Mehmet Ali Birand
 
İsrail ve PKK, Türkiye'ye ders vermek istiyorlar...
 
 

Herşeyden önce iki noktada birleşelim. İsrail saldırısı, bugüne kadar uyguladığı en tehlikeli ve Türkiye ile ilişkileri temelinden sarsacak bir adımdır. Diğeri de, bu olayı tüm İsrail’e mal etmemek gerektiğidir. Bu kadar çapsız ve gözükara yaklaşım, Netanyahu hükümetine fatura edilmelidir. İsrail’in tümüne veya yahudilere bağlanamaz.

 

Şimdi gelelim ayrıntılara:
1) İsrail, Gazze’ye insani yardım götüren ve Uluslararası sularda bulunan bir sivil konvoya,  silahlı bir müdahelede bulunmak zorunda değildi. İstese, gemilere, barışçı şekilde müdahele ederek, Gazze’ye yanaştırmazdı. Gemilere halat atıp çekse dahi, bu sonucu elde edebilirdi.
2) İsrail hükümetinin gösterdiği gerekçelerin hiçbir inandırıcı tarafı yoktur. Askerlerin müdahelesi sırasında oradakilerden birinin silah çekmesi üzerine ateş edildiği gibi gerekçelere kuşlar dahi inanmaz. Bu saldırıda bulunması, hangi gerekçeye bağlanırsa bağlansın, kimse tarafından kabul edilmez.
3) Ortada çok açık bir ağır tahrik vardır. Askersiz halledilebilinecek bir sorunda ateş gücü kullanıldığı taktirde, bunun Türkiye’ye bir mesaj anlamı olduğu anlaşılır. Amaç, Türkiye’nin burnunu sürtmek ve bu şekildebir ders verilerek, ilerde aynı durumlarla karşı karşıya kalınmamasını sağlamaktır.
Bu konuyu ilerde daha çok tartışacağız, ancak şimdilik  bundan sonrasının nasıl gelişebileceği hakkında birkaç unsuru paylaşmak isterim.
Bu gelişme, uzun süredir gerginleşen ilişkilerimizi temelinden dinamitleyecektir. Artık tamir imkanı da yoktur. Bundan böyle eski Türk-İsrail ittifakından söz edilemeyecektir. Bu durumdan Türkiye de etkilenecek, ancak İsrail daha çok yara alacaktır. Türkiye gibi bir müttefiği kaybetmenin faturası ağır olacaktır.
Türkiye’yi bekleyen tek sorun, hem kamuoyu açısından, hem de devlet mekanizmalarının aşırı bir tepki göstermeleri ve en haklı olduğu bir alanda kendini haksız konuma sokmasıdır.
Abartılı gösteriler, olayı din temeline indirgemeler ve İsrail hedeflerine saldırılar, hem Türkiye’nin uluslararası alandaki durumunu, hem de kamuoyunu sarsacaktır. Ne kadar soğukkanlı davranılır, fevri hareketlere girilmezse, bu olaydan o kadar sağlıklı sonuçlar alınır.

 
PKK, büyük bir hesap hatası yapıyor...
Çok yazık oluyor.
Açılımdan geri kalan bölümler de yok ediliyor.
Öcalan ne yapmak istiyor?
Ben anlayabilmiş değilim.
Pkk’nın çok önemli bir hesap hatası var.
Kim bu emirleri veriyorsa, yani Öcalan mı, yoksa Kandil mi bilemiyorum, ancak önlerini göremiyorlar. Türk kamuoyunun nabzını doğru dürüst tutamıyorlar.
Bundan önceki dönemlerde, terör olaylarına Türk kamuoyunun tepkisi çok açıkça, “Ne yapın edin ve bu işi çözün” şeklindeydi. Bu yaklaşım, Pkk’ya teslimiyet veya Pkk ne isterse kabul edilmesi anlamında kullanılmıyordu, ancak temelinde bir bıkkınlık vardı. Devletin bazı adımlar atması ve çatışmaları durdurması isteniyordu.
Pkk da, kamuoyunun bu zayıf noktasını tahrik ederdi. Terörü kullanarak, Ankaraya baskı yapar ve “Eğer istediklerimizi yapmazsanız, bakın biz de size neler yaparız” dercesine, sokak gösterilerini, silahlı saldırıları arttırırlardı.
İşte artık hesap edemedikleri unsur bu...
Türk kamuoyu artık terör olaylarından farklı şekilde etkilenmeye başladı. Artık, her terör olayı Türk kamuoyunu biraz daha sertleştiriyor, katılaştırıyor ve Kürt sorununun önünün daha da fazla tıkanması sonucunu getiriyor.
Eğer Öcalan, bu saldırılarla İmralı’daki durumunu düzeltmek veya pazarlıklarda söz sahibi olmak istiyorsa, çok hata ediyor.
Her saldırı, Türk kamuoyunu biraz daha geriyor.
Her olay, Türk kamuoyundaki direnişi arttırıyor.
Benim ümitlerim giderek azalıyor.
Pkk ve yöneticilerinin barış istemedikleri, savaşı devam ettirmekten başka birşey düşünmedikleri fikri giderek yerleşiyor.
İsrail ile Pkk, bu ülkede önemli bir bakış değişikliğine yol açan son derece hatalı birer adım attılar.
Sonuçlarına da katlanacaklardır.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…