Mehmet Ali Birand
 
GÜNLÜK YAŞAMIMIZ GİDEREK İSLAMİLEŞİYOR
 
 

GÜNLÜK YAŞAMIMIZ

GİDEREK İSLAMİLEŞİYOR


Her toplum, iktidarı elinde tutanların genel yaklaşımlarından, konuşma dilleri ve yaşam tarzlarından etkilenirler. Bizim toplumumuz sadece etkilenmekle kalmıyor, bir bölümü de sırf yaranmak, iktidara hoş görünerek nemalanmak için kendini onlara benzetiyor.


Sizinle bu yazıda, genel bir gözlemimi paylaşmak istiyorum.

Yanılıyor olabilirim. 


Yanılıyorsam, lütfen mail atın ve beni uyarın. Eğer sizde benim gibi aynı izlenime sahipseniz, yine yazın ve görüşlerinizi benimle paylaşın.


AK Parti iktidarının özellikle 22 Temmuz seçimlerinden sonra, gerçek bir iktidar olması ve yetkilerini gerçek bir iktidar gibi kullanmaya başlaması, toplumumuz üzerindeki etkilerini artık açıkça gösteriyor..


İktidarın başından  bakanlara ve onların atadıkları bürokratlara, AKP’li belediyelerden AKP etrafından biriken ve bütün bu sistemden nemalanan kesimlere kadar, son derece yaygınlaşan bir yaklaşım farklılığını görüyorum. Bu farklılık yavaş yavaş, dalgalar halinde, toplumun diğer kesimlerine de dağılıyor.Eskiden de var olan, ancak giderek artan yeni bir yaşam ve tutum farkı ortaya çıkıyor. 


Tepeden gelen direktifler veya emirlerle değil, tamamen iktidardaki kişilerin, Başbakan Erdoğan’dan başlayan ve en basit  AKP ilçe başkanına kadar, bu parti yöneticilerinin genel tutumlarının,  yaklaşımlarının topluma yansımasından söz ediyorum.


SÖYLEM-KONUŞMA DİLİ DEĞİŞTİ: Eskiden böyle bir Türkçe kullanılmazdı. Şimdi içinde daha fazla Arapça sözcükler geçen, fazla ağdalı, Kuran’dan alıntılı bir dil kullanılıyor. Başbakan’ın konuşmalarını dinlediğinizde, tonlamalarında ,ses tonunda İmam Hatip Okulunun hafızlık derslerinin izlerini görebilirsiniz. Aynı durumu, özellikle AKP teşkilatının hatiplerinde de görebilirsiniz. Kullanılan kelimeler, yapılan örneklemeler, genel hitabet şekli giderek değişiyor. Genel bir İslamilik havası yaygınlaşıyor.

VÜCUT DİLİ:Eskiden daha çok el sıkışılırdı. Son yıllarda bir öpüşme merakı almıştı. Her önüne gelen, tanıdık tanımadık herkes birbiriyle öpüşür olmuştu. Şimdi ise, daha mesafeli bir duruş var. En moda olanı da, elini kalbine götürüp selamlaşmak, MHP’lilerde de kafa tokuşturma tercih ediliyor. Hele kadınlara el uzatmak çok riskli olduğu için, genelde başla selamlaşılıyor.

YEME İÇME: Alkol, giderek masalardan kalkıyor. Sırf ne kadar müsamahalı olduklarını göstermek için, kenarda köşede tutuluyor. Biri isterse servis yapılıyor, ancak o kadar. Böyle bir istekte bulunabilmeniz için, ya çok cesur veya gözünüzü kara olması gerekiyor. Genelde ayran, portakal suyu veya çeşitli meyve sularıyla yemek yeme  yaygınlaşıyor.

GİYİM-KUŞAM:Çarşaf azalıyor, buna karşılık türban ve topuklara kadar uzun manto modası hızla yaygınlaşıyor. Büyük bölümü son derece zevksiz, adeta perdeye sarılmış gibi giyiniliyor. Moda evleri artıyor. Reklamları görülüyor ve adeta tek tip giyim kuşama kayılıyor. Erkeklerde ise, büyük bir değişiklik yok.  Eskiden beri tarikat sembolleriyle dolaşanların dışında kalanlar aynı klasik çizgillerini sürdürüyor. 

GÜNLÜK YAŞAM: Eskiden de vardı da, şimdi biz daha dikkat ettiğimizden dolayı mı gözümüze çarpıyor, yoksa gerçekten de arttığı için mi dikkatimizi çekiyor bilemiyorum, ancak harem-selamlık düzeni yaygınlaşıyor. Sadece kadınların girdiği plajlara, havuzlara, alkolsüz otellere daha çok rastlanıyor. Hele Cuma namazına gidenlerin sayısında büyük bir patlama yaşanıyor. İşin garibi, eskiden gitmeyenler de, şimdi gider oldular. Merakla ramazanı bekliyorum. Bakalım nelerle karşı karşıya kalacağız ?

MEDYA:Dini değerleri ön plana çıkaran, İslam ve İslam dünyasına çok daha önem veren gazete ve televizyon sayısında son derece önemli bir artış var. Hem sayıca, hem de tiraj açısından gittikçe daha geniş bir nüfusa hitap ediyorlar. Yayınları da, dikkat çekecek derecede dindarlaşıyor, söylemleri İslami değerlere vurgu yapıyor.

KAPİTAL: Aynı kesimin kendi zenginini de yaratmaya başladığını gözlüyorum. Arka arkaya dindar işletmeler kuruluyor. Eskiden yüzüne bakılmayacak olanlar şimdi büyük ihalelere giriyorlar ve büyük paralar kazanıyorlar. Çalıştırdıkları işçi sayısı arttıkça, onların aileleri de aynı havaya kendilerini kaptırıyorlar.


HANGİ KESİMLER TOPLUMU

İSLAMLAŞTIRIYOR ?

Yazımın başında da dikkatinizi çektiğim gibi, bu eğilim AKP’nin emirleri, gizli veya açık direktifleriyle olmuyor. Tepeden aşağıya doğru bir başka yaşam tarzı kendiliğinden yayılıyor.

İktidar partisinden kaynaklanan bu yaşam biçimini bir misyoner gibi köpürtenler var. Bir diğer kesim ise, eskiden cesaret edemezken şimdi ortaya çıkanlar..  ve nihayet bir de, çıkarlarını korumak ve nemalanmak için akıma katılanlar var.

İşin bu yanını da yarınki yazımda ele almaya çalışacağım.                                         
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…