Mehmet Ali Birand
 
Gazeteci de taraf tutar...
 
 

Genelde “Gazeteci taraf tutmaz” denir.
Yanlış bir inanıştır.. Gazeteci, siyasi parti veya kişiler açısından taraf tutmaz, ancak “ temel ilkelerde” taraf tutar.
Örneklersek daha kolay anlaşılır.
Gazeteci, Ak Parti veya Muhalefetten herhangi bir partiyi tutmaz (veya tutmamalı),  ancak bu partilerin bazı politikalarını tutabilir, bazı politikalarını da tutmayabilir.
Bugün medyada yıldızlaştığı ileri sürülen öyle tipler var ki, okurken insanın tüyleri diken diken oluyor.
Kimi, Kürtleri adam edebilmek veya söz dinletebilmek için dayak atılması veya gözdağı verebilmek için, gerektiğinde ateş altında tutmak gerektiğine dahi inanıyor ve bunu da açıkça yazıyor.
Böylesine faşizan bir yaklaşım sergilediğinde de alkış alabiliyor.
Kimi, kendine Bağımsız- Milliyetçi veya Ulusalcı etiketi yapıştırıyor ve fantastik stratejiler oluşturuyor. Komplo teorileri kuruyor ve her konuda fikir sahibi olduğundan dolayı da, başta Avrupa Birliği olmak üzere, Türkiye’nin Uluslararası camiada ilk sıraya gelmesini sağlayacak her projeye karşı çıkıyor. Devleti kutsama adına, özgürlükleri hiç önemsemeyebiliyor.
Bunlar, 2000 yıllarının insanları değillerdir. Kavruk ve içine kapanık bir Türkiye’yi düşlerler. Onların da mallarını sattıkları ve alkış aldıkları bir kesim vardır.
Bu kişilerin görüşlerine katılmam.
Saçma bulurum. Bana sataşsalar dahi yanıtlamam, zira ciddiye almam. Ancak fikir özgürlüklerini savunurum. Zira bende taraf tutarım.
Bazı temel inançlarım vardır. Parti veya siyasi lider değil, temel inanışlarıma uygun politikaları uygulayan partileri veya siyasi liderleri desteklerim.
- Avrupa Birliği projesine inanırım. Bugün için duraklama döneminden geçiyor olsa dahi,önünde sonunda bu ülkenin zenginleşmesinin, laik-demokratik sisteminin korunup kollanabilmesi ve ilerde bir din devletine dönüşmemesinin tek yolunun bu projeden geçtiğini benimsemişimdir. Bu projeden yana adım atan her parti veya lideri de desteklerim.
- Kürt Sorununun, bu ülkenin gelişmesini engelleyen tek unsur olduğuna, çözülebilmesi için, ister AÇILIM ister başka bir isim koyun, atılacak her adımı sonuna kadar desteklerim. Hangi lider veya parti bu yönde politika geliştirirse, kalemimle gerekli yardımı yaparım.
- Kıbrıs Sorununun artık gereksiz bir yük olmaya başladığına ve başka hiçbir gerekçeye bağlanmadan, bu konuda da çözüm bulunması gerektiğine inanırım. Yine bu yönde atılacak adımlardan yana pozisyon alırım.
- İnsan Hakları ve Fikir Özgürlüğünden yanayımdır. İster Devleti kutsamak amacıyla, ister bütünlüğümüzü tehlikeye düşürebileceği gerekçesiyle, bu özgürlükleri kısıtlayacak her türlü girişime karşı çıkarım. Demokrasi ve Özgürlükleri genişletecek her girişimden yana duruş sergilerim.
- Laik ve Demokratik sistemden yanayımdır. Türkiye’nin bir din devletine dönüşmesine veya dini değerlere göre yönetilmesine kesinlikle karşıyımdır. Bu yönde atılacak her adıma direnirim. Bu politikaların daima karşısında yer alırım.

GELİN 2000’li YILLARIN TOPLUMU OLALIM...
2000’li yıllara girdik, ancak toplumumuzun büyük bölümü hala eskilerde yaşıyor. İnsanlarımız hala, evrensellikten, uluslararası camiadan uzak duruyor. Kendine özgü kurallar yaratanlarımız var.
Garip bir süreç içinde yaşıyoruz.
Kısır döngüden kurtulamıyoruz.
Toplumu bu yönde koşullandıranlar da, kendilerini “yazar” sanan, oysa hiçbir dünya görüşü bulunmayan, adına gazeteci denen kişilerdir. Oysa, o gazeteciler arasında pırıl pırıl olanlar da var. Türkiye’ye ve dünyaya pozitif bakanların sayıları da az değil.
Bugün sizinle kendi dünyamı ve inandığım temel değerleri paylaşmak istedim.
MHP veya CHP’nin son derece yerindeki yaklaşım veya politikalarını alkışladım, bazı politikalarını da eleştiririm.
Ak Parti’nin alkışladığım nice Açılımı olduğu gibi, sert biçimde eleştirdiğim Yaklaşımları da var.
Hepimiz bu ülkenin büyümesi için uğraş veriyoruz.
Bizleri birbirimizden ayıran, sadece yöntemdir.
Hedefe nasıl varılacağı tartışmasıdır.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…