranmasını bekliyor.

 

Ancak, bunun gerçekleşmesi imkansız

 

Türkiye, Finlandiya olamaz.

 

Türkiye, NATO üyesi, ABD’nin bölgedeki en yakın müttefikidir, AB’ye tam üye adayıdır ve bu statüsünün getirdiği zorunluluklardan kaçınamaz. Buna karşılık, bölge ülkesi olarak sorumlu davranır. Rusya’yı kışkırtmaz, rahatsız etmez. Moskova’nın güvenini sarsıcı girişimlerde bulunmaz.

 

Doğrusu da, böyle bir ilişki sürdürmektir…

                                         

                                                           

TÜRKİYE DE,  ANLAYIŞLI

BİR RUSYA ARZULUYOR…

 

Rusya’nın Türkiye’den beklentilerini biliyoruz da, Türkiye’nin Rusya’dan beklentileri neler ?

           

Bu konuda, Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığım konuşmalarda, Ankara’nın Rusya ile ilişkilerdeki duyarlığını çok net biçimde hissettim.

           

Türkiye, ilişkilerde bir denge korunduğu sürece, Rusya’nın ayağına basmak istemiyor. NATO ve AB yükümlülüklerinden de hiçbir şekilde vazgeçme veya hafife alma niyeti de yok. Bundan dolayı, örneğin Çeçen’ler konusunda verilen sözleri harfiyen yerine getirmek, Rusya içindeki Müslüman bölgelerde görülen bağımsızlık hareketlerine göz kırpmamak ve ne kadar yakınlaşılmış olunursa olunsun, Gürcistan’a destek konusunda da çok ileri gitmemeye özen gösteriliyor.

           

Ankara, Rusya’nın Türkiye’yi,  daha fazla zarara sokabileceğini görüyor. Bundan dolayı da dengeli bir yaklaşımı sürdürmeye özen gösteriyor. Örneğin, Montreux antlaşmasının uygulanması konusundaki duyarlığı da bundan kaynaklanıyor. Körü körüne bir Amerikancılık yapmaktan kaçınıyor. Hele şu sıralarda, Kafkaslardaki pandoranın kutusunun açılmasıyla birlikte etrafa yayılan cinlerin, kimi çarpacağının bilinmediği sıralarda, bu dikkatli yaklaşım daha da yoğunlaşıyor.

           

Türkiye işte bu çerçevede, Gürcistan sorununun bölgesel kalmasını, Uluslararası alana yayılmamasına özellikle dikkat harcıyor. Amerika’nın Gürcistan krizine birebir müdahalesini , Gürcistan’da yaşanan hataların Ukrayna’da da tekrarlanmasını önlemeye çalışıyor.

           

Kafkas Platformu işte bu açılardan önem kazanıyor.

           

Türkiye bu açılardan bakıldığında doğru adımlar atıyor.

                                                             

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…